Organizacja eventów: 6 wymiernych korzyści z inwestowania w tę formę komunikacji marketingowej

kategoria:
Organizacja eventów: 6 wymiernych korzyści z inwestowania w tę formę komunikacji marketingowej

Organizacja eventów stanowi ważną część budżetów 1000 firm z zestawienia Fortune. A dlaczego tak się dzieje? Bo są niezwykle skuteczne i przynoszą wymierne korzyści. Przestawiamy 6 z nich.

1. Zwiększenie świadomości marki

Organizacja eventów świetnie sprawdza się jako narzędzie do zwiększania świadomości marki.

Dobrze, powie ktoś, ale do tego służy niemal każda strategia marketingowa.

Rzecz w tym, że właśnie dlatego nie każda jest równie skuteczna. Aktualnie nie jest problemem zrobienie szumu. Rzecz w tym, by się przez szum przebić. Organizacja eventów może służyć temu celowi na kilka sposobów. Wykorzystać można do tego celu podstawową cechę eventu: jego wyjątkowość i unikalność.

Znacznie łatwiej przebić się do świadomości odbiorców z informacją o niespotykanym, angażującym wydarzeniu związanym z marką, niż kolejnym, nieważne jak dobrze skrojonym, komunikatem o produkcie czy usłudze. Coraz więcej ludzi jest zwyczajnie zmęczonych standardowym przekazem marketingowym i nauczyło się go ignorować. Sposobem na przebicie się przez tę zrozumiałą skądinąd niechęć jest obietnica wzięcia udziału w emocjonującym przeżyciu.

Nasza akcja polegająca na zbudowaniu parku linowego pod dachem centrum handlowego dała możliwość poprowadzenia znacznie ciekawszej kampanii w social media niż standardowe wpisy reklamowe. Skutkowała też zwiększeniem zainteresowania i aktywności użytkowników facebooka.

Zaproszenie specjalnych gości, gwiazd czy ludzi popularnych i wpływowych w ważnym dla organizatora środowisku odbiorców sprawi, że wieści o evencie rozniosą się również wśród osób obserwujących ich profile. Zwykle też istnieje możliwość poproszenia gościa o nagranie krótkiego filmu z zaproszeniem na wydarzenie, co dodatkowo ułatwia poszerzenie zasięgu w internecie.

Może Cię również zainteresować

 

Cennik Agencji Eventowej

Kilka słów o strukturze kosztów agencji eventowej

Case study

Marketing eventowy i budowanie relacji

Inwestycja w marketing eventowy

3 powody, by inwestować w marketing eventowy

 

2. Zwiększenie sprzedaży

Organizacja eventów znakomicie wpływa na poprawę wyników sprzedaży. Zależy to jednak od charakteru wydarzenia. Nie na każdym evencie prowadzona będzie sprzedaż bezpośrednia, ale jeśli tylko jest to możliwe warto takie rozwiązanie wprowadzić. Duże znaczenie ma tu fakt, że uczestnikami eventu są zwykle ludzie rzeczywiście zainteresowani produktem bądź usługą.

Do tego celu wykorzystać można całą gamę rozwiązań. Warto pamiętać, że event daje możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem. Znakomicie sprawdzają się stosowane standardowo mechanizmy pro-sprzedażowe, takie jak promocje i zniżki. Do tego dołączyć można nieco bardziej złożone rozwiązania, skutkujące również zwiększeniem sprzedaży w dalszej perspektywie.

Potwierdzają to dane:

Organizacja Eventów - 65% klientów dokonuje zakupu podczas eventu

uczestników dokonuje zakupu podczas eventu

Organizacja Eventów - 70% klientów wraca do marki

uczestników zostaje stałymi klientami

Organizacja Eventów - 87% powracających klientów dokonuje zakupu po evencie

uczestników dokonuje zakupu w późniejszym terminie

3. Poszerzenie wiedzy o produkcie bądź usłudze

Jednym z ważnych elementów służących zwiększeniu sprzedaży jest umożliwienie potencjalnym klientom przekonania się jak działa oferowany produkt bądź usługa. O jego skuteczności przekonuje branża IT, gdzie standardem jest udostępnianie wersji demonstracyjnych oprogramowania w internecie. Organizacja eventów przynosi unikalną możliwość zaprezentowania sposobu działania oferowanego produktu bądź usługi.

Dobrą praktyką jest udostępnianie darmowych próbek. Przynosi to trzy ważne korzyści:

  • daje możliwość przekonania się o jakości i sposobie działania oferowanego produktu,
  • demonstruje wiarę organizatora w jego produkt
  • zwiększa zainteresowanie eventem

Jeśli nie jest możliwe wprowadzenie tego mechanizmu, warto zadbać o możliwość zaprezentowania oferowanego produktu bądź usługi w inny sposób. Jednym z nich jest przygotowanie wysokiej jakości materiałów drukowanych – ulotek, broszur, dokumentów.

Dzięki temu wyjątkowo dobrze event sprawdza się przy wprowadzaniu nowych produktów na rynek. Ważnym elementem tego procesu jest przecież zademonstrowanie potencjalnym klientom sposobu działania i korzyści płynących z jego zakupu. Odpowiednio bogata i uroczysta oprawa pozwoli również zwiększyć zainteresowanie ofertą.

4. Zbieranie leadów i poszerzanie bazy potencjalnych klientów

Organizacja eventów daje bardzo duże możliwości zebrania kluczowych danych. Już samo budowanie wartościowych list mailingowych i poszerzanie bazy danych potencjalnych klientów może stanowić o sukcesie strategii marketingowej. Dzieje się tak dlatego, że e-mail marketing stanowi jedno z najlepszych źródeł konwersji. Również dzięki możliwościom jakie dają narzędzia marketing automation.

Zbieranie leadów podczas eventów można ułatwić sobie poprzez wykorzystanie potencjału nowych technologii. Istnieją gotowe rozwiązania ułatwiające ten proces. Warto z nich korzystać, by móc spożytkować event w sposób optymalny w dłuższej perspektywie. Można jednak ograniczyć się do sposobów nieco mniej elastycznych, ale mimo wszystko skutecznych. Dobrze zaprojektowany event da z całą pewnością wiele okazji do zebrania podstawowych danych.

Możliwe do stosowania mechanizmy pozwalają wykroczyć jednak daleko poza proste zbieranie adresów mail. Nieco bardziej zaawansowane projekty eventowe pomagają uzyskać dane umożliwiające stworzenie zaawansowanego profilu potencjalnego klienta. Umożliwi to później znacznie skuteczniejszą komunikację w internecie. Wiąże się też z kolejną korzyścią, jaka płynie z organizacji eventów.

5. Prowadzenie badań grup klientów

O roli przygotowania profilu potencjalnego klienta w marketingu napisano już więcej niż zapewne ktokolwiek zdoła przeczytać. Wszystko zaś sprowadza się do jednego: poznaj swojego klienta. Co lubi, co go zniechęca, jakie ma zwyczaje, co wpływa na jego decyzje, gdzie spędza czas. Słowem: im więcej tym lepiej.

Proces zbierania leadów podczas eventu można wzbogacić o mechanizmy służące zebraniu podstawowych danych. To jednak nie wszystko. W zależności od rodzaju eventu rozwiązaniem jest również wprowadzenie ankiet wśród uczestników. Nie zawsze będzie to możliwe podczas samego wydarzenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by zwrócić się do uczestników już po evencie z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety za pośrednictwa mediów społecznościowych, maila bądź na dedykowanym landing page’u.

Dobrze przygotowane i przeprowadzone ankiety mogą być bezcennym źródłem wiedzy dla działów marketingu.

6. Poszukiwania influencerów w grupie konsumentów

Organizacja eventu daje możliwość wytypowania potencjalnych influencerów w grupie konsumentów, którzy działać będą jak ambasadorowie marki długo po zakończeniu wydarzenia. Obecność w internecie osób gotowych zaświadczać o wysokiej jakości produktów bądź usług to ważny element długofalowych strategii marketingowych. Influencerzy działają bowiem nie tylko sprzedażowo, ale i wizerunkowo.

Rola influencerów w marketingu rośnie. I nic nie wskazuje na rychły koniec tego trendu. Coraz częściej decyzje zakupowe podejmowane są przez konsumentów na podstawie wiarygodnych i sprawdzonych opinii wydanych przez godne zaufania osoby. Im więcej tego rodzaju świadectw znajdzie się w sieci, tym łatwiej o zwiększenie sprzedaży.

Influencerzy z chęcią zadziałają również jako obrońcy reputacji marki w sytuacji kryzysu w internecie.

Podsumowanie

Dobrze przygotowany event z całą pewnością przyniesie zakładany skutek marketingowy. Ważne jest, by szykując się do jego realizacji mieć świadomość do jakich celów jest wykorzystany. Wymienione wyżej korzyści nie wyczerpują jeszcze wszystkich możliwości. Organizatorowi równie dobre może zależeć głównie na podkreśleniu prestiżu swojej marki.

Przystępując do rozmów z agencją warto jednak przemyśleć stawiane przed eventem cele. Profesjonalna agencja z całą pewnością będzie w stanie przygotować scenariusz eventu, który umożliwi ich realizację.

Jeśli chcecie poznać nasz sposób na eventy zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami na stronie Agencji Eventowej Lilla House.

Źródło danych:
Event Track Summary za rok 2015

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube