Imprezy integracyjne jako element strategii employer branding

kategoria:
Imprezy integracyjne jako element strategii employer branding

Imprezy integracyjne kryją w sobie olbrzymi potencjał w zakresie zarządzania rynkową pozycją marki

Jednym z ważniejszych, choć też i najczęściej pomijanych jest możliwość wzmacniania strategii employer branding

Organizacja eventów firmowych bez podejmowania chociaż próby skorzystania z tej możliwości w większości wypadków oznacza marnotrawienie zainwestowanych środków

Imprezy integracyjne potrafią być niezwykle przygnębiające. I nie chodzi o ich przebieg – tu zwykle jest szalenie zabawnie. Bardziej o to, jak wiele ich potencjału w perspektywie biznesowej zwyczajnie się marnuje.

Rzecz nie w tym, że inwestując w organizację imprezy integracyjnej dla swoich pracowników można spodziewać się zwrotu z postaci bezpośredniego przychodu. 

Raczej w tym, że można z nich wyciągnąć wymierne korzyści w wielu obszarach życia organizacji. Jednym z nich jest employer branding, czyli praca nad wizerunkiem firmy jako pracodawcy.

Lepszy pracodawca = lepsi pracownicy

Employer branding to ogół działań zmierzających do zbudowania wizerunku firmy jako miejsca pracy z wyboru. Działania te są istotne nie tylko w sytuacji, kiedy na rynku pracy popyt na wartościowych pracowników przewyższa ich podaż.

Zgrany, dobrze zmotywowany zespół pracowników, którzy rozumieją i podzielają wartości i cele firmy jest jednym z kluczowych czynników sukcesu na każdym konkurencyjnym rynku.

To w końcu od pracowników i jakości świadczonych przez nich usług zależy jak funkcjonuje firma - co oferuje i jak się komunikuje z rynkiem. 

 

 

Stąd strategie employer branding zakładają tworzenie przyjaznych warunków pracy czy skutecznych i spersonalizowanych mechanizmów rozwoju zawodowego.

Jest jednak również drugi wektor tych działań, skierowany na zewnątrz organizacji, do potencjalnych kandydatów. Każda firma myśląca o rozwoju musi zakładać konieczność prowadzenia rekrutacji nowych pracowników. I to nie jakichkolwiek, tylko tych najlepszych. Nietrudno zrozumieć, że niezbyt dobra reputacja pracodawcy może sprawę mocno skomplikować. 

Istnieją sprawdzone rozwiązania służące osiąganiu obu celów. To z jednej strony programy rozwojowe dla pracowników, systemy szkoleń, inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Z drugiej strony udział w targach, publikowanie ogłoszeń, działania z zakresu PR.

W praktyce jednak większość wysiłków sprowadza się do stosowania rozmaitych  mechanizmów wynagradzania, również tych pozapłacowych. 

 

Ale teraz wyobraźmy sobie sytuację, w której przed firmą stoją pewne niepopularne, uderzające w zespół decyzje związane z aktualną sytuacją rynkową. Powiedzmy: zawieszeniem wypłacania rocznych premii. I wyobraźmy sobie w tej sytuacji organizację, w której więź pracowników z firmą opiera się wyłącznie na wynagrodzeniach. Oraz taką, w której dodatkowo udało się stworzyć autentyczną, opartą na pozytywnych emocjach relację z pracownikami.

W obu wypadkach reakcje pracowników można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, a w tym pierwszym mogą mieć bardzo duże znaczenie właśnie w obszarze employer branding. Szczególnie że aktualnie pracownicy dysponują już dość dobrymi narzędziami mogącymi służyć skutecznemu zepsuciu reputacji pracodawcy.

Narzędziami bezpłatnym i gwarantującymi anonimowość, a więc dającymi się użyć niemal bez ryzyka. I jak uczy doświadczenie chętnie i z rozmysłem z nich korzystają.


zobacz ofertę organizacji imprez integracyjnych

W tej sytuacji sporo jak zwykle pozmieniał internet. Głównie rozwój dedykowanych platform umożliwiających dzielenie się opiniami o pracodawcach oraz mediów społecznościowych.

I tutaj sprawy dość znacząco się komplikują. 

Mechanizmy event marketingu w służbie employer branding

Każda firma, która budowanie pozytywnego wizerunku jako pracodawcy wpisuje w swoją strategię obecności na rynku powinna rozważać zastosowanie rozwiązań zmierzających do budowania ścisłych relacji ze swoimi pracownikami. Już choćby tylko po to, by zminimalizować ryzyko o którym wspominaliśmy wyżej.

W tym celu dobrze jest warto też sięgnąć do narzędzi, które w płaszczyźnie budowania relacji i udowodniły już swoją skuteczność. Czerpiąc również z repertuaru z innych obszarów działalności firmy.

Event jest tą formą komunikacji, która stwarza największe szanse na zbudowanie lojalności i więzi. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że poprzez odpowiednio zaplanowaną i przeprowadzoną produkcję eventową marka może dotrzeć do wybranej grupy odbiorców z właściwie dobranym komunikatem.

Ponadto, oprócz samego przekazu treści odnoszącego się do wartości, w które wierzy marka, ma okazję do zbudowania pełnego doświadczenia w odbiorze które trudne jest do osiągnięcia w jakiejkolwiek innej formie komunikacji.

Ten sam mechanizm można wykorzystać organizując imprezy integracyjne. Różnica sprowadzać się będzie do innego ustawienia wektorów. O ile bowiem w działaniach marketingowych komunikacja skierowana jest do odbiorców na zewnątrz organizacji, o tyle w przypadku imprez dla pracowników kierunek będzie odwrotny. I to w zasadzie jedyna różnica.

Budowanie pozytywnego doświadczenia marki, przekazywanie wyznawanych przez nią wartości i tworzenie poczucia uczestnictwa w czymś istotnym i cennym jest w końcu ważne zarówno w działaniach marketingowych, jak i HR-owych.

 

 

Wykorzystanie metod experiential marketing w ramach imprez firmowych jest przy tym dobrym sposobem na dotarcie do pokolenia nastawionego na przeżywanie niezwykłych doświadczeń. Wskazują na to znakomite efekty jakie ta metoda przynosi w działaniach reklamowych. Aby to zrozumieć wystarczy przypomnieć sobie definicje experiential marketing: to kreowanie przestrzeni do współuczestnictwa w życiu marki poprzez wspólne z nią przeżywanie różnych, często niecodziennych doświadczeń.

Jak połączyć organizację imprez integracyjnych dla swoich pracowników z employer brandingiem?

Jednym z podstawowych założeń tej formy działań jest tworzenie warunków do podjęcia bezpośredniego i spersonalizowanego kontaktu z marką i jej przedstawicielami, ale niejako przy okazji bardzo angażujących i niekonwencjonalnych aktywizacji.

Skorzystanie z tego rodzaju rozwiązań nawet podczas firmowych bankietów czy jubileuszy sprawi, że uczestnictwo w nich stanie się źródłem nowych i niezwykle silnych wrażeń związanych z marką.

Nie jest przecież tajemnicą, że poznawanie marki poprzez wspólne z nią działanie jest znacznie bardziej skuteczne niż słuchanie o niej.

Co więcej tego rodzaju eventy pozwalają na znaczne skrócenie dystansu między firmą a jej pracownikami.

Dodatkowym czynnikiem wyróżniającym tego rodzaju komunikację jest możliwość rozbudzania emocji i oddziaływania na nie. Jeśli uda się stworzyć warunki do wytworzenia emocji w grupie staną się one tym silniejsze. 

 

Dobrze zaprojektowana impreza integracyjna

Życie zawodowe pracowników w zdecydowanej większości przypadków przebiega w środowisku ściśle zhierarchizowanym. Stosunki w nim panujące odruchowo przenosimy na większość międzyludzkich kontaktów, również w ramach jednego zespołu. Zawsze ktoś w biurze pracuje dłużej, jest starszy, ma większe doświadczenie. 

Wytworzenie poczucia wspólnego doświadczenia znakomicie sprzyja skróceniu narosłego w ten sposób dystansu.

Organizacja imprez integracyjnych ma taki właśnie cel. Z tą myślą (w miarę możności rzecz jasna) przygotowywać należy wszystkie ich elementy. Wybierać lokalizacje, scenariusz, oprawę artystyczną, układ stolików podczas kolacji itd. 

Wszystko co zaplanowane zostało podczas eventu stanowić powinno ważny punkt w procesie budowania relacji zarówno z marką, jak i wewnątrz grupy uczestników. Tej roli atrakcji często w ogóle się nie dostrzega, dlatego też zdarza się, że są traktowane niemal wyłącznie jako rodzaj gratyfikacji dla uczestników. To oczywiście poważny błąd. Organizacja imprezy integracyjnej prowadzić ma przecież w rezultacie między innymi do nawiązania i zacieśnienia więzi wewnątrz całego środowiska, a więc również z marką.


zobacz ofertę organizacji imprez integracyjnychPodziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube