Komunikacja marketingowa w 2019 roku: po pierwsze experiential marketing

kategoria:
Komunikacja marketingowa w 2019 roku: po pierwsze experiential marketing

Komunikacja marketingowa wchodzi w nową erę - erę, w której na znaczeniu traci umiejętność tworzenia treści reklamowych, a zyskuje budowanie relacji z konsumentami

Skuteczne kampanie experiential marketing opierają się na dostarczaniu doświadczeń i tworzeniu emocji związanych z marką i jej ofertą

Komunikacja marketingowa oparta na budowaniu doświadczeń swą skuteczność zawdzięcza odwołaniu się do jednej z najsilniejszych motywacji ludzkich – chęci przeżycia czegoś niezwykłego

Podczas ostatniego CES Mark Pritchard z Procter & Gamble wyraził przekonanie, że czas reklam rozumianych tradycyjnie pomału się kończy i że marki muszą nauczyć się sobie z tym radzić.


Na pierwszy rzut wydaje się, że to nieco zbyt śmiałe przewidywanie – nieco bardziej intuicyjny wydaje się pogląd wprost przeciwny: wszystko staje się reklamą.
Serial? Artykuł prasowy? Prywatny profil w social mediach? Stare zdjęcie? Książka? Wszystko może być reklamą. Trudno wyobrazić sobie obszar życia, który by przez reklamę i jej język nie został w takim czy innym stopniu skolonizowany.


Skąd zatem ta opinia? Wskazówki dostarczają sami konsumenci przekazów reklamowych. A jak? Na przykład w ten sposób, że zaczynają płacić (w taki czy inny sposób) za nie wyświetlanie reklam. Usługi streamingowe, asysta głosowa, mikropłatności w aplikacjach zyskują na popularności również w tego powodu, że uwalniają od reklam. Do tego dochodzą narzędzia blokujące reklamy w internecie, których stosowanie również staje się coraz częstsze.

Jeśli zatem nie na reklamie, to na czym oprzeć swoją komunikację marketingową?

Komunikacja marketingowa w 2019 roku: po pierwsze experiential marketing

 

Jedna z podstawowych zasad skutecznej komunikacji marketingowej głosi: dawaj korzyść, twórz przekaż, który będzie miał dla odbiorcy wartość, który będzie dla niego cenny. I nie ma chyba marketera, który by się tą zasadą nie kierował. Tymczasem skutek jest taki, że publiczność nie tylko nie przyjmuje z wdzięcznością coraz to nowych kreacji, ale nawet wydaje pieniądze, żeby nie musieć ich oglądać. I coraz więcej ludzi przekonuje się, że świat bez reklam istnieje i jest całkiem pociągający.

Co zatem robić?

Najważniejsze to znaleźć sposób na trafienie do odbiorców w sposób, którego oni sami zechcą być częścią.

Podstawowa zasada nie ulega zmianie. Odbiorcy oczekują od marki korzyści, wartości. Również w tym, jak się z nimi komunikuje. Skoro w coraz mniejszym stopniu zapewniają to tradycyjne reklamy warto rozejrzeć się za sposobami alternatywnymi. Jednym z nich jest marketing oparty na budowaniu trwałych i dla obu stron satysfakcjonujących relacji z konsumentami.

Experiential marketing: budowanie relacji poprzez doświadczenia

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na budowanie relacji jest tworzenie doświadczeń wywołujących pozytywne emocje. O co w tym chodzi dobrze widać w relacji wiążącej kibica z jego ulubioną drużyną.

Niezwykle rzadko zdarza się, że ktoś zostaje fanem drużyny sportowej po obejrzeniu reklamy bądź wysłuchaniu rzeczowych informacji o niej. Rzadko też zdarza się to pod wpływem suchej wiadomości jak bardzo jest lepsza od wszystkich innych.

Co wpływa na siłę i jakość tej więzi to najczęściej przeżycie, emocje jakich dostarcza, doświadczenia jakie zapewnia. Bądź zapewniała w przeszłości.

W marketingu nie może rzecz jasna chodzić o to, by tę relację próbować naśladować. Warto jednak wyciągnąć wnioski ze sposobu w jaki się ona nawiązuje. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by firmy również spróbowały wytworzyć w swoich odbiorcach trwałe, pozytywne wrażenie, które prowadzić będzie w konsekwencji do zbudowania silnej lojalności względem marki.

Jeśli rację ma Mark Pritchard, to celem marketingu nie powinno być reklamowanie produktu czy usługi, ale pozwolenie odbiorcom zobaczyć jak dzięki marce ich życie stanie się lepsze. A to oznacza, że podstawowa praca musi odbyć się w bezpośrednim, fizycznym kontakcie. Każdy moment styku klienta z marką staje się szansą, okazją do zademonstrowania swojej wartości, a nie tylko opowiedzenia o niej. Dlatego tak ważne jest zadbanie o każdy z nich.

A także poszukanie nowych.

Komunikacja marketingowa w 2019 roku: po pierwsze experiential marketing

Może Cię również zainteresować

 

Experiential marketing w praktyce

Jak dać się poznać i pozyskać
100000 nowych klientów

  

Skuteczność event marketingu 

Czy warto robić
kampanie promocyjne offline?

  

Doświadczenia a lojalność klientów

Doświadczenie marki jako
klucz do rynkowego sukcesu

 

Te poszukiwania nie muszą i nie powinny być prowadzone na ślepo. Istotne jest by pamiętać o żelaznej zasadzie:

Trzeba je zaprojektować tak, by odbiorcy chętnie z nich korzystali.

Ludzie uwielbiają niezwykłe doświadczenia i sami ich poszukują

Jeśli ktoś miałby wątpliwości czy tak jest w istocie jeden wymowny dość przykład z dziedziny sportu: ceny biletów na finał Super Bowl w roku 2017 sięgały od 4,500 dolarów do niemal 75 000. Całkiem niemało jak na jedno kilkugodzinne posiedzenie, nawet biorąc pod uwagę tradycyjny występ jakiejś megagwiazdy w przerwie.

Wydarzenie na żywo obejrzało na stadionie niemal 71000 ludzi.

Tak właśnie wygląda w praktyce siła emocji, doświadczeń, chęci bycia uczestnikiem niezwykłego wydarzenia. To jest właśnie to, czego ludzie potrzebują i za co jak widać są w stanie zapłacić małą fortunę.

I to sprawia, że potencjał kryjący się w strategiach opartych na metodach experiential marketing jest niezrównany. Jest bowiem idealnym narzędziem dotarcia do odbiorców w sposób, o którym pisaliśmy wyżej: ludzie chętnie staną się częścią tej komunikacji.

Komunikacja marketingowa w 2019 roku: po pierwsze experiential marketing

Podsumowanie

Wywoływanie planowanych emocji wśród uczestników sprawia, że klienci pamiętają o marce, stają się jej zwolennikami oraz intuicyjnie wybierają ją spośród innych. W efekcie stają się lojalnymi konsumentami i ambasadorami marki. Z tych powodów eventy są skutecznym i efektywnym narzędziem marketingowym, który powinien być wykorzystywany przez firmy myślące o długofalowym rozwoju.


Jako doświadczona agencja eventowa od lat prowadzimy dla naszych klientów kampanie promocyjne oparte na strategiach experiential marketingu. 
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak możemy wzmocnić komunikację marketingową Twojej marki, skontaktuj się z nami.

Zrób z nami event

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube