Organizacja firmowej wigilii jako sposób na realizację celów biznesowych

kategoria:
Organizacja firmowej wigilii jako sposób na realizację celów biznesowych

Firmowa wigilia to najczęściej ostatni event w roku, co jednak nie oznacza, że jest najmniej znaczącym 

Każde świąteczne spotkanie firmowe stanowi doskonałą okazję do zrealizowania istotnych celów biznesowych

Często proste rozwiązania, nie wymagające angażowania dużych budżetów, dają możliwość przeprowadzenia niezapomnianej imprezy świątecznej

Wigilie firmowe, czyli tradycyjne już, wieńczące rok uroczyste spotkania wewnątrz organizacji, stały się zwyczajem tak powszechnym, że mało kto zadaje jeszcze pytanie czy w ogóle je robić.

Do rozstrzygnięcia pozostaje zazwyczaj wyłącznie kwestia gdzie i kiedy. I to w zasadzie najważniejsze (o ile nie jedyne) pytania jakie pojawiają się w ramach przygotowań. Z jednej strony trudno dziwić się takiemu podejściu – firmowe wigilie to rytuał, którego wszyscy się spodziewają, ale i do którego mało kto przywiązuje szczególną wagę. Szczególnie w perspektywie możliwych do osiągnięcia celów biznesowych. Każde pytanie o cel w tym wypadku prędzej wywoła podszyte rozbawieniem zdziwienie niż doprowadzi do jakiejś refleksji.

Jak to po co? Taka tradycja. Ludzie mają w miłej atmosferze coś zjeść i swobodnie porozmawiać. 

Tymczasem organizacja udanego świątecznego eventu firmowego może przynieść znakomite skutki nie tylko w perspektywie zacieśnienia relacji z marką i jej pracownikami, ale i wymierne korzyści w funkcjonowaniu firmy na rynku.

O czym warto zawsze pamiętać, to że nad wszystkimi tymi aspektami należy pracować przy każdej nadarzającej się okazji. Powodem najbardziej się narzucającym jest rzecz jasna fakt, że składy zespołów nigdy nie są stałe. Co jest jednak równie ważne: że relacja pracownik-marka, jak każda inna relacja, wymaga stałej pielęgnacji i troski. Inaczej wygaśnie.

Firmowe wigilie to narzędzie wspierające rozwój marki

Pisaliśmy już na naszym blogu jak istotna w tym wypadku może okazać się organizacja eventów dla pracowników. Na boku można w tym miejscu zostawić nawet kwestię wpływu zmotywowanego i skutecznie współpracującego zespołu na rozwój biznesu. To jest jasne dla każdego odpowiedzialnego managera. Poza tym trudno na pierwszy rzut oka uznać, że świąteczny event firmowy może zmienić się w imprezę z teambuildingiem z prawdziwego zdarzenia. Na co jednak z całą pewnością należy zwrócić uwagę, to na wzmocnienie w uczestnikach życia firmy przekonania do jej wartości i celów. A do tego eventy świąteczne nadają się już znakomicie.

Sam pomysł na firmową wigilię to jeszcze nie wszystko – sama formuła imprezy świątecznej nie pozwala zresztą na jakąś szczególną ekstrawagancję, która mogłaby stać się najważniejszym jej wyróżnikiem. Aby spotkanie okazało się sukcesem wszystko prowadzić musi do spełnienia pewnych istotnych założeń początkowych.

Podczas eventów świątecznych można zrealizować sporo istotnych celów biznesowych

Kluczowa jest odpowiedź na pytanie: w jakim celu organizujemy spotkanie. Inny będzie wszak jego przebieg w sytuacji, gdy chcemy przygotować uroczystą kolację dla pracowników, która ma działać jak rodzaj nagrody i jednocześnie integracji. Inny zaś, gdy zechcemy wykorzystać okazję zbliżających się świąt do przedstawienie podsumowania wyników rocznych, wyróżnienia szczególnie zaangażowanych członków organizacji, czy zaprezentowania kluczowych kierunków, jakimi firma podążać będzie w roku kolejnym. Wszystkie te cele podczas świątecznego eventu dla pracowników można łączyć. A od tej decyzji zależeć będzie zarówno projekt scenariusza, jak i wybór atrakcji.

I dlatego ta decyzja jest tak istotna.

Dzięki niej możliwe będzie dokonanie decyzji związanych z lokalizacją, scenografią, szczegółach cateringu, atrakcji, gwiazd wieczoru, słowem – wszystkie kluczowe elementy wydarzenia zależą właśnie od tego wyboru.


Szukasz sposobu na swoją firmową wigilię?

Sprawdź nasze propozycje


Warto zatem na wigilijny event firmowy spojrzeć jako na kolejną okazję. Okazję do zrealizowania wielu interesujących celów mających wpływ na prowadzony biznes. Nawet jeśli nie jakichś szczególnie spektakularnych, to przynajmniej takich, które w przyszłości przynieść mogą wymierne korzyści. A jeśli w biznesie jest coś trudnego do nadrobienia, to są to niewykorzystane okazje. W tym wypadku jest to tym bardziej bolesne, że i tak firma decyduje się przeznaczyć na organizację eventu pewne środki finansowe. Nie wykorzystanie ich w sposób optymalny jest zwykłym marnotrawstwem.

Co może być takim celem? Podobnie jak w każdej imprezie firmowej organizacja wigilii firmowej znakomicie nadają się do

  • budowania wizerunku marki jako pracodawcy (employer branding),
  • integracji zespołów między sobą, ale i z firmą i jej wartościami,
  • poprawianiu motywacji pracowników, a nawet, przy produkcjach nieco bardziej rozbudowanych,
  • zwiększaniu kompetencji uczestników w obszarze tego wymagającym,
  • prezentacji kluczowych wskaźników biznesowych,
  • wyróżnienia wybranych członków zespołu,
  • wzmacniania więzi między pracownikami i marką

 

Pierwszym punktem przy organizacji wigilii firmowej powinno być zatem zadanie sobie pytania: na co właściwie przeznaczamy pieniądze? Czy chodzi o rozrywkę dla pracowników? Czy może o to, by ich w ten sposób wyróżnić i dać im do zrozumienia, że firma o nich dba? Jeśli plany wykraczają nieco poza standardową kolację wigilijną można pomyśleć o rozbudowanie programu imprezy o kolejne punkty. I tak warto pamiętać o tym, że spotkania wigilijne, ze względu na okres w roku, kiedy są organizowane, stanowią bardzo dobrą okazję do prowadzenia rozmaitych podsumowań, prezentacji wyników i przedstawieniu planów na rok nadchodzący.

Można rzecz jasna zamknąć temat standardową prezentacją wskaźników, ale lepszym pomysłem jest przedstawienie ich w formacie nieco bardziej rozbudowanym, napędzającym motywację i rozbudzającym emocje. To wszystko jest w zasięgu, również dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii.

W takiej sytuacji również trzeba przemyśleć samą strukturę imprezy podporządkowując ją temu punktowi. 

Wszystko, co związane jest z firmową wigilią musi być podporządkowane celowi, który ma zostać osiągnięty. Od wyboru lokalizacji, po catering i atrakcje wieczoru. Nie zawsze tego rodzaju wydarzenia muszą być niezwykle kosztowne. Niektóre bardzo atrakcyjne, wyjątkowe lokalizacje, nawet te niedostępne na co dzień i nie związane z działalnością gastronomiczną, oferują możliwość najmu w niezwykle atrakcyjnych cenach. Winnice, stare fabryki, wytwórnie filmowe – wszystkie te miejsca oferują fantastyczne możliwości aranżacyjne i umożliwiają stworzenie warunków do komfortowej i niespotykanej zabawy.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube