Storytelling jako element realizacji eventowych

kategoria:
Storytelling jako element realizacji eventowych

Skuteczne kampanie marketingowe opierają się na umiejętności opowiedzenia wciągającej i interesującej historii z marką w roli głównej

Jeśli opowieść ma trafić do odbiorców i wzbudzić pożądane reakcje, musi być dla nich niezwykłym doświadczeniem

Organizacja eventu firmowego pozwala odbiorcom stać się częścią firmowej opowieści, której długo nie zapomną

Storytelling nie jest żadną tajemną techniką marketingową. Od wielu już lat stanowi klucz do stworzenia rzeczywiście skutecznych kampanii kontentowych. Dziesiątki, setki udanych realizacji z całego świata każdego dnia niemal potwierdzają:

jeśli chcesz trafić do odbiorców z ciekawym, angażującym i poruszającym przekazem, podaj im go w formie opowieści

Przyczyna jest prosta: historie to najlepszy i najskuteczniejszy sposób w jaki poznajemy i nadajemy sensy światu, rozmaitym zdarzeniom i zjawiskom. Jesteśmy do nich przyzwyczajeni, są dla nas naturalne, ale też pociągające. Ciekawi nas jak się rozwijają i do czego prowadzą. Przez to są najlepszym narzędziem do przekazywania wiedzy i budzenia emocjonalnych reakcji. 

Marketing rzecz jasna nie przeoczył tej okazji tworząc strategie oparte na umiejętności budowania opowieści o marce i wszystkim co z nią związane.  

Storytelling jako element realizacji eventowych

 

W tym formacie marketingowym najważniejsza jest umiejętność budowania relacji z odbiorcami poprzez opowiadanie historii. Ich celem jest nadanie marce w oczach odbiorców unikatowej osobowości. Dzięki temu mogą poczuć z nią więź, polubić ją i zamiast jej klientami, zostać jej wiernymi fanami.

Metoda ta znakomicie sprawdza się w tworzeniu contentu do komunikacji z odbiorcami w każdym niemal kanale. Świetne efekty przynosi to szczególnie w internecie, który dzięki swej elastyczności i wielości możliwych do wykorzystania formatów daje w tej sferze niezwykłą swobodę. 

Dzięki opowieściom odbiorcy mają okazję stać się częścią świata budowanego przez markę, zrozumieć go i polubić. Mogą też doświadczyć jej na poziomie zarówno poznawczym, jak i emocjonalnym, co ułatwia wejście z nią w wartościową relację. 

Dobra opowieść powinna być niezwykłym doświadczeniem

Historie związane z marką, nawet najciekawsze, wymagają odpowiedniego podania. Jeśli opowieść ma trafić do odbiorców i wzbudzić pożądane reakcje, musi być dla nich niezwykłym doświadczeniem. Tyczy się to zarówno jej treści, jak i formy. 

Warto zatem wykorzystać każdą okazję do stworzenia opowieści o marce i przekazania jej odbiorcom w niepowtarzalny, wyjątkowy sposób. Możliwych form jest bez liku, nie da się jednak ukryć, że jedne nadają się do tego zadania lepiej, inne gorzej. Również ze względu na zmieniające się upodobania publiczności.

Spoglądając na repertuar środków służących dostarczaniu niezwykłych doświadczeń dostępnych w marketingu jeden szczególnie się wyróżnia. To organizacja eventów. Nad innymi formami ma w szczególności i tę przewagę, że pozwala tworzyć doświadczenia angażujące wszystkie zmysły. 

Storytelling jako element realizacji eventowych

Realizując eventy zawsze opowiadasz historię...

...nawet jeśli tego nie planujesz. 

Czym innym jest w końcu event, jeśli nie opowieścią? Historią, która ma swój początek, punkt kulminacyjny i zakończenie, swoją szczególną scenerię, przebieg i aktorów. W sposób naturalny każdy z uczestników dopatrywać się w nim będzie ułożonego chronologicznie porządku. I sensu. Można oczywiście ryzykować i zostawić sprawy swojemu biegowi licząc na to, że odbiorcy sami jakoś się w całości odnajdą.

Najczęściej jednak skończy się to niepowodzeniem i stratą okazji do poprowadzenia skutecznej komunikacji. A to w marketingu oznacza trudne do wytłumaczenia marnotrawstwo. 

Jak opowiadać historie na eventach?

Storytelling jako element realizacji eventowych

 

W każdej dobrej historii najważniejszy jest morał. W perspektywie marketingu kluczowa jest zatem odpowiedź na pytanie:

Czego odbiorcy mają się z eventu dowiedzieć? Jakie mają odnieść wrażenie? Z jakim przesłaniem rozejdą się do domów?

Dzięki temu możliwe stanie się stworzenie jasnej koncepcji narracyjnej, której podporządkowany będzie przebieg wydarzenia oraz jego oprawa wizualna i styl komunikacji.  

Warto również przy tej okazji zwrócić uwagę na samą czasową strukturę eventu. Wszak każde organizowane wydarzenie, podobnie jak każda opowieść, ma swój początek, kulminację i zakończenie. Nadanie eventowi porządku chronologicznego naśladującego ten układ pozwoli uczestnikom łatwiej wczuć się w jego przebieg i zrozumieć jego sens. 

W zaplanowaniu płynnych i czytelnych dla odbiorców przejść między kolejnymi etapami pomoże ustalenie co odbiorcy wyniosą z każdego z nich. 

Jaką historię opowiedzieć? 

Storytelling jako element realizacji eventowych

 

Każda historia marki warta jest opowiedzenia. Nie musi to być jednak historia jej powstania. Często niezwykłą opowieść można zbudować na kanwie jej rynkowych losów: jak budowała swoje miejsce na rynku, jak wykuwała swój sukces, jak tworzyła swój system wartości i skąd bierze się jej pozycja. Opowieści tego rodzaju doskonale nadają się do przekazania idei, jakie stoją za marką i jej twórcami. 

Podobnie dobrym tematem storytellingowym są opowieści konsumentów, odbiorców oferty, pokazujących jak produkt bądź usługa służą im wsparciem w małych bądź dużych przedsięwzięciach. 

Równie interesujące mogą być osobiste historie odbiorców – wtedy opowieść koncentrować się może na zmianie ich relacji z marką bądź tego jak ją postrzegają oraz jakie budzi emocje.

Storytelling eventowy w internecie

Jest jednak jeszcze jeden rodzaj opowieści, którą snuć można na kanwie eventu - tym razem wykorzystując internet i sieci społecznościowe. To opowieść o samym evencie - jego historii, bohaterach, przebiegu i skutkach

W końcu każde wydarzenie tego rodzaju rodzi swoją opowieść. Historię powstawania, tworzenia się koncepcji, zaangażowania w jego organizację, wysiłku związanego z realizacją i spełnionych bądź zawiedzionych nadziei po jego zakończeniu.

Tego rodzaju opowieść, pokazująca ludzi stojących za marką, ich oddanie i entuzjazm, autentyczne emocje, przekonania i wartości może pomóc marce zbudować i umocnić więzi łączące ją z odbiorcami. 

Jej snucie zacząć można na wiele miesięcy przed samym wydarzeniem i prowadzić jeszcze długo po jego zakończeniu. 

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube