Real Time Marketing w eventach. Czy da się to zrobić?

kategoria:
Real Time Marketing w eventach. Czy da się to zrobić?

Real Time Marketing opiera się na umiejętności wykorzystania okazji. I szybkości reakcji. O eventach zaś można powiedzieć wiele, ale raczej nie to, że są przygotowywane szybko. Czy zatem z metod marketingu w czasie rzeczywistym raczej organizując event nie skorzystamy?

Real time marketing w skrócie to wykorzystanie dominującego, czy przykuwającego uwagę wydarzenia bądź zjawiska we własnej taktyce marketingowej. I zrobienie tego zanim zainteresowanie opadnie.

Real time marketing w internecie

Naturalnym środowiskiem działań real time marketing stał się internet. Po pierwsze w dużej mierze sam kreuje interesujące zjawiska i pozwala je rozpoznać. Po drugie daje możliwość szybkiej i elastycznej reakcji i przejęcia interesującego tematu w celach marketingowych. Po trzecie umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

Niemal wszystkie przykłady udanych działań tego rodzaju pochodzą z internetu, a nawet ściślej: z social mediów. Świetnie na tym polu działa na przykład IKEA, odnosząc się w swych kampaniach do zjawisk z dziedzin tak szerokich jak popkultura i moda.

Ich pomysły na skorzystaniu na popularności serialu Gra o Tron, czy na promocji toreb Balenciagi mogą stanowić doskonały materiał szkoleniowy.

real time marketing
real time marketing

To sama esencja real time marketing: zdobywający popularność temat i szybka, pomysłowa i zabawna reakcja.

Czy jednak elementy taktyki real time marketing, choćby samej idei, można wykorzystać w eventach?

Może Cię również zainteresować

 

Strategie marektingowe

Jak sobie radzić z kryzysem zaufania w marketingu

Marketing eventowy

Pozyskiwanie fanów marki. Czy ten wysiłek się opłaca?

Experiential marketing

Experiential marketing w promocji eventu

 

Real time marketing w eventach

Trudno pomyśleć, że event mógłby stanowić natychmiastową reakcję na jakieś wydarzenie czy zjawisko. Zwykle planowane są z dużym wyprzedzeniem, skrupulatnie rozpisywane na scenariusze i przygotowywane w sposób, by odbyć się mogły niezależnie od zewnętrznych okoliczności. Dodatkowo stanowią wydarzenie lokalne, o ograniczonym zasięgu. Wydaje się zatem, że natychmiastowa reakcja na aktualne zjawiska jest przy ich wykorzystaniu niemożliwa. Szczególnie jeśli miałaby przynieść skutek w postaci masowego zainteresowania.

real time marketing na eventach Lilla House

Byłoby inaczej, gdyby zdarzały się sytuacje, które dotyczą dużej części społeczności i które można przewidzieć z wyprzedzeniem i się na nie przygotować.

Ale zaraz, chyba takie są. Poniżej dwa charakterystyczne przykłady.

Pogoda

Real time marketing może oznaczać natychmiastową reakcję również w świecie rzeczywistym. Udowodniła to agencja zajmująca się promocją sklepu z akcesoriami sportowymi w Nowym Yorku. Dzięki śledzeniu prognoz pogody dla miasta zdołali błyskawicznie przygotować się na zbliżającą się śnieżycę i uruchomić prostą, ale skuteczną akcję ambientową. W miasto ruszył obrandowany autobus z automatem z gorącą czekoladą i zapasem rękawic dla zziębniętych mieszkańców. Aby zwiększyć zasięg oddziaływania akcji zespół śledził wiadomości telewizyjne i wysyłał autobus w te miejsca, skąd aktualnie relacjonowany był przebieg śnieżycy w mieście.

Dodatkowym plusem był szeroki oddźwięk w mediach tradycyjnych oraz w internecie.

Ten sam niemal mechanizm wykorzystaliśmy w naszej akcji promocyjnej dla CH-R Sukcesja w Łodzi. Z tą różnicą, że my nie mogliśmy skorzystać z obecności mediów tradycyjnych. Całość komunikacji odbywała się poprzez media społecznościowe, gdzie pojawiały się zdjęcia opatrzone wybranym hashtagiem, który zdołał już nabrać popularności w sieci.

O nowym życiu eventów w epoce social media pisaliśmy już w innym miejscu.

real time marketing na evencie Lilla House

Zjawiska popkultury jako źródło dla Real Time Marketing w Eventach

Podobnie przewidywalne okazują się niektóre zjawiska z dziedziny popkultury. Dobrym przykładem są głośne premiery filmowe, których popularność można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć z wyprzedzeniem.

Przejęcie tematu z nimi związanego na potrzeby własnej grupy docelowej dzięki eventom może okazać się nie tylko bardzo skuteczne, ale też niezbyt skomplikowane. Wszystko rzecz jasna musi opierać się na dobrym scenariuszu eventu oraz odpowiedniej taktyce w internecie.

W naszych realizacjach kierujemy się tą strategią kiedy tylko możemy. I to z dobrym skutkiem. Przykładem jest nasza produkcja z okazji nocy zakupów dla CH Manufaktura w Łodzi. Przygotowując się do tego wydarzenia skrupulatnie sprawdziliśmy najgłośniejsze premiery filmowe w interesującym nas okresie. Ze względu na charakter wydarzenia szukaliśmy produkcji nie tylko interesującej, ale również odpowiednio widowiskowej. Wybraliśmy Alicję w Krainie Czarów w reżyserii Tima Burtona.

Publikowane w sieci materiały multimedialne skutecznie przekierowywały uwagę na wydarzenie zorganizowane przez nas dla naszego klienta.

real time marketing na evencie Lilla House

Podsumowanie

Real time marketing rozwija się w internecie z zawrotną prędkością. To dlatego, że przynosi doskonałe rezultaty. Wydaje się też, że to dla niego środowisko naturalne. Możliwość śledzenia zdobywających popularność trendów, reagowania na nie i przejmowania ich na własne potrzeby marketingowe stanowi niezaprzeczalną zaletę tego medium.

Warto jednak pamiętać, że ta taktyka zaczęła być stosowana w latach 90. XX wieku, na długo przed tym nim internet rozwinął się na tyle, by być w tym aspekcie skutecznym. A to oznacza, że nie jest całkiem bezsensu rozważać stosowanie elementów real time marketingu również w obrębie innych narzędzi marketingowych. Jednym z nich są eventy.

Wszystko zależy od umiejętności, wiedzy i pomysłowości zespołów realizacyjnych.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube