Zimowe akcje promocyjne w Zakopanem. Case Study

kategoria:
Zimowe akcje promocyjne w Zakopanem. Case Study

Problem w każdym biznesie najczęściej jest ten sam: klienci sami nie przychodzą. Istnieje wiele dobrych, sprawdzonych i skutecznych sposobów, żeby ich jakoś do tego przekonać. Często jednak trudno wyczuć, który rzeczywiście przyniesie odpowiedni skutek.

W takiej sytuacji najlepiej zdać się na doświadczenie wyspecjalizowanych agencji. Jeśli są rzeczywiście dobre, to będą wiedziały z czym siadają do stołu. U nas na przykład wygląda to tak: organizując sezonowe akcje promocyjne jesteśmy w stanie trafić do kilkudziesięciu tysięcy odbiorców i regularnie pozyskiwać wartościowych klientów.

Jak to robimy?

Zaczynamy od analizy rynku

Jednym z podstawowych wyzwań jakie stoją współcześnie przed marketingiem jest konieczność trafienia do odpowiedniej grupy klientów w odpowiednim momencie. Bezpowrotnie minęły czasy zasypywania rynku komunikatami sprzedażowymi. Odbiorcy się na nie uodpornili i nauczyli się reagować wyłącznie na te, które odpowiadają ich oczekiwaniom.  

Wszystko zatem zaczyna się od poznawania swoich klientów. Każdy produkt bądź usługa ma swojego idealnego klienta. Nawet jeśli firmy unikają myślenia o swojej ofercie w tej perspektywie, to jest to obowiązkiem zespołów marketingowych przed przystąpieniem do realizacji. Powód jest prosty: nie da się przygotować akcji marketingowej, która będzie skuteczna w każdej możliwej grupie.

Może Cię również zainteresować

 

Agencje eventowe

Jak wybrać dobrą agencję eventową

Promocja marki

Eventy i promocja marki w mediach społecznościowych

Doświadczenie marki

Doświadczenie marki. Jakie emocje wywołuje Twój biznes?

 

Czasem do wytypowania odpowiedniej grupy docelowej nie trzeba wysiłku, a opisać ją można za pomocą kryterium tak ogólnikowego jak wiek czy płeć. Zawsze jednak warto pokusić się o wejście w detale. Pozwoli to nie tylko przygotować skład zespołu na akcje promocyjne, ale również zaplanować scenariusze rozmów i możliwych interakcji.

Określenie grupy docelowej pozwala optymalnie zaplanować miejsce i czas prowadzenia aktywizacji.

Dla naszych klientów z branży FMCG przygotowaliśmy strategie opierając się właśnie na szczegółowej analizie grupy docelowej. Ze względu na charakter produktów na miejsce realizacji wybraliśmy Zakopane, najpopularniejszy zimowy kurort w Polsce. I byliśmy wszędzie tam, gdzie przebywali nasi idealni klienci: na deptakach oraz na stokach narciarskich. Zasięg akcji w sposób naturalny zwiększał fakt, że działania prowadziliśmy w pełni sezonu narciarskiego – podczas ferii.

Interakcje

Akcje promocyjne muszą wywoływać emocje. To one sprawiają, że klienci pamiętają o marce, stają się jej zwolennikami oraz intuicyjnie wybierają ją spośród innych. W efekcie stają się lojalnymi konsumentami i promotorami marki.

Najważniejsze, to te emocje zaplanować. Trzeba zatem odpowiedzieć sobie na pytanie jakie reakcje chce się wywołać oraz jakie skojarzenia z marką mają się pojawić.
W przypadku naszych zimowych realizacji wiele w tej sprawie dał sam wybór miejsca i czasu akcji: byliśmy w najpiękniejszym polskim zimowym kurorcie, w szczycie sezonu urlopowego, a pogoda była doskonała. Trafialiśmy zatem w większości wypadków do ludzi zrelaksowanych i radosnych, cieszących się wypoczynkiem z rodziną i przyjaciółmi. Naszym zadaniem było wzmocnienie tych emocji i skojarzenie ich z produktami naszych klientów.

Osiągnęliśmy to poprzez przygotowanie szczegółowych scenariuszy interakcji z naszymi zespołami ambasadorów.

Ze względu na planowaną rozległość akcji nie mogliśmy pozwolić sobie na przygotowanie realizacji stacjonarnych – stref promocyjnych, pop-up shopów czy nawet stanowisk. Postawiliśmy zatem na mobilność naszych zespołów, interakcje z odbiorcami oraz wyraźną identyfikację wizualną.

O sukcesie naszych realizacji zdecydować miały zatem umiejętności i zaangażowanie naszych zespołów promocyjnych. Nie był to jednak wyłącznie niewygodny skutek okoliczności, ale pożądane przez nas rozwiązanie, dzięki któremu mogliśmy wykorzystać jednej z największych zalet akcji promocyjnych, które przynosi bezpośredni kontakt.

W świecie, w którym produkty i usługi stają się do siebie coraz bardziej podobne, również jakościowo, dla klientów coraz istotniejsze staje się nie tylko co kupuje, ale również od kogo. Chcą widzieć twarze kryjące się za marką. Zobaczyć kim są i jaką osobowość mają jej reprezentanci.

Członkowie zespołów promocyjnych stają się w ten sposób ambasadorami marki, którzy swoją osobowością i stylem bycia świadczą o wartościach, jakimi kieruje się marka. I w ten sposób wpływają na to, jakie emocje marka wywoła i jakie skojarzenia będzie przywodzić na myśl.

Kampanie promocyjne offline cały czas okazują się skutecznym i efektywnym narzędziem marketingowym, który powinien być wykorzystywany przez firmy myślące o długofalowym rozwoju. Szczególnie jeśli staną się jednym z elementów kompleksowej strategii komunikacyjnej w schemacie:

event - content - social

Najlepsze biznesowe korzyści płyną bowiem z połączenia możliwości budowania emocji zgodnych z wartościami marki, tworzenia treści poświadczającej ich autentyczność i utrzymywania komunikacji. A to właśnie dają akcje promocyjne prowadzone w świecie rzeczywistym.

I tak najskuteczniej można pozyskać klientów.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube