Zwiększanie sprzedaży po zakończeniu eventu: 3 sprawdzone sposoby

kategoria:
Zwiększanie sprzedaży po zakończeniu eventu: 3 sprawdzone sposoby

Długotrwałe zwiększenie sprzedaży jest zawsze strategicznym celem marketingowym. Spośród wielu możliwych do zastosowania narzędzi temu służących marketing eventowy wydaje się najmniej przydatny. Wiadomo, że znakomicie sprawdza się w przebijaniu się przez szum informacyjny i skierowanie uwagi odbiorców na ofertę. Kłopot jednak w tym, że o ile poszerzenie świadomości marki i uzyskanie zainteresowania ofertą podczas eventu poskutkuje poprawą wyników, nie musi automatycznie przełożyć się na dobre efekty w dłuższej perspektywie. 

Na szczęście dostępne współcześnie narzędzia, głównie komunikacyjne, radykalnie zmieniły perspektywę: dzięki eventom możliwe jest podejmowanie i podtrzymywanie trwałych relacji z odbiorcami. 

Sposób 1 - pozyskiwanie infulencerów

Influencerzy wpływają na zwiększenie sprzedaży.

Mogą pozyskiwać nowych klientów, propagować markę, prowadzić małe lub większe boje wizerunkowe i opiniować.

Postęp w środkach komunikacji jest tak duży, że w podejmowaniu decyzji zakupowych wróciliśmy do czasu sprzed mass mediów.

Łatwiej przekonamy się do oferty firmy na podstawie opinii zaufanych znajomych (nawet jeśli wyłącznie internetowych), szeptanki czy bezpośredniego kontaktu z produktem bądź usługą niż dzięki reklamie z celebrytą w telewizji czy gazecie.

A ten trend będzie się tylko umacniał.

Event to znakomita okazja, żeby wytypować i nawiązać relację z influencerami. Trudno wyobrazić sobie lepsze źródło informacji bezpośrednia obserwacja. Ważne jest zatem, by na wydarzeniu zaplanować kilka momentów, w których odbiorcy będą mogli wejść w kontakt z ofertą.

Może Cię również zainteresować

 

Agencje eventowe

Jak wybrać dobrą agencję eventową

Nowoczesne technologie

Jak korzystać z nowoczesnych technologii w eventach

Infulencer marketing

Dlaczego firmy mają problem z budowanie adwokatów marki

 

Podczas prezentacji nietrudno będzie ocenić nastawienia odbiorców. Nawiązanie przez przedstawiciela firmy kontaktu z osobami wykazującymi szczególny entuzjazm zaowocować może długotrwałą i korzystną dla obu stron współpracą.

Nie ma w zasadzie branży, która nie mogłaby skorzystać na influencerach.

Produkcja wyjątkowych wydarzeń ma jeszcze tę zaletę, że może służyć do zacieśniania relacji z już pozyskanymi influencerami. Doskonale sprawdzi się osobiście skierowane zaproszenie na event, publiczne wyróżnienie czy zapewnienie specjalnych atrakcji podczas samego wydarzenia.

Tego rodzaju zabiegi nie muszą oczywiście ograniczać się wyłącznie do kontaktu z klientami. Niezwykle cenne może okazać się również znalezienie potencjalnych influencerów wewnątrz organizacji, podczas imprez integracyjnych czy szkoleń.

Osoby gotowe poświadczyć o wysokiej jakości środowiska pracy, chcące bronić dobrego imienia organizacji w internecie, mogą przynieść znaczne korzyści w dłuższej perspektywie. Szczególnie w sytuacji znacznego nasycenia rynku pracy.

Odpowiednio dobrani influencerzy mogą zatem wpływać nie tylko na zwiększenie sprzedaży, ale również na wizerunek organizacji.

Sposób 2 - budowanie listy mailingowej

Jeśli rozważać skuteczność marketingową kanałów cyfrowych nic nie sprzedaje lepiej niż stary dobry mailing. Podkreślają ten fakt niemal wszystkie dostępne raporty.

Rewolucja internetowa nie pozostała jednak bez wpływu na strategie i na tym polu. Nie wystarczy już kupić bazy danych i wysyłać tysięcy maili z ofertą licząc na to, że ktoś się rzeczywiście skusi.

Te czasy dawno już odeszły. Teraz liczy się personalizacja. Dotyczy to zarówno projektu maila, jego treści i wyglądu, jak również terminu dostarczenia.

Wiele informacji możemy uzyskać dzięki narzędziom analitycznym w internecie. Nie zmienia to jednak faktu, że najczęściej mamy do czynienia z użytkownikami raczej anonimowymi. Tworzone profile zachowań i upodobań sprowadzają się zaś do aktywności w sieci. A to nie zawsze wystarcza.

W tej sytuacji jedyne na co możemy liczyć, to sieci społecznościowe. Stanowią one bezcenne źródło informacji i nie należy z nich rezygnować. Analizować jednak można dane, którymi zechce akurat podzielić się postujący na swoim profilu.

Event pozwala przejąć kontrolę nad rodzajem i jakością zbieranych danych. Tutaj inicjatywa przechodzi w ręce pytającego, tak że może niemal dowolnie zaprojektować, czego chce się dowiedzieć. I faktycznie uzyskać odpowiedni feedback.

Można nie tylko sprawdzić, kim są uczestnicy, ale również na jakim etapie zakupowym są.

Stąd już tylko krok do stworzenia wartościowego profilu odbiorcy. I zbudowania wyjątkowo skutecznej kampanii mailingowej, skrojonej pod konkretnego użytkownika i moment w jakim się znajduje w lejku sprzedażowym.

Jeśli odpowiednio prowadzić komunikację z klientami za pośrednictwem tego kanału, maile służyć mogą zwiększeniu sprzedaży jeszcze długo po zakończeniu eventu.

Sposób 3 - tworzenie materiałów wizualnych

Żyjemy w kulturze obrazkowej. Nie jest to jakieś odkrycie i wbrew pozorom niewiele się w tej sprawie zmieniło na przestrzeni stuleci. Słynne stwierdzenie, że jeden obraz wart jest tysiąca słów nie pojawiło się na świecie w ostatnich latach.

Pominięcie prawdy o roli obrazu w marketingu może być kosztowne. I pewnie dlatego nikt tego nie robi. Wszyscy wiedzą, że jeśli chodzi o zwiększenie sprzedaży, pokazanie jest znacznie lepsze od opowiedzenia.

Rola identyfikacji wizualnej, materiałów graficznych, animacji, wideo, stale rośnie. Dostępne są coraz to nowe narzędzia tworzenia i kanały dystrybucji. I nie można z tego nie skorzystać.

Event daje znakomite możliwości przygotowania wyjątkowych materiałów, które służyć będą pozyskiwaniu klientów na długo po jego zakończeniu. Warto zadbać, by tak się stało.

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest stworzenie w odbiorcach pozytywnych skojarzeń z marką. Tutaj też obraz znaczyć będzie więcej niż opis. Materiały z eventu, estetyczne, dobrej jakości zdjęcia pokazujące przebieg imprezy, ciekawą scenografię czy reakcje odbiorców, świetnie się do tego nadadzą.

Podobnie materiały wideo. Dodatkowo zapis kluczowych momentów prezentacji oferty pozwoli dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Już na etapie przygotowywania scenariusza warto zaplanować jakie zdjęcia i materiały wideo zostaną zrealizowane i kiedy.

Nie należy też ograniczać uczestnikom możliwości wykonywania materiałów na własną rękę. Wprost przeciwnie. Dobrze ich do tego zachęcić. Można w tym oczywiście dostrzec pewne ryzyko, jednak rolą organizatora jest je zminimalizować.

Dobrze przygotowane materiały wizualne z jednorazowego wydarzenia mogą i powinny stać się elementem długoterminowej strategii pozyskiwania klientów. Gdy odpowiednio zaplanować cykl ich dystrybucji.

Podsumowanie

Zwiększenie sprzedaży dzięki organizacji eventów jest możliwe również w dłuższej perspektywie. Na pierwszy rzut oka brzmi to niezbyt intuicyjnie. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na osiągnięcie tego celu. Ich skuteczność będzie się różnić w zależności od rodzaju wydarzenia i planowanej akcji, zawsze jednak będzie można pewne z nich zastosować.

Bardzo wiele zależeć będzie oczywiście od tego, jak przygotowany i przeprowadzony zostanie event.

A to już zmartwienie Agencji Eventowej.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube