Zimowe eventy firmowe – jak przeprowadzić udaną realizację

kategoria:
Zimowe eventy firmowe – jak przeprowadzić udaną realizację

Eventy firmowe mają do spełnienia ważną z punktu widzenia biznesu rolę. Czy będzie to integracja, zwiększenie motywacji czy sposób na specjalne wyróżnienie i nagrodzenie szczególnie efektywnych pracowników – każdy z tych celów z powodzeniem można zrealizować poprzez dobrze zaplanowane wydarzenie. Z perspektywy organizatora nie ma w zasadzie znaczenia, w jakim okresie roku event się odbędzie. Każdy planowany rezultat równie dobrze można osiągnąć wiosną, latem czy jesienią, czy właśnie zimą.

Czy zima to zatem dobry czas na organizację eventu firmowego?

Każdy czas jest dobry na motywacje zespołu, czy prowadzenie teambuildingu, nie ulega jednak wątpliwości, że zimą tworzy się specyficzna atmosfera i nastrój, który doskonale nadaje się do podkreślenia charakteru imprez integracyjnych i motywacyjnych. Należy przy tym jednak pamiętać, że tego typu wydarzenia powinny być dostosowane do potrzeby firmy a nie do pory roku, więc nie zawsze warto temu zimowemu nastrojowi wszystkiego podporządkowywać, czy nadmiernie go akcentować.

 

Faktem jednak pozostaje, że zimą okazje do przeprowadzenia różnego rodzaju spotkań firmowych są bardzo liczne i niejako same się narzucają. Wynikają w dużej mierze z kalendarza i dostosowanego do niego cyklu życia biznesowego w większości branż: przełom roku to moment na dokonanie podsumowań oraz prezentacji nowych strategii i wyzwań.

Bardzo wiele firm tak czy inaczej w jakiś wyjątkowy sposób próbuje akcentować ten wyjątkowy okres. I w tej sytuacji zupełnie naturalnie przychodzi myśl o zrobieniu eventu dla pracowników.

Organizując zimowe eventy firmowe warto skorzystać z nadarzających się okazji

Najczęściej organizowane są imprezy wigilijne, podsumowania roku i zimowe integracje. Na marginesie dodać można, że – w zupełnie innym sektorze – coraz więcej firm dostrzega też potencjał zimowych eventów prosprzedażowych i promocyjnych skupiających się na obecności w popularnych kurortach. 

W przypadku eventów firmowych dominują z całą pewnością uroczyste spotkania świąteczne dla pracowników i zarządów, ale też kontrahentów czy kluczowych klientów. Coraz częściej też organizacje szukają wyjątkowych sposobów na podzielenie się z zespołami rocznymi wynikami i podsumowanie prowadzonych projektów. Format eventowy znakomicie nadaje się do zrealizowania wieńczącej rok niesztampowej i wciągającej konferencji która dodatkowo zwiększy zaangażowanie pracowników we wspólne przedsięwzięcia i życie firmy.

 

W ostatnich dwóch latach na popularności zyskują również eventy integracyjne, szczególnie te prowadzone pod znakiem Zero Waste. Coraz częściej też firmy swoje spotkania wigilijne starają się wykorzystać do przeprowadzenia działań z zakresu employer branding, więc szukają rozwiązań wykraczających poza organizację tradycyjnej firmowej kolacji. 

Jak nie zepsuć zimowego eventu firmowego?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z kilku istotnych zagrożeń. Od strony czysto organizacyjnej najważniejsze będą bez wątpienia trzy: pogoda, logistyka, ferie zimowe. Wszystkie ze sobą się w jakiejś mierze łączą, ale niestety nawet wyeliminowanie jednego jeszcze nie uwalnia od pozostałych.

O co chodzi?

Jak już wspominaliśmy wiele firm decyduje się na eventy zimą ze względu na specyficzny klimat i nastrój. Chcąc go odpowiednio podkreślić i wykorzystać bardzo często decydują się na przeprowadzenie wydarzenia w jednym z popularnych kurortów. A te są najczęściej zatłoczone. Bywa też, że z różnych względów dość trudno się do nich dostać. I wtedy pojawią się problemy, przede wszystkim logistyczne.

Oczywiście pogoda także może latać figle, a jak wszyscy dobrze wiemy zimą bywa wyjątkowo kapryśna. Oparcie eventu w całości na aktywnościach wymagających odpowiedniej aury to bardzo często prosta droga do katastrofy.

 

Częstym błędem jest również tworzenie wydarzeń schematycznych, opartych na najbardziej podstawowych skojarzeniach z zimowymi aktywnościami: kulig, ognisko, kiełbaski, oscypek, grzaniec. Nawet jeśli uczestnicy chętnie wezmą w nich udział – a to nie jest przesądzone biorąc pod uwagę jak bardzo wszyscy przyzwyczailiśmy się do komfortu – to zapomną o nich zaraz po ich zakończeniu. Biorąc pod uwagę długofalowy efekt eventu, na którym przecież każdemu organizatorowi powinno zależeć najbardziej, tego rodzaju przedsięwzięcia mogą okazać się mało skuteczne.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube