Imprezy firmowe i ich rola w realizacji zadań HR

kategoria:
Imprezy firmowe i ich rola w realizacji zadań HR

Imprezy firmowe zmieniają swoją rolę i zaczynają coraz bardziej zyskiwać na znaczeniu w strategiach zarządzania zasobami ludzkimi. Wszystko za sprawą pewnej istotnej okoliczności z zakresu życia społecznego. 

Millenialsi poszli do pracy. I zaczęły się kłopoty. Pracodawcy mogą już na własnej skórze odczuć to, co dotychczas doskwierało głównie specjalistom od marketingu: jak niezwykle trudno jest do tej grupy dotrzeć. W sferze marketingu największym problemem była wyjątkowa odporność millenialsów na tradycyjny przekaz reklamowy. Dla pracodawców – ich ograniczona podatność na skuteczne dotychczas formy motywacji i angażowania w życie firmy.

W pokoleniach wcześniejszych najczęściej sprawdzały się zachęty związane z formami gratyfikacji. Premie, bonusy, dodatki do pensji, podwyżki, czasem specjalne wyróżnienia i nagrody. Zestaw narzędzi zarówno wystarczający, jak i względnie łatwo dostępny. I dlatego tak powszechnie stosowany.

Millenialsi kierują się jednak innymi zasadami. Inna jest też ich sytuacja rynkowa.

Millenialsi to wyjątkowe pokolenie. A to sprawia, że relacje pracownik-pracodawca wchodzą w nową erę?

Internet zalewają rozmaite raporty i opracowania mające na celu opisać i pozwolić zrozumieć tę niezwykle wymagającą i jednocześnie bardzo aktywną grupę. Jak się okazuje różni się ona znacznie od pokoleń poprzednich. Zarówno w zakresie stylu życia, jak i przyzwyczajeń i oczekiwań. Podstawowa różnica zawiera się w przekonaniu, że najważniejsze nie jest gromadzenie przedmiotów, ale przeżyć i doświadczeń.

W rezultacie wygląda na to, że właśnie wkroczyliśmy w nową erę w relacjach pracownik-pracodawca. Jednym z najważniejszych jej wyróżników jest to, że do zdobycia lojalności i zaangażowania pracowników bardzo często nie wystarczy już podniesienie pensji. Znacznie ważniejsza okazuje się umiejętność zbudowania relacji pracownika z marką, zespołem i przełożonymi.

Może Cię również zainteresować

 

Experiential marketing

Experiential marketing będzie królował w 2019 roku

Strategie marketingowe

Marketing, hr i sukces marki na rynku

Imprezy firmowe

Imprezy firmowe jako element strategii marketingowej

 

Na czym mogą polegać zmiany w funkcjonowaniu firm dobrze widać za oceanem. Ikony nowych technologii nie tylko rewolucjonizują sposób w jaki budowane są relacje między pracownikami i przełożonymi, ale całkowicie odmieniają przestrzeń pracy. W poszukiwaniu oryginalnych rozwiązań najdalej posunął się niewątpliwie Microsoft, który dla swoich pracowników stworzył biura na drzewach. Wszystko to podporządkowane jest jednemu celowi: aby nawet najbardziej codzienna czynność zmienić się mogła w niezwykłe doświadczenie.

Czas organizować imprezy firmowe metodą event i experiential marketingu

No dobrze, ale co mają zrobić firmy, które nie dysponują możliwościami Microsoftu? Jedną z możliwości jest wyciągnięcie wniosków z lekcji jakie odebrały agencje marketingowe i wykorzystanie środków, które sprawdziły się w ich przypadku: eventy i experiential marketing.

Event jest tą formą komunikacji marki z klientem, która stwarza największe szanse na zbudowanie lojalności i więzi. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że poprzez odpowiednio zaplanowaną i przeprowadzoną produkcję eventową marka może dotrzeć do wybranej grupy kluczowych odbiorców z właściwie dobranym komunikatem marketingowym. Ponadto, oprócz samego przekazu treści odnoszącego się do wartości, w które wierzy marka, na przykład odpowiedzialność i rzetelność usług, marka ma okazję do zbudowania pełnego doświadczenia w odbiorze konsumenta, które trudne jest do osiągnięcia w jakiejkolwiek innej formie komunikacji.

Ten sam mechanizm można wykorzystać organizując imprezy firmowe. Różnica sprowadzać się będzie do innego ustawienia wektorów. O ile bowiem w działaniach marketingowych komunikacja skierowana jest do odbiorców na zewnątrz organizacji, o tyle w przypadku imprez dla pracowników kierunek będzie odwrotny. I to w zasadzie jedyna różnica.  Budowanie pozytywnego doświadczenia marki, przekazywanie wyznawanych przez nią wartości i tworzenie poczucia uczestnictwa w czymś istotnym i cennym jest w końcu ważne zarówno w działaniach marketingowych, jak i HR-owych.

Jak wykorzystać event w praktyce?

Przykładem tego rodzaju działań jest nasza realizacja dla firmy Mewa Textile.

Przygotowywany przez nas dwudniowy event firmowy miał przede wszystkim za zadanie stworzyć warunki do zacieśnienia relacji wewnątrz zespołu pracowników organizacji oraz przypomnieć o wartościach, jakimi kieruje się marka w swoim codziennym działaniu.

Naszym rolą było w związku w tym nie tylko wypełnienie czasu angażującymi atrakcjami, ale też wprowadzenie rozwiązań, które w luźnej, przyjaznej atmosferze podkreślałyby kulturę organizacyjną i zachęcały do współpracy wszystkich uczestników wydarzenia.

Podczas trwania eventu uczestnicy brali udział w konferencji, szkoleniach z zakresu komunikacji w zespole oraz w bogatym programie rozrywkowym. Pośród występujących znalazły się między innymi Teatr Improwizacji Ab-Ovo oraz grupa Audiofeels. Nie zabrakło również elementów team-buildingowych.

Podczas wydarzenia skorzystaliśmy również z zaawansowanych rozwiązań technologicznych w rodzaju VR z dedykowanym oprogramowaniem, aby wpisać się w potrzeby technologicznie zorientowanego pokolenia millenialsów.

Skuteczność strategii eventowych polega na tym, że trafiają w potrzeby i oczekiwania millenialsów

Wykorzystanie metod experiential marketing w ramach imprez firmowych jest przy tym dobrym sposobem na dotarcie do pokolenia nastawionego na przeżywanie niezwykłych doświadczeń. Wskazują na to znakomite efekty jakie ta metoda przynosi w działaniach reklamowych. Aby to zrozumieć wystarczy przypomnieć sobie definicje experiential marketing: to kreowanie przestrzeni do współuczestnictwa w życiu marki poprzez wspólne z nią przeżywanie różnych, często niecodziennych doświadczeń.

Jednym z podstawowych założeń tej formy działań jest tworzenie warunków do podjęcia bezpośredniego i spersonalizowanego kontaktu z marką i jej przedstawicielami, ale niejako przy okazji bardzo angażujących i niekonwencjonalnych aktywizacji. Skorzystanie z tego rodzaju rozwiązań nawet podczas firmowych bankietów czy jubileuszy sprawi, że uczestnictwo w nich stanie się źródłem nowych i niezwykle silnych wrażeń związanych z marką. Nie jest przecież tajemnicą, że poznawanie marki poprzez wspólne z nią działanie jest znacznie bardziej skuteczne niż słuchanie o niej.

Co więcej tego rodzaju eventy pozwalają na znaczne skrócenie dystansu między firmą a jej pracownikami.

Dodatkowym czynnikiem wyróżniającym tego rodzaju komunikację jest możliwość rozbudzania emocji i oddziaływania na nie. Jeśli uda się stworzyć warunki do wytworzenia emocji w grupie staną się one tym silniejsze. A jak już pisaliśmy na naszym blogu – warunkiem stworzenia wartościowych relacji jest wzbudzenie emocji.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube