Wideo marketing i eventy. 3 kroki do udanej realizacji

kategoria:
Wideo marketing i eventy. 3 kroki do udanej realizacji

Wideo marketing rośnie w siłę. Coraz więcej firm deklaruje chęć korzystania z tego środka promocji. I mają dobry powód: wideo marketing posługuje się najłatwiej przyswajalnym medium. Na dodatek nadaje się do wykorzystania w internecie, a to oznacza zasięgi, lajki, shary i… jeszcze więcej zasięgów. Wszystko dlatego, że...

... internauci uwielbiają treści wideo

Sukces w internecie zależy od umiejętności dostarczenia wysokiej jakości, łatwo przyswajalnych treści. Kropka. To nie nowina i wszyscy zdają sobie z tego sprawę. W internecie zawsze chodzi o tworzenie interesujących komunikatów, którymi internauci sami będą chcieli się podzielić. I treści wideo najlepiej spełniają te kryteria. Wystarczy nawet pobieżny rzut oka na statystyki facebooka, żeby przekonać się, że treści wideo mają kilkukrotnie większe zasięgi niż jakiekolwiek inne.

Dlaczego eventy są doskonałym źródłem wysokiej jakości treści pisaliśmy już na naszym blogu.

 

W tej perspektywie nie korzystanie z okazji do tworzenia treści wideo podczas eventu to czyste marnotrawstwo.

Nic rzecz jasna nie stoi na przeszkodzie, by każdy z obecnych na evencie wziął do ręki telefon i zaczął kręcić klipy z wydarzenia. To nawet mogą być bardzo dobre materiały, ładne, dynamiczne, atrakcyjne, a nawet śmieszne.

Niestety często zdarza się, że samodzielnie przygotowane materiały są właśnie tylko śmieszne. I to wbrew woli twórców. Samodzielne tworzenie treści wideo ma bowiem tę wadę, że najczęściej odbywa się „na żywioł”.

Aby uniknąć niepotrzebnych wpadek i problemów najlepiej zdać się na specjalistów. Do tego jednak warto się dobrze przygotować.

Najlepiej zacząć od porzucenia mrzonki, że przecież można to zrobić samemu i poszukać profesjonalistów

Nie ma się co oszukiwać. Wysokiej jakości wideo marketing to zabawa dla specjalistów. Nie zmienia tego coraz łatwiejszy dostęp do narzędzi rejestrujących czy oprogramowania do obróbki. Nie wystarczy jeszcze mieć kamerę, by być filmowcem. A event to wymagające środowisko. Światło, dźwięk, akcja – wszystko to sprawia, że event jest wyjątkowo „filmowy”. Te same jednak czynniki odpowiadają za to, że jego rejestracja to wyższa szkoła jazdy.

Nie każdy event wymagał będzie obecności całej ekipy zdjęciowej. Na każdym jednak powinien znaleźć się choć jeden człowiek, który wie co robi. I ma odpowiednie doświadczenie w rejestracji wydarzeń na żywo.

Na pierwszy rzut oka ocenić należy portfolio firmy zajmującej się produkcją filmową. Operator filmowy operatorowi nierówny. Przede wszystkim powinniśmy zrobić dobry research i zwrócić uwagę na doświadczenie w tego typu produkcjach, możliwości i zaplecze techniczne. Po zapoznaniu się z próbką możliwości firmy będzie już można ocenić estetykę, którą posługuje się nasz potencjalnych wykonawca i czy w podobny sposób chcemy, żeby nasze wydarzenie zostało uchwycone.

Możliwość pomyłki zminimalizować można rzecz jasna poszukując odpowiednich rekomendacji od klientów. Tego rodzaju świadectwo zawsze grać powinno istotną rolę przy wyborze najlepszych kontrahentów.

Wideo marketing eventowy wymaga przygotowania briefa

Nawet najlepszy specjalista musi wiedzieć, po co jest potrzebny. Już na samym początku współpracy z operatorem filmowym, powinniśmy stworzyć dobry brief, który będzie podstawą jego pracy. Podstawową informacją, jaka musi się w nim znaleźć jest harmonogram wydarzenia.

Dla pracy filmowców podczas wydarzeń na żywo bardzo ważny jest czas na reakcje i uchwycenie ważnego momentu, dlatego odpowiednio wcześniej muszą wiedzieć, że dany punkt programy zaplanowany jest na konkretną godzinę. Dzięki temu, można stworzyć spójną koncepcję wideo i zdjęć.

W Briefie muszą znaleźć się informacje o tym, jakie materiały mają powstać, na czym mają się skupić, jakie punkty programu wydarzenia są najważniejsze. Równie ważne jest by określić, co nie może zostać sfotografowane lub nakręcone. Czy chcemy ujęcia z lotu ptaka? Czy mają zwracać uwagę na detale i szczegóły scenografii? Pokazać ilość osób i ogrom imprezy?  A może warto przeprowadzić wywiady z uczestnikami konferencji / eventu? Jaka ścieżka muzyczna będzie najbardziej pasować do naszego obrazu ? Odpowiedzi na te i inne pytania muszą znaleźć się w briefie. Profesjonalną firmę wykonującą takie usługi pozna się po tym, że sama będzie chciała usłyszeć o naszej  koncepcję filmu i zdjęć, ponieważ wtedy dostosuje ją do swoich możliwości, budżetu oraz zaproponuję własne rozwiązania lub pomysły na ujęcia.

Ważne jest też, by zadbać o to, by ekipa filmowa mogła odpowiednio wcześnie zobaczyć lokalizację. W dniu wydarzenia, należy też poświęcić chwilę czasu na omówienie szczegółów i pokazanie wnętrza lub miejsca wydarzenia już po jego zaaranżowaniu.

Projektowany event musi mieć odpowiednią oprawę

Jak wiadomo z pustego i Salomon nie naleje. Na nic zda się obecność doskonale zbriefowanego specjalisty, jeśli sam event nie będzie miał odpowiedniej oprawy wizualnej.

Na większości eventów duże znaczenie dla całości wydarzenia ma scenografia i dekoracje. Jest to również wdzięczny temat dla materiałów zdjęciowych i filmowych, ponieważ pozwala na ich wzbogacenie oraz ukrycie elementów, które niekoniecznie dobrze będą wyglądać okiem kamery.

Ciekawe rozwiązania związane z wystrojem spowodują, że wnętrze będzie już samo w sobie dobrą oprawą filmową.

Warto też zadbać o to, żeby skomplikowanym układem scenograficznym nie utrudnić niepotrzebnie zadania ekipie filmowej.

Warto też pamiętać, że nawet najlepszy operator będzie miał problemy przy niekorzystnym oświetleniu. Doświadczona firma realizacyjna z całą pewnością udzieli wskazówek jakie warunki świetlne będą optymalne. Planując event dobrze jest brać pod uwagę, że niezbyt korzystne jest intensywne światło o jednolitej mocnej barwie i ciemne pomieszczenia. Podobnie scena nie powinna mieć zbyt mocnego światła skierowanego w publiczność, ponieważ utrudni to zdjęcia z perspektywy odbiorców.

Podsumowanie

Wideo marketing ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. A swoją pozycję będzie jeszcze umacniał. Dlatego tak ważne jest maksymalne wykorzystanie wszystkich nadarzających się okazji do tworzenia wysokiej jakości materiałów.

Jedną z nich są bez wątpienia eventy. Nie dość, że ze swej natury atrakcyjne wizualnie, to jeszcze umożliwiają tworzenie materiałów bardzo różnorodnych, od relacji na żywo, poprzez prezentacje produktowe i prelekcje po klipy reklamowe.

Jako agencja eventowa doskonale zdajemy sobie sprawę z tych możliwości, dlatego też oferujemy usługę wideo marketingu w ramach naszych realizacji eventowych.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube