Pozyskiwanie fanów marki. Czy ten wysiłek się opłaca?

kategoria:
Pozyskiwanie fanów marki. Czy ten wysiłek się opłaca?

Chcemy tego czy nie, znacznie istotniejsze niż przeprowadzenie kolejnej transakcji jest pozyskanie fanów marki, gotowych do niej wracać i polecać ją znajomym.

Najpierw rzut oka na liczby:

Powracający klienci generują średnio sześć razy większe przychody niż nowo pozyskani.

Utrzymanie klienta jest średnio pięć razy tańsze od przyciągnięcia nowego.

A to oznacza, że 5% wzrost retencji klientów może przełożyć się na 30% wzrost przychodów firmy.

I to właśnie sprawia, że o rynkowym sukcesie rozstrzyga umiejętność zbudowania lojalnego i oddanego grona uczestników życia biznesowego firmy czy instytucji.

Pozyskiwanie nowych klientów to dopiero początek

Kto zostanie nowym klientem? Ten, kto ma potrzebę, informację, dostęp i środki. Na wszystkie cztery z tych czynników firmy mogą mieć wpływ - bezpośredni bądź pośredni. Nie miejsce tu na szerszą analizę, zauważymy tylko zatem, że firmy mogą i powinny kształtować potrzeby zakupowe - również na poziomie emocjonalnym, zadbać o dostarczenie informacji i ułatwić dostęp do swojej oferty. Co do środków to może się wydawać, że przecież na to już sprzedający wpływu nie mają - wszak nie płacą swoim klientom. Gdy się jednak zastanowić to okaże się, że i tu istnieją rozwiązania - zakupy ratalne, systemy pay-back czy nawet zniżki są sposobem na poradzenie sobie z trudnościami w tym obszarze.

Działania marketingowe skupiają się najczęściej na rywalizacji na tych czterech polach. Ale od jakiegoś czasu natrafiają na coraz poważniejsze problemy.

Pierwsze kłopoty pojawiły się wraz z upowszechnieniem środków technologicznych ułatwiających dostęp do oferty i do informacji o niej. W wielu branżach konkurencja nabrała charakteru globalnego i stała się trudniejsza niż kiedykolwiek. A przez to kosztowna.

Rywalizacja na pozostałych dwóch obszarach nigdy nie należała natomiast do najłatwiejszych i pozwolić sobie na nią mogą wyłącznie najwięksi i najzamożniejsi.

Aby przynosić dobre rezultaty działania marketingowe w większości wypadków musiały skupić się na innych czynnikach.

Jednym z nich jest nawiązanie bliskich emocjonalnych relacji z odbiorcami. A to oznacza...

...tworzenie wiernych fanów marki

Oddziaływanie na emocje poprzez dostarczanie wyjątkowych doświadczeń marki nie tylko umożliwia konkurowanie na polu marketingowym, ale i pomaga związać odbiorców z firmą na dłużej.

A to, jak już widzieliśmy, przynosi wymierne korzyści w dłuższej perspektywie.

Celem działań marketingowych jest zatem nawiązanie trwałych i wartościowych więzi z odbiorcami, a jedną z najskuteczniejszych strategii rynkowych jest umożliwienie klientowi stać się częścią brandu. Aby ten efekt uzyskać należy dać odbiorcom szansę doświadczenia marki żywej, obdarzonej unikatową osobowością.

Strategia komunikacyjna opierać się w tym wypadku musi nie tyle na informowaniu o zaletach korzystania z oferty, ile na konsekwentnym i spójnym przekazywaniu wartości i wizji marki, związanej z nią filozofii, czy nawet stylu życia.

Jak działa to w praktyce? Wystarczy spojrzeć na Nike. Istnieją firmy, które dysponują równie zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Są nawet takie, które proponują produkt lepszy. Ale to Nike jest globalnym leaderem sprzedaży. Dlaczego? Bo różnymi metodami potrafiło wytworzyć emocje, wejść z odbiorcami relacje i stworzyć całą masę wiernych fanów, aktywnych w najróżniejszych dziedzinach życia - od sieci społecznościowych po rozliczne sportowe eventy na całym świecie.

To rzecz jasna przykład z różnych względów trudny do naśladowania w tej skali, ale dobrze obrazuje sam mechanizm.

Ze strategii obliczonej na tworzenie wiernych fanów marki skorzystać bowiem może każda firma. Wszystko opiera się przecież na zadbaniu o wyjątkowe doświadczenie, jakie odbiorcy będą mieć w kontakcie z nią. I to od jakości tych doświadczeń zależeć będzie, czy uda się pozyskać lojalnego klienta, czy tylko dokonać transakcji.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube