Organizacja festiwali. Skuteczny sposób na promocję

kategoria:
Organizacja festiwali. Skuteczny sposób na promocję

Wyzwanie

Zadanie, przed jakim postawił nas klient zakładało zorganizowanie festiwalu tematycznego i wpisanie go w przestrzeń miejską w taki sposób, by przestrzeń ta stała się integralną jego częścią, a nie tylko tłem.

Dla naszego klienta organizacja festiwali służyć ma zaprezentowaniu miasta jako prężnego, atrakcyjnego ośrodka kulturalnego, z unikatowym dziedzictwem, zapleczem kulturalnym i artystycznym.

Naszym celem było zatem wypełnienie festiwalu atrakcjami dla publiczności, przygotowanie i koordynacja pokazów i zapewnienie sprawnego przepływu uczestników festiwalu. I to w taki sposób, by uwypuklić charakter i kulturalne dziedzictwo miasta – organizatora.

Wpisując się w tematykę wydarzenia postanowiliśmy przygotować propozycję, które służyć miały

  • promocji miasta jako ośrodka kulturalnego
  • pozyskaniu liderów opinii - influencerów, mogących stać się promotorami miasta
  • dostarczeniu publiczności niezapomnianych przeżyć i pozytywnych wrażeń

Klient

Naszym klientem został Urząd Miasta Sieradza. Pozycja Sieradza na kulturalnej mapie Polski wzmacnia się z roku na rok. Zawdzięcza to głównie konsekwentnej polityce promocyjnej, której centralnym punktem jest organizacja festiwalu fryzjerskiego Sieradz Open Hair Festival. Na zaskakującą tematykę festiwalu wpływa fakt, że z Sieradza wywodzi się najsłynniejszy fryzjer gwiazd Antoni Cierplikowski (Antoine de Paris).

W roku 2017 odbyła się już dziewiąta edycja festiwalu. Konsekwentna i skuteczna strategia promocyjna oznacza, że organizacja festiwali w Sieradzu ma zawsze tę samą tematykę: fryzjerstwo i modę. Chcąc przeprowadzić wydarzenie profesjonalnie Urząd Miasta postanowił zaangażować do przedsięwzięcia agencję, która nie tylko ma bogate doświadczenie, ale również zna się na elementach artystycznych.

Rozwiązanie

Jako współorganizatorzy byliśmy w szczególności odpowiedzialni za dwie strefy:

  • wystawców
  • mody oraz fryzjerstwa

Chcąc zrealizować cele, jakie przed sobą postawiliśmy, obie przygotowaliśmy w sposób nieszablonowy, maksymalnie wpisując je w otoczenie. Dzięki starannemu zaaranżowaniu dostępnej przestrzeni na rynku głównym oraz w uliczkach do niego prowadzących architektura miasta stała się elementem scenograficznym. Dostępność tych miejsc dla uczestników i odwiedzających wywoływać miała dodatkowe uczucie współuczestnictwa.

Może Cię również zainteresować

 

Strategie marektingowe

Jak sobie radzić z kryzysem zaufania w marketingu

Case study

Najciekawsze produkcje Lilla House w 2018 roku

Pokazy mody

Pokazy mody według Lilla House

 

Wszędzie gdzie było to możliwe rezygnowaliśmy z tradycyjnych, budowanych wybiegów. Charakter profesjonalnego pokazu podkreślała aranżacja scenograficzno-techniczna oraz wykończenie świetlne. Dzięki temu zamieniliśmy ulicę Sieradza w klimatyczny wybieg modowy. Efektownie wyglądające strefy dla młodych projektantów nie dominowały otoczenia. Dodatkowo ich funkcjonalność pozwalała na zmianę ich przeznaczenia - jednego dnia pełniły rolę showroomów a drugiego dnia były przestrzenią zaanektowaną pod spotkania z gwiazdami i wywiady z nimi.

Pokaz mody na ulicy, oświetlone drzewa, lampki nad wybiegiem, do tego artystyczne kontenery wystawiennicze – wszystko to stworzyło wyjątkowy, streetowy klimat.

Doskonale odnaleźli się w nim zaproszeni przez nas goście: zarówno uznane postaci sceny modowej w Polsce, jak Paprocki&Brzozowski i Patryk Wojciechowski, jak i nowe wschodzące gwiazdy. Dzięki wyjątkowemu charakterowi i aranżacji pokazów bardzo chętnie dzielili się wrażeniami z wydarzenia poprzez swoje kanały społecznościowe. Dla wielu z młodych projektantów było to pierwsze tej rangi wydarzenie w karierze. Na ich entuzjazmie zależało nam szczególnie, ponieważ dzięki temu nasz klient pozyskał sobie liderów opinii, którzy chętnie opowiadać będą o swoim występie w Sieradzu.

Zadbaliśmy również o to, aby pojawił się akcent filmowy, który połączył w sobie zabawę modą oraz motyw fryzjerski i wprowadzi festiwalową publiczność w dobre humory na cały weekend. Na piątkowy wieczór rozstawiliśmy mobilne kino Open Cinema i o godz. 22.30 na Rynku Sieradza można było rozsiąść się w wygodnych leżakach i obejrzeć film.

Organizacja festiwali, szczególnie tak dużych i złożonych wymaga również zadbania o bezproblemowy przepływ publiczności. Zadbaliśmy o to poprzez zaproszenie do współpracy sign spinnerów. Ich pokazy spełniały nie tylko rolę informacyjną, ale same stanowiły atrakcję dla uczestników. Ciekawym urozmaiceniem był również występ młodych artystów z grup Bucket Guys i Śpiewające trampki. Ich bezkompromisowe, pełne energii występy spotykały się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności, szczególnie że nie miały charakteru scenicznego.

Wnioski

Udział w tegorocznej edycji Sieradz Open Hair Festival wzięło kilka tysięcy gości i odwiedzających. Duża część z nich odwiedziła to miasto po raz pierwszy. Naszym celem było dotrzeć do nich z komunikatem mówiącym o tym, że Sieradz jest pięknym i ciekawym ośrodkiem kulturalnym.

Osiągnęliśmy go między innymi dzięki starannemu zaplanowaniu i zrealizowaniu części artystycznej.

Organizacja festiwali to  przedsięwzięcie złożone i skomplikowane. Daje jednak tyle możliwości na dotarcie z wartościowym przekazem marketingowym i wizerunkowym, że warto rozważyć wprowadzenie go do własnych strategii.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube