Targi, promocje in-store, czy roadshow? Z jakiej formy eventu marketingowego skorzystać, czyli krótki przegląd 5 najlepszych formatów eventów promocyjnych.

Targi, promocje in-store, czy roadshow? Z jakiej formy eventu marketingowego skorzystać, czyli krótki przegląd 5 najlepszych formatów eventów promocyjnych.

Wbrew przewidywaniom event marketing nie umarł wraz z nastaniem ery digital. Wprost przeciwnie. Według specjalistów z Verified Market Research globalny rynek eventowy do roku 2028 wart będzie 2,2 biliona dolarów. Całkiem nieźle zwarzywszy, że jego wartość w 2020 roku szacowano na 887 miliardów.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż eventy zapewniają coś, co jest niedostępne dla pozostałych kanałów komunikacji marketingowej: bezpośredni kontakt z odbiorcami oparty na unikatowych doświadczeniach. Dzięki możliwości stosowania złożonych interakcji inspirują, uczą, intrygują, bawią i łączą ludzi inaczej niż inne działania. W ten sposób wzbogacają życie uczestników i przynoszą wymierne korzyści markom. Do tego pozwalają na oddziaływanie na potencjalnych klientów na poziomie przeżyć i emocji, a to bardzo silny motywator.

Jeśli kiwasz właśnie głową z niedowierzaniem oznacza to jedno z dwojga:

a) Twoja marka nigdy nie robiła eventów dla swoich klientów
b) nie trafiliście z optymalnym dla Waszych celów i branży formatem

Jeśli bowiem brać pod uwagę charakter marki, obszar jej działania, cele do osiągnięcia i grupę docelową o eventach marketingowych śmiało można powiedzieć, że wszystkie są równe, ale niektóre są równiejsze.

Kluczem do optymalnego wykorzystaniu eventów w strategii marketingowej jest świadomość, z których korzystać.

Poniżej znajdziesz krótki przegląd najpopularniejszych formatów dzięki któremu łatwiej poznasz, które będą najlepsze dla Twojej marki.

 

Trasy promocyjne (RoadShow)

Jeśli zastanawiasz się czym są trasy promocyjne pomyśl o swojej ulubionej kapeli i trasie koncertowej, w którą rusza po nagraniu nowego albumu. Jeśli pod kapelę podstawisz swoją markę, a za album swój nowy produkt – masz przepis na trasę promocyjną.

Tego rodzaju działania marketingowe mogą mieć podobny zakres co trasy koncertowe, choć najczęściej koncentrują się na nieco bardziej lokalnych rynkach.

Ich podstawową zaletą jest to, że pozwalają zmniejszyć ograniczenia zasięgu charakterystyczne dla eventów stacjonarnych. Realizując trasę promocyjną masz możliwość dotrzeć do swoich odbiorców tam, gdzie na co dzień przebywają. Dodatkowo pozwalają zaplanować, kiedy to się stanie i na przykład wykorzystać okoliczności ważne dla lokalnej społeczności.

Festiwale, zloty, wydarzenia sportowe, regionalne święta czy juwenalia – to wszystko doskonałe okazje, by dotrzeć do nowych odbiorców z angażującym doświadczeniem marki. Realizując trasę promocyjną możesz być we wszystkich tych miejscach w ramach jednego projektu.

Dodatkowo ta forma promocji świetnie wesprzeć może komunikację marki w social mediach, poprzez budowanie w nowych miejscach atmosfery oczekiwania i wzmacniania efektu FoMo.


Aktywacje w ramach tras promocyjnych mogą przybierać formy tak szerokie, jak podczas działań stacjonarnych. W wielu branżach, szczególnie tych związanych z rynkiem nowych technologii, niezwykle popularne są spotkania w formie konferencji. W branżach retailowych natomiast bardzo często wykorzystywane są działania z zakresu experiential marketing czy pop-up shop. Za ich sprawą Twój brand może wejść w angażującą interakcję z odbiorcami, którzy w przeciwnym razie nigdy by się w takiej formie z nią nie zetknęli.

Jeśli szukasz przykładu trasy promocyjnej, która przyniosła doskonałe rezultaty poczytaj o naszej akcji dla marki z branży FMCG. W jej ramach wykorzystaliśmy mechanizmy pop-up shop oraz marketingu doświadczeń docierając do nowych odbiorców w całej Polsce.

Jeśli zatem chcesz stworzyć wokół swojej marki szum, połączyć ją z najbardziej interesującymi rynkami lokalnymi i zachęcić nowych odbiorców do skorzystania z Twojej oferty trasy promocyjne są dla Ciebie.

Cele, które osiągniesz dzięki trasom promocyjnym:

 • zwiększanie świadomości marki
 • zbieranie leadów
 • zwiększanie zaangażowania klientów
 • lojalizacja klientów
 • budowanie wizerunki marki

Stacjonarne strefy promocyjne

Akcje promocyjne offline opierają się na aktywnym poszukiwaniu możliwości kontaktu z potencjalnymi klientami. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem okażą się działania mobilne, zdarza się jednak, że nie są one konieczne, ponieważ optymalny traffic zapewnia lokalizacja.

Pomyśl o nadmorskich kurortach latem. O stokach narciarskich zimą.

Aktywacje stacjonarne w strefach promocyjnych to jedno z najlepszych narzędzi służących budowaniu trwałych relacji z odbiorcami. Podejście to ma na celu umożliwienie konsumentom doświadczenia marki i „zanurzenie się” w jej świecie, w przeciwieństwie do bycia o niej wyłącznie informowanym. Często wymaga to długotrwałego kontaktu – serii interakcji, które odbywają się specjalnie zaprojekowanej, przystosowanej do upodobań i potrzeb grup docelowych przestrzeni. I tym właśnie są strefy promocyjne.

Na sukces tego rodzaju rozwiązań składają się przede wszystkim wybór odpowiedniego czasu i lokalizacji i jakość komunikacji, która przełoży się na ogólny poziom satysfakcji uczestników. Z tego powodu szykując tego rodzaju promocję musisz zadbać przede wszystkim o przygotowanie kreatywnych rozwiązań i jakość personelu, z którym kontaktować się będzie uczestnik.

Na co warto zwrócić uwagę to fakt, że stworzenie zamkniętej strefy promocyjnej pozwala wpływać na profil odwiedzających. Dzięki temu można odsiać całkowicie przypadkowe osoby, które w rzeczywistości nie będą zainteresowane ofertą.

Niesie to za sobą dwie podstawowe korzyści:

 • pozwala bardziej precyzyjnie trafiać do optymalnej grupy odbiorców, co znacząco zwiększa efektywność działań
 • umożliwia utrzymanie bardziej kameralnych, niemal intymnych warunków kontaktu, które w przypadku wielu marek i typów aktywacji mogą okazać się kluczowe.

Otwiera to szczególnie interesujące perspektywy dla branż, które z różnych względów nie mogą prowadzić zasięgowych działań reklamowych w mediach bądź Internecie (np. branza tytoniowa i alkoholowa).
Jeśli zastanawiasz się jak to może wyglądać w praktyce sprawdź Case Study z naszej zimowej realizacji dla kolejnej marki z branży FMCG. W jej ramach udało nam się stworzyć strefę, która towarzyszyła potencjalnym klientom podczas ich zimowego wypoczynku, do której chętnie wracali z przyjaciółmi.

Cele, które możesz osiągnąć dzięki stacjonarnym strefom promocyjnym:

 • zwiększanie świadomości marki
 • zbieranie leadów
 • zwiększanie zaangażowania klientów
 • lojalizacja klientów
 • budowanie wizerunku marki

Promocje uliczne

Już widzisz hostessę rozdającą ulotki Twojej marki przypadkowym przechodniom? Współczesny obraz promocji ulicznych jest już nieco inny. Akcje ulotkowe, chociaż ciągle realizowane i w pewnych wypadkach zaskakująco skuteczne, to już tylko drobny margines tego rodzaju działań.

Współcześnie promocje uliczne to niezwykle efektywne narzędzia, których mechanizmy sięgają po rozwiązania experiential marketing. W ich zakres wchodzą rzecz jasna projekty wykorzystujące personel promocyjny, ale używany jest on znacznie bardziej efektywnie.

I efektownie.

Promocje uliczne często wykorzystują formy znane ze strategii guerilla marketing, którego założeniem jest zaskakiwanie odbiorców poprzez niekonwencjonalne, niezwykle kreatywne metody interakcji. Zdarza się, że realizowane są za pośrednictwem interaktywnych instalacji czy narzędzi technologicznych, a personel stojący za akcją w ogóle nie jest dla uczestników widoczny.

Ich zadaniem jest w pierwszym rzędzie przykucie uwagi i zachęcenie do wejścia w bezpośredni kontakt z marką i jej ofertą. W ten sposób doskonale nadają się do budowy jej rozpoznawalności i kształtowania wizerunku. Ze względu na swój charakter mogą przy tym budzić zainteresowanie massmediów dodatkowo podbijając zasięg akcji.

Z tego powodu marketing uliczny doskonale nadaje się do prowadzenia działań związanych z wprowadzaniem nowych produktów na rynek.

Cele, które możesz osiągnąć dzięki promocjom ulicznym:

 • zwiększanie świadomości marki
 • budowanie wizerunku marki

Promocje in-store

Innymi słowy – działania promocyjne w sklepach. To w skrócie wszystkie operacje służące wpłynięciu na decyzje zakupowe w punkcie sprzedaży. Ich bezpośrednim skutkiem dla marki jest zwiększenie świadomości produktu i marki oraz poprawienie wyników sprzedaży.

Tak definiowane promocje in-store obejmują między innymi banery, materiały drukowane, czy sposób ekspozycji wybranych produktów na półkach. Mogą jednak też przybierać formę aktywacji realizowanych za pośrednictwem ambasadorów marki i promotorów i w tym zakresie zaliczamy je do szerokiej sfery event marketingu.

Rolą zaangażowanych w akcję ambasadorów jest najczęściej demonstrowanie produktu i prowadzenie akcji samplingowych, mogą jednak podejmować również bardziej zaawansowane interakcje, jak na przykład promocję konkursu, prowadzenie ankiet wśród konsumentów itp..

Promocje in-store doskonale sprawdzają się w generowaniu przychodu w branżach, w których proces zakupowy przebiega szybko, często pod wpływem impulsu. Z tego powodu swoją skuteczność ten typ działań pokazuje szczególnie w przypadku marek działających w branży FMCG.

Realizując tego rodzaju eventy promocyjne należy jednak przede wszystkim wziąć pod uwagę podstawowy czynnik, jakim jest nastawienie odbiorców.
Klienci sklepowi, nawet jeśli należą do grupy docelowej, nie znaleźli się tam z intencją wzięcia udziału w aktywacji. Nie zależy im na rozbudowanych doświadczeniach, a raczej szybkim zamknięciu swojej sprawy. Jeśli mogą czegoś w takiej sytuacji oczekiwać od marki, to raczej pomocy w podjęciu decyzji, a nie skomplikowanej interakcji. Dlatego najważniejszym czynnikiem sukcesu w tego rodzaju eventach będzie doskonała analiza grupy docelowej, precyzyjny scenariusz i jakość realizującego personelu.

Cele, które możesz osiągnąć dzięki promocjom in-store:

 • zwiększanie sprzedaży
 • promocja produktu

Targi i wystawy

Tego rodzaju eventy pozwalają na profesjonalną prezentację nowych produktów i usług wśród potencjalnych klientów. Targi i wystawy najczęściej mają wyraźny charakter tematyczny, który łączy wszystkich wystawców.

W tym tkwi ich największa siła, ale też pewne ryzyko.

Siłą jest z całą pewnością profil odwiedzających.

Niemal nie zdarza się, że odbiorcy na targach znajdują się przez przypadek – szczególnie jeśli event jest biletowany. Z tego powodu uczestnicy mają intencję i czas, by wchodzić w nawet długotrwałe interakcje z markami, które rzeczywiście przykują ich uwagę.

Przed markami otwiera to bardzo szerokie możliwości projektowania komunikacji i wykorzystania wielu rozwiązań służących budowaniu świadomości wśród potencjalnych klientów, pozyskiwania leadów czy nawet prowadzenia sprzedaży.

Pewne ryzyko wiąże się natomiast ze stałą obecnością marek konkurujących. Najczęściej oznacza to konieczność przygotowania wyjątkowo atrakcyjnej prezentacji produktu i koncentracje na narzędziach związanych z przykuciem uwagi i utrzymaniem zainteresowania. To może stanowić niemałe wyzwanie, szczególnie biorąc pod uwagę na możliwe ograniczenia narzucone przez organizatora w zakresie kreacji i wykorzystywanych mechanizmów.

Z tego powodu niezwykle istotne będzie skrupulatne zaplanowanie całej komunikacji i skorzystanie z profesjonalnego wsparcia na przykład w zakresie rekrutacji ambasadorów marki.

Cele, jakie zrealizujesz dzięki targom i wystawom:

 • budowanie świadomości marki w grupie docelowej
 • zbieranie leadów
 • nawiązywanie kontaktów biznesowych
 • kreowanie pozycji lidera rynku

Jak wybrać odpowiedni event marketingowy dla swojej marki?

Wiesz już, że eventy promocyjne nie są uniwersalne. Nie każda z wymienionych form będzie odpowiednia dla Twojej marki.

Rozważając jaki powinien być Twój kolejny event rozważ przede wszystkich dwa następujące czynniki:

 • Zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć. Przemyśl, gdzie Twoja marka ma być po evencie i spróbuj wyznaczyć sobie wskaźniki, jakie chcesz mierzyć. Jeśli robiłeś już eventy tego rodzaju przemyśl, co działało, a z czym był problem. Być może dojdziesz do wniosku, że to nie wybór narzędzia był problemem, a wykorzystany format.
 • Weź pod uwagę swoją grupę docelową i w jakim momencie będziesz się z nią komunikował. Czego mogą oczekiwać od Twojej marki w tym miejscu i czasie? Jakie mogą mieć nastawienie i na jaki rodzaj kontaktu będą najbardziej otwarci.

Jeśli potrzebować będziesz dodatkowego wsparcia skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy w wyborze najlepszego formatu.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube

ul. Mackiewicza 9,
31-214 Kraków 
tel: 570 520 700 lub 669 252 323
mail: krakow@lillahouse.com