6 pomysłów na akcje marketingowe podczas festiwali

kategoria:
6 pomysłów na akcje marketingowe podczas festiwali

Festiwale - muzyczne, tematyczne czy okolicznościowe - to znakomita okazja dla działów marketingu by wypromować markę i nawiązać bliższe relacje z wybranymi odbiorcami

Skuteczne kampanie marketingowe realizowane podczas festiwali muszą brać pod uwagę charakter wybranego wydarzenia i preferencje grupy uczestników

Komunikacja marketingowa podczas festiwali powinna koncentrować się wokół dostarczania pozytywnych doświadczeń marki

Słyszeliście kiedyś o Festiwalu Tatuażu? Albo o Winobraniu w Zielonej Górze? To jedne z dziesiątków, jeśli nie setek eventów w naszym kraju, które rokrocznie przyciągają tłumy uczestników.

Jeśli spojrzeć na kalendarz imprez to nie ma w zasadzie tygodnia, w którym w jakimś miejscu w Polsce nie odbywałyby się wydarzenia gromadzące rzesze żądnych rozrywki i zabawy ludzi. Większość z nich tylko czeka na sposobność by spędzić czas w sposób przyjemny, nietuzinkowy czy twórczy.

Jasne, przybywają na festiwale mając sprecyzowane wyobrażenia czego się spodziewać. Czekają też jednak na niespodzianki, niezwykłe doświadczenia. Każdy, kto będzie w stanie ich dostarczyć – organizator, sponsorzy, firmy obsługujące uczestników – może być pewny, że jego relacja z uczestnikami znacznie się zacieśni.

I tu właśnie każdemu marketerowi powinna zapalić się lampka z napisem „okazja”.

Marketing w końcu to sztuka oportunizmu. W tym pierwotnym, niepejoratywnym znaczeniu: polega na wykorzystywaniu nadarzających się okazji. Udział w festiwalach jest jedną z najlepszych i najskuteczniejszych.

6 pomysłów na akcje marketingowe podczas festiwali

Cała sztuka polega na stworzeniu uczestnikom festiwalu możliwości wzięcia udziału w niezwykłym doświadczeniu związanym z marką, które jednocześnie nie zakłóci odbioru wydarzenia głównego. Rolą organizatorów tego rodzaju aktywacji jest zatem zaprojektowanie atrakcji, które wpiszą się w charakter eventu, a będą jednocześnie na tyle interesujące, by przyciągnąć uczestników i zwrócić ich uwagę na markę.

W tym miejscu należy jedną rzecz postawić jasno: postawienie stoiska z ulotkami i oblepienie go logotypami na pewno się nie sprawdzi. Podobnie marne efekty przyniesie wysłanie w tłum uczestników hostess z próbkami produktu. Obiorcy zwyczajnie nie reagują dobrze na reklamę. Nie tego oczekują i nie tego się spodziewają. Szczególnie jeśli festiwal jest biletowany. Mówiąc krótko: strategie tego rodzaju przyniosą skutek odwrotny od zamierzonego.

Jak zatem przygotować aktywacje wzbogacające doświadczenie uczestników, które przyniesie najlepsze rezultaty marketingowe?

Oto sześć pomysłów, które najlepiej sprawdzą się podczas festiwali.

Akcja marketingowa jako spełnienie marzeń

Brzmi bardzo (zbyt?) ambitnie? Ale przecież spełnianie marzeń nie zawsze musi oznaczać wygranie w totolotku czy egzotyczną wycieczkę. Chodzi raczej o zaproponowanie zrobienia czegoś, czego jesteśmy zwykle ciekawi, ale nigdy jakoś nie mamy okazji by spróbować.

Zabawa zdalnie sterowanymi autami? Spróbowanie jak smakują dania z owadów? A może spotkanie z jakimś wyjątkowo popularnym wśród uczestników influencerem?

Z tego rodzaju rozwiązań korzystaliśmy między innymi przy okazji warszawskiego Comic Conu, podczas którego do naszej strefy promocyjnej dla firmy Wawel zaprosiliśmy znanego youtubera Friz'a, co spotkało się z niezwykle żywiołowym przyjęciem.

6 pomysłów na akcje marketingowe podczas festiwali

Nowoczesne technologie

Ludzie są ciekawi i chętnie się bawią. Nowoczesne technologie dają niezwykle i niemal niekończące się okazje do zapewnienia im niesamowitej rozrywki. 

Różnego rodzaju interaktywne instalacje, ekrany dotykowe czy gry ruchowe na pewno przyciągną zainteresowanie uczestników festiwalu. W większości wypadków nie wymagają one dużej przestrzeni, więc można je stosować niemal wszędzie.

Znakomicie sprawdzą się też rozwiązania VR czy AR, dzięki którym jesteśmy w stanie niemal w dowolny sposób zaprojektować doświadczenie marki. Ze względu na szalone zainteresowanie jakimi cieszą się te technologie można być pewnym, że ich wprowadzenie w przestrzeń festiwalową spotka się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Festiwalowa strefa relaksu

Uczestnicy festiwali potrzebują od czasu do czasu nieco odpoczynku, miejsca, gdzie mogliby zrelaksować się w oczekiwaniu na kolejne punkty programu. Jednym ze sposobów na zapisanie się w ich pamięci jest danie im możliwości odsapnięcia, pozbierania myśli czy porozmawiania ze znajomymi bez konieczności przekrzykiwania hałasu.

Warto przy tym pamiętać, że tego rodzaju rozwiązania można wykorzystać do prowadzenia akcji sprzedażowych. Tworzenie pop-up shopów, w których odwiedzający mogą nie tylko odetchnąć od festiwalowych aktywizacji ale również skorzystać z oferty firmy to jedno z najprostszych i najskuteczniejszych rozwiązań bezpośrednio zwiększających sprzedaż.

6 pomysłów na akcje marketingowe podczas festiwali

Kluczowe udogodnienia

To pomysł, który połączyć można z tworzeniem stref relaksu, ale równie dobrze może funkcjonować samodzielnie. O co chodzi? W skrócie, by dać uczestnikom rozwiązanie jednego z najbardziej palących problemów podczas festiwalu: naładowania telefonu i skorzystania z szybkiego internetu.

Jest jasne, że każdy komu właśnie kończy się bateria będzie w stanie ozłocić każdego, kto da mu możliwość szybkiego jej naładowania. Podobnie z internetem –  udostępnienie stabilnego i szybkiego połączenia na pewno zapisze się we wdzięcznej pamięci uczestników. Warto przy tym rozważyć opcję udostępnienia sieci po logowaniu, dzięki czemu możliwe będzie zebranie kontaktów do prowadzenia dalszej komunikacji w internecie.

W wielu wypadkach dobrym pomysłem może być też na przykład udostępnienie dźwiękoszczelnych budek telefonicznych.  

Ekskluzywne materiały i gratisy dla uczestników festiwali

Cóż może wzmocnić wrażenie wyjątkowości niż wyjątkowe, stworzone specjalnie na potrzeby konkretnego festiwalu materiały firmowe i gratisy? Nie trzeba w tym celu wymyślać nowego produktu bądź usługi. Często wystarczy odpowiednie brandowanie, stworzenie specjalnego zestawu, czy jedynego w swoim rodzaju gadgetu.

Może Cię również zainteresować

 

Marketing eventowy

Cena eventu w perspektywie inwestycji w marketing

Zwiększanie sprzedaży

Akcje promocyjne i sprzedażowe według Lilla

Marketing eventowy

3 powody, by inwestować w marketing eventowy

 

Akcja marketingowa poprzez gry i zabawy

Nie sposób stale oddawać się jednej czynności, nieważne jak przyjemnej. Czasem potrzebna jest jakaś odskocznia, rodzaj przerwy. Im bardziej absorbująca i przyjemna tym lepiej. I jest to prawdą również w przypadku uczestników festiwali. Dlatego dobrym pomysłem jest zaproponowanie uczestnikom branie udziału w grach i zabawach.

Stół do ping – ponga? Piłkarzyki? Trickboardy? Jak najbardziej.

Warto pamiętać też, by ten rodzaj rozrywki połączyć z jakimś wyzwaniem. Dzięki temu zainteresowanie nim wzrośnie, a uczestnicy chętniej będą brać udział w aktywacji. Jest to również dobry sposób na wprowadzenie mechanizmów konkursowych, które zawsze cieszą się szaloną popularnością podczas festiwali.

6 pomysłów na akcje marketingowe podczas festiwali

Podsumowanie

Akcje marketingowe podczas festiwali – muzycznych, tematycznych, okolicznościowych – to jeden z najskuteczniejszych sposobów na nawiązanie wartościowego kontaktu z potencjalnymi klientami. Wachlarz możliwych do zastosowania środków i rozwiązań jest bardzo szeroki, wszystkie jednak łączy jeden wspólny mianownik: każdy ma za zadanie dostarczyć uczestnikom niezwykłe, pozytywne doświadczenia wiążące się z marką.

Kluczowe jednak jest by odpowiadały zarówno charakterowi promowanej marki, jak i imprezy, na jakiej będą proponowane.

Opracowanie spójnej strategii dotarcia do potencjalnych klientów podczas festiwalu jest zatem niezwykle ważne. Sprowadza się bowiem nie tylko do wybrania środków i narzędzi marketingowych, ale również rozważenia, które festiwale rokują najlepiej ze względu na grupę docelową.


Zaproszenie do współpracy

Jako agencja eventowa od wielu lat zajmujemy się wprowadzaniem marek naszych klientów w przestrzeń festiwalową, więc jeśli szukacie sposobu na wypromowanie swojej marki podczas tego rodzaju wydarzeń zapraszamy do kontaktu.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube