3 powody, by inwestować w marketing eventowy

kategoria:
3 powody, by inwestować w marketing eventowy

Marketing eventowy to jedno z wielu rozwiązań, jakie mają do dyspozycji marki w nieustającej walce o przychylność klienta. Dość specyficzne, bo jako jedyne zakłada bezpośredni kontakt z odbiorcą w precyzyjnie zaplanowanych i wyjątkowych okolicznościach. Ma jednak pewne ograniczenia, wynikające właśnie z tej specyfiki. 

Przede wszystkim zasięg i czas trwania. Wspominaliśmy już na naszym blogu, że łączenie strategii marketingu eventowego z promocją w internecie pozwala w dużej mierze te ograniczenia przełamać. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy kolejny event z tym problemem musi się borykać.

Druga rzecz, to koszt. W porównaniu z działaniami w internecie może wydawać się niebotyczny. Sytuacji nie pomaga przekonanie, że jeśli event ma mieć nieduży budżet, to nie ma sensu go robić.
To w wielu przypadkach nie jest prawda, co udowadniamy między innymi na naszym blogu, ale mimo wszystko względny koszt przygotowania eventu jest wyższy niż prowadzenie nawet dość złożonej kampanii w internecie.

Po co zatem inwestować w marketing eventowy? Czy to w ogóle ma jakieś uzasadnienie?

Spójrzmy na sprawę z nieco innej strony: jak działa skuteczna strategia marketingowa?

W skrócie, umożliwia wyróżnienie się na rynku i zwrócenie na siebie uwagi, umożliwia wartościowy kontakt klienta z marką i pozwala wejść im w długotrwałą wzajemną relację.

Bingo: marketing eventowy. A jak to działa?

Marketing eventowy pozwala się wyróżnić

Aktualnie jednym z najbardziej palących problemów marketingu są wytwory marketingu. Jest ich zwyczajnie za dużo. Tworzenie treści stało się dla firm codziennością. Zdecydowana większość deklaruje przy tym, że tę produkcję będzie jeszcze zwiększać. Kłopot w tym, że wszystkie trafiają do jednego stawu i nieco mącą wodę. Informacji jest tak dużo, że jak pokazują statystyki przykuwają uwagę na nie dłużej niż 6 sekund, a 89% z nich w ogóle nie trafia do odbiorców bądź jest ignorowana. Trudno w tym czasie wpłynąć na potencjalnego klienta, nie mówiąc już o zdobyciu zaufania czy wejściu w relację.

Znacznie łatwiej przebić się do świadomości odbiorców z informacją o niespotykanym, angażującym wydarzeniu związanym z marką, niż kolejnym, nieważne jak dobrze skrojonym, komunikatem o produkcie czy usłudze. Coraz więcej ludzi jest zwyczajnie zmęczonych standardowym przekazem marketingowym i nauczyło się go ignorować. Sposobem na przebicie się przez tę zrozumiałą skądinąd niechęć jest obietnica wzięcia udziału w emocjonującym przeżyciu.

W poszukiwaniu sposobów na wyróżnienie się na rynku marki coraz częściej szukać zaczynają sposobów alternatywnych. Jednym z najbardziej skutecznych jest produkowanie eventów dla klientów i łączenie ich z interakcjami w internecie. Stworzenie wyjątkowego, unikatowego wydarzenia dla odbiorców to metoda na zwrócenie na siebie uwagi przy jednoczesnym dostarczeniu wartości dla potencjalnych klientów.

Marketing eventowy pozwala zapoczątkować wartościowy kontakt

Eventy do bardzo użyteczny sposób na zapoczątkowanie dialogu z odbiorcami. Dialogu, a zatem komunikacji dwustronnej. To dla wszystkich uczestników gry rynkowej sytuacja optymalna. Tego właśnie oczekują współcześni klienci. Niezależnie od tego, czy odbiorca bierze udział w evencie, czy reaguje na związane z nim treści w sieciach społecznościowych, otrzymać może od marki dokładnie to, co jest dla niego najważniejsze: spersonalizowany, skoncentrowany na jego potrzebach, wartościowy komunikat. A to znacznie skuteczniejsze niż wyświetlanie kolejnych, nawet najlepiej zaprojektowanych banerków w sieci.

Statyczne wpisy w internecie mogą być dla odbiorcy pomocne, ale tylko z rzadka zachęcają do komunikacji i zaangażowania w życie marki. Inaczej rzecz się ma w działaniach eventowych. Tu interakcja i angażowanie uczestników są najważniejsze: zobacz, spróbuj, dowiedz się i powiedz nam co o tym myślisz. A przy tym przeżyj coś niezwykłego, co zostanie z Tobą na długo.

Marketing eventowy buduje trwałe relacje

Sergio Zyman w tekście The end of marketing as we know it zauważa, że współcześnie „marka” to zasadniczo całość doświadczenia konsumenta w kontakcie z firmą czy organizacją. Nie jest to zatem wyłącznie narzędzie służące identyfikacji rynkowej, którym dowolnie zarządzać można w czasie.

Według Zymana marka to całość doświadczenia konsumenta w każdym momencie jego kontaktu z produktem czy usługą. Im bogatsze i lepsze to doświadczenie, tym dla marki lepiej. Podobnie: im więcej i lepszych ma relacji ze swoimi odbiorcami, tym łatwiej jej nad rodzajem tego doświadczenia zapanować.

Warto pamiętać, że w tworzeniu relacji nie chodzi o lojalność klientów. W każdym razie nie przede wszystkim i nie tylko. Ważniejsza rzecz to pozyskiwanie adwokatów marki – użytkowników, którzy gotowi będą świadczyć o marce, polecać ją i w razie potrzeby bronić jej w internecie. W ten sposób firmy mają możliwość pozyskania potężnego i darmowego kanału marketingowego. Jedną z najskuteczniejszych metod w tym procesie jest wytworzenie w odbiorcach silnych, pozytywnych skojarzeń z marką. Oraz tworzenie i pogłębianie sieci relacji.

Podsumowanie

Współczesny marketing zmienił nieco optykę – patrzy na rynek nie przez pryzmat produktu, a raczej potencjalnego konsumenta. Stało się tak dlatego, że strategie oparte na koncentrowaniu się na ofercie, jej jakości, cechach wyróżniających, a nawet korzyściach okazały się tracić skuteczność.

Znacznie lepsze rezultaty przynosi koncentrowanie się na odbiorcach, ich potrzebach i oczekiwaniach. Marki zrozumiały przy tym, że podstawowym dla nich wyzwaniem jest nie tyle zamknięcie sprzedaży, ile zbudowanie trwałych i wartościowych więzi ze swoimi klientami. Na skuteczny marketing składa się zatem umiejętność wyróżnienia się na tle konkurencji, zaangażowania odbiorców w życie marki i budowanie trwałych relacji.

Marketing eventowy w tego rodzaju działaniach sprawdza się znakomicie.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube