Co to jest in-store marketing

Co to jest in-store marketing

Klient kupuje oczami - to stwierdzenie doskonale oddaje istotę in-store marketingu. W niniejszym artykule zgłębimy tajniki skutecznego przyciągania uwagi i angażowania klientów w punktach sprzedaży, zwracając uwagę na kluczowe elementy, które decydują o sukcesie takich działań. Przyjrzymy się, jak nowoczesne technologie rewolucjonizują sposób, w jaki marki komunikują się z konsumentami oraz jakie strategie najlepiej sprawdzają się w budowaniu pozytywnych doświadczeń zakupowych.

Na czym polegają promocje w sklepie i jak skutecznie je wykorzystać?

In-store marketing to rodzaj event marketingu, który koncentruje się na promowaniu produktów bezpośrednio w punkcie sprzedaży. Celem jest promowanie produktów, zwiększenie sprzedaży, budowanie lojalności klientów i tworzenie pozytywnego doświadczenia zakupowego. W praktyce obejmuje takie działania jak: ekspozycja produktów, promocje, akcje promocyjne, aktywizacja za pośrednictwem ambasadorów marki, wykorzystanie technologii marketingowych wspierających sprzedaż.

Warto zatem poznać podstawy i dowiedzieć się, jakie narzędzia i strategie można wykorzystać, aby osiągnąć sukces w działaniach promocyjnych sklepów.

Zaktywizuj klientów w sklepie

Skuteczność w marketingu opiera się na precyzyjnie dobranych narzędziach promocyjnych, które przyciągają uwagę i zachęcają do zakupu. Specjaliści w tej dziedzinie zwracają uwagę nawet na odpowiednie oświetlenia produktów, co może znacząco wpłynąć na ich atrakcyjność. Równie ważne jest, aby informacje o produkcie były przedstawione w sposób jasny i zrozumiały, co pomaga klientom w szybkiej ocenie wartości oferty.

W dzisiejszym zatłoczonym rynku detalicznym tworzenie angażujących doświadczeń zakupowych jest kluczowe dla naszego sukcesu. Eksperci podkreślają, że ludzie są bardziej skłonni do zakupu produktu, jeśli mogą go wcześniej wypróbować, a 35% konsumentów kupuje produkty pod wpływem akcji samplingowych.

Skuteczne strategie angażowania klientów w punkcie sprzedaży wymagają przemyślanej strategii. Obejmują zarówno elementy wizualne, jak i interaktywne, które przyciągają uwagę i zachęcają do interakcji:

 1. Personalizacja doświadczeń zakupowych – dostosowanie komunikacji i oferty do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów. Eksperci marketingu podkreślają, że personalizacja jest kluczem do serca klienta, a inwestycja w takie rozwiązania szybko się zwraca.

 2. Wykorzystanie technologii cyfrowych – takich jak ekrany dotykowe, aplikacje mobilne wspierające zakupy czy rozszerzona rzeczywistość, które wzbogacają doświadczenie zakupowe. Oferują nie tylko nowe doświadczenie zakupowe, ale również zwiększają swoją atrakcyjność w oczach klientów.

 3. Stworzenie angażującej przestrzeni sprzedaży – projektowanie przestrzeni sklepu w taki sposób, aby zachęcać do eksploracji i interakcji z produktami.

 4. Organizacja wydarzeń i pokazów – wykorzystanie specjalnych wydarzeń, aby przyciągnąć klientów do punktu sprzedaży i zapewnić im dodatkowe doświadczenia.

 5. Programy lojalnościowe – budowanie długotrwałych relacji z klientami poprzez systemy nagród i korzyści za ponowne zakupy.

Ekspozycja produktu i merchandising jako kluczowe elementy

Personel sklepu odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu pozytywnych doświadczeń zakupowych klientów. Ich wiedza o produktach, umiejętność nawiązywania relacji oraz profesjonalizm bezpośrednio wpływają na decyzje zakupowe oraz lojalność klientów. Przyjazne i pomocne podejście może znacząco zwiększyć szanse na powrót klienta, podczas gdy nieodpowiednie zachowanie może skutkować utratą potencjalnej sprzedaży.

Jak przyciągnąć uwagę klienta?

 • Wykorzystanie kolorów - kontrastujące kolory oraz jaskrawe barwy przyciągają wzrok klientów.

 • Grupowanie produktów - prezentowanie produktów w grupach tematycznych ułatwia klientom odnalezienie interesujących ich przedmiotów.

 • Wykorzystanie oświetlenia - odpowiednie oświetlenie eksponuje produkty i podkreśla ich walory estetyczne.

 • Stosowanie elementów dekoracyjnych - dodatki, takie jak plakaty czy dekoracje, mogą wzbogacić ekspozycję i uczynić ją bardziej atrakcyjną.

Merchandising odgrywa istotną rolę w in-store marketingu, ponieważ wpływa na sposób, w jaki klienci postrzegają produkty oraz na ich decyzje zakupowe. Przykłady skutecznych strategii merchandisingowych:

 • Planogramy - precyzyjne plany rozmieszczenia produktów na półkach, które uwzględniają ich popularność, marżę czy sezonowość.

 • Cross-merchandising - umieszczanie produktów komplementarnych obok siebie, co zachęca klientów do zakupu większej ilości towarów.

 • Endcap displays - ekspozycje na końcach regałów, które przyciągają uwagę klientów i promują wybrane produkty.

 • Visual merchandising - wykorzystanie elementów wizualnych, takich jak manekiny czy dekoracje, do prezentacji produktów w atrakcyjny sposób.

Skuteczna reklama w sklepie oraz stosowanie odpowiednich strategii pozwala na zwiększenie atrakcyjności sklepu oraz zainteresowania klientów, co przekłada się na pozytywny styk z marką.

Od lat budujemy pozycję rynkową marek dzięki skutecznym eventom promocyjnym.

Mierzenie efektywności działań marketingowych w sklepie

Ocena skuteczności działań w przestrzeni sklepowej wymaga zastosowania precyzyjnych narzędzi i metod. Szczególnie wartościowe okazują się być analizy porównawcze, które pozwalają obiektywnie spojrzeć na wyniki.

 1. Zwiększenie ruchu w sklepie: Można monitorować zmiany w liczbie klientów od momentu wprowadzenia określonych działań marketingowych.

 2. Konwersje: Śledzenie liczby osób, które weszły do sklepu w porównaniu z liczbą tych, którzy dokonali zakupu, pozwala ocenić skuteczność działań marketingowych w przekształcaniu ruchu w sprzedaż.

 3. Badania dotyczące preferencji klientów: Przeprowadzenie ankiet wśród klientów może dostarczyć informacji zwrotnej na temat tego, jakie działania marketingowe przyciągają ich uwagę i wpływają na decyzje zakupowe.

 4. Zwiększenie średniej wartości zamówienia: Śledzenie zmian w średniej wartości zamówienia po wprowadzeniu nowych działań może wskazywać na ich skuteczność w zachęcaniu klientów do zakupu większej ilości produktów lub produktów z wyższą marżą.

 5. Analiza danych z programów lojalnościowych: Programy lojalnościowe mogą dostarczyć cennych danych na temat zachowań klientów i skuteczności działań marketingowych w budowaniu lojalności i zachęcaniu do powtórnych zakupów.

 6. Badania nad świadomością marki: Przeprowadzenie badań ankietowych wśród klientów przed i po wprowadzeniu działań może dostarczyć informacji na temat zmian w świadomości marki i jej postrzeganiu przez klientów.

 7. Analiza sprzedaży po promocji: Porównanie danych sprzedażowych przed i po określonych promocjach lub kampaniach marketingowych może pomóc w ocenie ich wpływu na wzrost sprzedaży.

Do dokładnego mierzenia efektywności działań marketingowych w sklepie wykorzystuje się również zaawansowane technologie, takie jak systemy śledzenia ruchu klientów czy analiza big data. Te metody pozwalają na głębsze zrozumienie zachowań konsumentów i dostosowanie strategii marketingowych do ich potrzeb. Na przykład, zastosowanie technologii śledzenia ruchu w sklepie X wykazało, że strefa promocyjna umieszczona przy wejściu generuje o 40% więcej interakcji niż ta sama strefa zlokalizowana w tylnej części sklepu. Takie wnioski są nieocenione przy planowaniu przyszłych kampanii i optymalizacji przestrzeni sklepowej.

Strategia i optymalizacja in-store marketingu

Przemyślana strategia marketingowa pozwala na skuteczne osiągnięcie celów biznesowych oraz zbudowanie długotrwałych relacji z klientami. Aby skutecznie planować i wdrażać strategię, należy przejść przez kilka kluczowych etapów:

 1. Analiza potrzeb klientów - zrozumienie oczekiwań i preferencji klientów, aby dostosować działania marketingowe do ich potrzeb.

 2. Określenie celów marketingowych - ustalenie, co chcemy osiągnąć dzięki promocjom in store, np. zwiększenie sprzedaży, poprawa lojalności klientów, wzrost świadomości marki.

 3. Wybór odpowiednich narzędzi marketingowych - dobór narzędzi, które pozwolą osiągnąć wyznaczone cele, np. ekspozycje produktów, promocje, eventy.

 4. Wdrożenie strategii marketingowej - realizacja planu działań, monitorowanie efektów oraz wprowadzanie ewentualnych korekt.

Jednak sukces nie kończy się na etapie wdrożenia. Stałe monitorowanie efektów jest niezbędne dla utrzymania konkurencyjności na rynku. Dzięki temu firma może osiągnąć długoterminowy wzrost i budować trwałe relacje z klientami.

Jak technologia zmienia oblicze marketingu w sklepie?

Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych rewolucjonizuje sposób, w jaki marki komunikują się ze swoimi klientami w przestrzeni sklepowej. Wykorzystanie zaawansowanych narzędzi analitycznych, takich jak analiza danych z kamer czy śledzenie ruchu klientów, umożliwia tworzenie spersonalizowanych doświadczeń zakupowych. Dzięki temu, sklepy mogą lepiej zrozumieć potrzeby i preferencje swoich klientów, co przekłada się na zwiększenie ich lojalności i satysfakcji. Interaktywne ekrany i wirtualne przymierzalnie to kolejne przykłady, jak technologia ułatwia klientom podejmowanie decyzji zakupowych, jednocześnie zwiększając ich zaangażowanie. W efekcie, marketing instore staje się bardziej efektywny, co przynosi korzyści zarówno konsumentom, jak i markom.

Trendy i prognozy

Technologia marketingowa (MarTech) odgrywa coraz większą rolę w marketingu, umożliwiając efektywniejsze działania oraz lepsze zrozumienie potrzeb klientów. Przykłady efektywnych rozwiązań technologicznych:

W obliczu szybko zmieniającego się krajobrazu handlu detalicznego, strategie marketingowe w miejscu sprzedaży ewoluują, aby lepiej odpowiadać na oczekiwania nowoczesnych konsumentów. Rozwój technologii cyfrowych otwiera przed markami nowe możliwości angażowania klientów bezpośrednio na punkcie sprzedaży. Zastosowanie rozwiązań takich jak ekrany interaktywne, wirtualna rzeczywistość (VR) czy rozszerzona rzeczywistość (AR) staje się coraz bardziej powszechne, oferując konsumentom niezapomniane doświadczenia zakupowe.

Analizując przyszłe kierunki rozwoju, można wyróżnić kilka kluczowych trendów, które będą miały znaczący wpływ na marketing w miejscu sprzedaży.

 1. Personalizacja oferty – coraz większe znaczenie będzie miała zdolność dostosowania oferty do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta.

 2. Interaktywne ekspozycje i AI - wykorzystanie technologii, takich jak ekrany dotykowe czy wirtualna rzeczywistość, do prezentacji produktów w atrakcyjny i angażujący sposób.

 3. Integracja online i offline – spójne doświadczenie zakupowe na wszystkich kanałach sprzedaży staje się standardem, którego oczekują konsumenci.

 4. Zrównoważony rozwój – inicjatywy ekologiczne i odpowiedzialność społeczna będą coraz ważniejsze w komunikacji marek z klientami.

Śledzenie i wdrażanie najnowszych trendów pozwala na utrzymanie konkurencyjności na rynku oraz zbudowanie silnej pozycji wśród klientów. Marki, które zrozumieją i wykorzystają te trendy, będą w stanie nie tylko przyciągnąć uwagę konsumentów, ale także zbudować z nimi długotrwałe relacje. Wyzwaniem pozostaje jednak znalezienie odpowiedniego balansu między technologią a ludzkim dotykiem, aby zapewnić klientom wartościowe i autentyczne doświadczenia zakupowe.

Cyfrowe rozwiązania aktywizujące klientów

Segment digitalu rozwija się w tempie błyskawicznym a coraz to nowsze rozwiązania umożliwiają prowadzenie skuteczniejszych działań, w których kluczową rolę odgrywają doświadczenia użytkowników.:

 • Beacony - urządzenia wysyłające sygnały Bluetooth, które pozwalają na komunikację z aplikacjami mobilnymi klientów, np. przesyłanie promocji czy informacji o produktach.

 • Augmented reality (AR) - technologia rozszerzonej rzeczywistości, która pozwala na prezentację produktów w przestrzeni trójwymiarowej, np. poprzez aplikacje mobilne.

 • Inteligentne lustra - lustra wyposażone w ekrany dotykowe, które pozwalają na prezentację dodatkowych informacji o produktach czy możliwość przymierzenia ubrań wirtualnie.

 • Roboty obsługujące klientów - automatyczne urządzenia, które pomagają klientom w nawigacji po sklepie czy udzielają informacji o produktach.

 • Omnichannel - strategia, która integruje różne kanały komunikacji z klientem, takie jak sklep stacjonarny, e-commerce czy media społecznościowe, w celu zapewnienia spójnego doświadczenia zakupowego.

 • Click and collect - usługa, która pozwala klientom na zamówienie produktów online i odbiór w sklepie stacjonarnym, co łączy zalety zakupów internetowych i tradycyjnych.

 • Geotargeting - wykorzystanie danych o lokalizacji klientów do przesyłania spersonalizowanych ofert czy informacji o sklepie w ich najbliższej okolicy.

 • Analiza danych online - zbieranie i analiza danych o zachowaniach klientów w internecie, co pozwala na dostosowanie oferty i działań marketingowych w sklepie stacjonarnym.

Jakich błędów unikać

Realizując strategie marketingowe w miejscu sprzedaży, wiele firm nie zwraca wystarczającej uwagi na spójność komunikatu między różnymi kanałami promocji. To prowadzi do sytuacji, gdzie klient czuje się zdezorientowany i nie jest w stanie szybko zidentyfikować wartości oferty. Spójność komunikacji jest kluczowa, aby budować silną i rozpoznawalną markę. Ponadto, zaniedbanie analizy efektywności poszczególnych działań marketingowych może skutkować nieoptymalnym wykorzystaniem budżetu.

Ignorowanie znaczenia estetyki prezentacji produktów to kolejny często spotykany błąd. Wizualny aspekt oferty ma ogromne znaczenie dla decyzji zakupowych konsumentów. Profesjonalna prezentacja produktów mogą znacząco zwiększyć ich atrakcyjność. Należy również pamiętać, że każdy element sklepu, od układu po sposób prezentacji, wpływa na ogólne wrażenie klienta i jego decyzje zakupowe. Unikanie tych błędów i skupienie się na stworzeniu spójnej, estetycznej prezentacji może znacząco wpłynąć na nasz sukces.

Podsumowanie

Skuteczne zarządzanie marketingiem w sklepie wymaga zaangażowania zespołu specjalistów, którzy powinni posiadać głęboką wiedzę na temat preferencji klientów czy trendów rynkowych. Korzyści płynące z właściwego zarządzania promocjami in-store są znaczące. Przede wszystkim, umożliwia to skuteczne przyciąganie uwagi klientów i zwiększanie sprzedaży poprzez kreowanie atrakcyjnych doświadczeń zakupowych. Poprawia to również wizerunek marki i buduje lojalność klientów, co w dłuższej perspektywie przekłada się na wzrost zysków i utrzymanie silnej pozycji na rynku. Optymalizacja działań marketingowych w sklepie może również przyczynić się do lepszego wykorzystania budżetu marketingowego poprzez skoncentrowanie się na najbardziej efektywnych strategiach i narzędziach. Wreszcie, poprzez monitorowanie i analizę można ciągle doskonalić strategię, dostosowując ją do zmieniających się potrzeb i preferencji klientów oraz aktualnych trendów rynkowych.

Więcej na naszym blogu

 

Case Study

Jak zmieniliśmy oblicze akcji promocyjnej

Cena eventu

Co składa się na finalny koszt

Wywiad z Dyrektorem wykonawczym G. Maciaszkiem

W Eventach najważniejsze są doświadczenia

Event Manager

Przeczytaj czym się zajmuje i jak wygląda jego praca

 

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube