Organizacja eventów jako odpowiedź na kryzys zaufania w marketingu
- 17.01.2019
- Radosław Litwin
Organizacja eventów nie rozwiąże na pewno wszystkich problemów współczesnego marketingu. Może jednak przeciwdziałać skutkom jednego z najbardziej palących: kryzysowi zaufania.
Organizacja eventów przechodzi w ostatnim czasie prawdziwy renesans. I nie bez przyczyny. Doskonale sprawdza się jako sposób na ominięcie problemów z jakimi borykają się obecnie niemal wszystkie strategie marketingowe. Na czym one polegają?
Obserwując z zewnątrz aktualną sytuację w marketingu można by ją skwitować za Molierem: "sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało". I jest to tym bardziej na miejscu, że ten nieszczęśnik sprowadził na siebie różne plagi, gdy zapragnął zostać kimś, kim nie był.
W podobnej sytuacji znalazł się marketing próbując przeciwdziałać nieuniknionej nieufności z jaką spotyka się każdy przekaz reklamowy. Warto tu zauważyć, że nieufność ta wynika nie z jakiejś wewnętrznej wady tej komunikacji, ale raczej z motywacji, która stoi za jej twórcami. Ma to swoje konsekwencje, ale o tym za moment.
Rozwiązanie wydawało się proste i nawet skuteczne: porzucić formę persfazyjną i odwołać się do ciekawości i emocji odbiorców. Narodziła się nowa era marketingu, którego hasłem przewodnim zostało:
Może Cię również zainteresować
Content marketing |
Marketing eventowy |
Marketing wilokanałowy |
Content is King
Problemy pojawiać się zaczęły wraz z rozwojem środków technologicznych. Związana z nimi łatwość tworzenia i rozprzestrzeniania treści sprawiła, że szukać trzeba było coraz to nowych sposobów na dotarcie do klientów, zapożyczając środki z coraz to nowych obszarów komunikacji. Oraz stosować coraz mocniejsze środki przyciągające uwagę.
Marketing opanował sztukę mimikry niemal do perfekcji. Kłopot polegał na tym, że wraz ze zmianą metod komunikacji nie zmieniła się stojąca za nią motywacja. Skutek jest taki, że zamiast zyskiwać na wiarygodności od innych form przekazu, marketing sam znacząco przyczynił się do utraty przez nie autorytetu. Zadziałał tu prosty, ale szalenie skuteczny mechanizm: skoro w zalewie informacji trudno rozpoznać reklamę, to nie sposób rozpoznać, za którą kryje się chęć zysku. I pojawia się nieprzyjemne przypuszczenie, że być może za każdą.
I lawina ruszyła.
Szalona konkurencja o uwagę odbiorców sprawiła przy tym, że zalew fake-newsów i kultura clickbaitu to już codzienność każdej z dziedzin komunikacji.
Marketing nie jest jedynym winnym, ale z całą pewnością przyczynił się do rozwoju tego zjawiska. I jest też jego ofiarą. No więc: "sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało", jak może powtórzyć za Molierem zewnętrzny obserwator.
Jeśli zaś ktoś nie jest zewnętrznym obserwatorem to pytanie "jak prowadzić strategie marketingowe w czasach tego potężnego kryzysu zaufania" staje się dość palące.
Organizacja eventów jako odpowiedź na kryzys zaufania w marketingu
Można i trzeba podejmować próby odbudowy zaufania do content marketingu. Szczególnie, że jak się okazuje nie wszytko jeszcze stracone.
Są jednak również inne sposoby radzenia sobie z tym problemem. Jednym z nich jest zmiana strategii kontaktu z klientem zmierzająca do nawiązania autentycznej, dwukierunkowej relacji. Organizacja eventów, wydarzeń podczas których przedstawiciele marek mają okazję wejść w bezpośrednią interakcję ze swoimi klientami należy do najskuteczniejszych.
Spośród narzędzi marketingowych eventy w swoim centrum stawiają właśnie potrzebę budowania trwałych i wartościowych więzi z klientami. Dodatkowo zapewniają bezpośredni kontakt z marką, produktem bądź usługą. I to w sposób szczególnie skuteczny. Dzięki możliwości starannego wybrania grupy docelowej, zaplanowaniu okoliczności wydarzenia i dostarczeniu unikatowych doświadczeń uczestnikom sprawia, że marka w odbiorze ożywa i nabiera osobowości. A to jest kluczowy element w budowaniu i pielęgnowaniu relacji.
Jak pokazują wyniki badań skuteczność tej formy marketingu jest bardzo wysoka. Stąd też coraz więcej firm i instytucji decyduje się na wykorzystanie tego narzędzia. Odpowiednio zastosowane, daje znakomite rezultaty, niezależnie od tego, czy celem strategii będzie zwiększenie świadomości marki i zaznaczenie swojej pozycji na rynku, czy zwiększenie sprzedaży. Nawiązanie osobistego kontaktu przynosi rezultaty w każdej z nich.
Podsumowanie
Kryzys zaufania do instytucji i autorytetów jest faktem. I strategie marketingowe, jeśli mają być skuteczne, muszą brać ten fakt pod uwagę.
Bezpośredni kontakt z klientem, umożliwiający mu wejście w relacje z marką i osobiste zweryfikowanie prawdziwości komunikatów reklamowych staje się kluczem do rynkowego sukcesu.
Podziel się