Strategie content i event marketingowe. Czy one mogą się uzupełniać?

kategoria:
Strategie content i event marketingowe. Czy one mogą się uzupełniać?

Strategie content marketingu prędzej czy później trafiają na jeden podstawowy problem: skąd brać treści na tyle interesujące i  atrakcyjne, by przykuły uwagę, zachęcały do dzielenia się i zwiększały skuteczność działań? Spośród wielu możliwych odpowiedzi na jedną niezbyt często jeszcze zwraca się uwagę. To eventy.

Content marketing na pierwszy rzut oka wydaje się dość łatwym zadaniem. Wiadomo, że trzeba poznać potrzeby grupy odbiorców, wybrać odpowiednie kanały i tworzyć wyjątkowe treści odpowiadające zainteresowaniom potencjalnych klientów. Proste.

W końcu jednak przychodzi moment, kiedy trzeba usiąść do komputera i coś stworzyć. I zaczynają się schody. Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, jakiego rodzaju treści rzeczywiście najlepiej sprawdzają się w internecie. A tutaj królują materiały wizualne. I skuteczny content marketing musi to brać pod uwagę.

Może Cię również zainteresować

 

Strategie marketingowe

Marketing, hr i sukces marki na rynku

Strategie marketingowe

Real time marketing w eventach. Czy da się to zrobić?

Promocja marki

Eventy i promocja marki w mediach społecznościowych

 

Strategie marketingowe oparte na tworzeniu contentu pozwalają na fantastyczne zasięgi, ale...

Materiały wizualne, graficzne i multimedialne królują w internecie. Nie przez przypadek youtube stał się drugą najpopularniejszą wyszukiwarką internetową. Na pierwszym miejscu jest rzecz jasna google, który swoją drogą też zmienia wygląd SERP w taki sposób, że w wynikach pojawia się coraz więcej tego rodzaju treści. A ten trend tylko się umocni.

Co więcej, wszystkie statystyki pokazują, że treści graficzne są też najczęściej udostępniane. Dzięki temu ich potencjalny zasięg jest ogromny.

Ludzie uwielbiają obrazki, grafiki, treści wideo i relacje na żywo. I chętnie się nimi dzielą. I tu właśnie pojawia się największy problem w marketingu: skąd brać takie materiały?

Pierwsza myśl to inwestycja w reklamę. To świetny sposób. Ma tylko dwie wady: po pierwsze są zwykle koszmarnie drogie, szczególnie jeśli mają być na tyle atrakcyjne, oryginalne bądź widowiskowe, by się wyróżnić i zapaść w pamięci. Po drugie, ludzie nie lubią reklam. O ile nie są atrakcyjne, oryginalne bądź widowiskowe.

Rób eventy

Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie produkcji eventowych. Mało kto jeszcze myśli o eventach jako o źródle materiałów do content marketingu. Jest w końcu cała masa innych powodów by robić eventy i wykorzystywać je w strategiach promocyjnych.

W jednym z naszych wpisów wspominaliśmy już o 6 korzyściach, jakie przynosi organizacja eventów.

Trudno jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, jeśli nie traktować eventów jako generatorów atrakcyjnych treści. Bo jak się okazuje to prawdziwa maszynka do tworzenia fantastycznych materiałów wizualnych.

Co bowiem zawsze jest na evencie?

Ludzie, marka, scenografia i akcja. Bardzo dużo akcji.

Rozwiązaniem jest strategia tworzenia contentu dzięki eventom

Jest zatem wszystko czego trzeba do stworzenia materiałów wizualnych, które zachwycą odbiorców. I to w ilościach, które na długo ukoją nerwy niejednego marketera. Spośród wielu możliwych opcji szczególnie dobrze sprawdzają się:

  • Klipy wideo
  • Relacje na żywo
  • Wywiady z uczestnikami
  • Relacje zdjęciowe
  • Prezentacje

Nie na każdej realizacji będzie możliwość prowadzenia wszystkich możliwych opcji. Nie każda też będzie się do tego nadawała. Planując event warto jednak pamiętać i o tych rozwiązaniach. Materiały te świetnie nadadzą się do wykorzystania bezpośrednio w internecie, bądź do przerobienia na wpisy blogowe, prezentacje, infografiki, słowem wszystko, czego oczekuje internetowa publiczność.

Kto to może zrobić?

Przygotowanie odpowiednio atrakcyjnych materiałów wizualnych wymaga nieco wysiłku i doświadczenia, a przede wszystkim starannego planowania. Zaangażowanie profesjonalnej ekipy rejestrującej powinno wystarczyć do wytworzenia wysokiej jakości materiałów, ale to może być jeszcze mało.

Sam event musi być przygotowany w sposób, który umożliwi wykorzystanie do maksimum możliwości jakie przynosi. Tutaj najważniejsze jest przemyślenie, jakie materiały mają powstać i stworzenie odpowiednich warunków do realizacji.

 

Nie na każdej produkcji będzie miało sens prowadzenie rozmów z uczestnikami, nie na każdej też da się zrobić prezentację. Na wszystkich jednak będzie możliwość zrealizowania materiałów wizualnych, które doskonale nadadzą się do wykorzystania w komunikacji w internecie. W tym punkcie kluczowe staje się wybranie takiej agencji eventowej, która będzie sobie w stanie z tym zadaniem poradzić.

Podsumowanie

Żyjemy w kulturze obrazkowej. Nie jest to jakieś odkrycie i wbrew pozorom niewiele się w tej sprawie zmieniło na przestrzeni stuleci. Słynne stwierdzenie, że jeden obraz wart jest tysiąca słów nie pojawiło się na świecie w ostatnich latach.

Content marketing nie może pominąć tej prostej prawdy: jeśli chodzi o zwiększenie sprzedaży, pokazanie jest znacznie lepsze od opowiedzenia. Rola identyfikacji wizualnej, materiałów graficznych, animacji, wideo, stale rośnie. Dostępne są coraz to nowe narzędzia tworzenia i kanały dystrybucji. I nie można z tego nie skorzystać.

Event daje znakomite możliwości przygotowania wyjątkowych materiałów, które służyć będą pozyskiwaniu klientów na długo po jego zakończeniu. Warto zadbać, by tak się stało.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube