Social media. Od czego zacząć promocję marki?

kategoria:
Social media. Od czego zacząć promocję marki?

Marka w social mediach? Nic prostszego.

Każdy może promować swoją markę w social mediach. Nie trzeba nawet żadnych inwestycji pieniężnych. Wystarczy nieco czasu i kreatywności.

Samo założenie profilu w mediach społecznościowych jest szalenie proste. Internet pełen jest przy tym znakomitych poradników, które pomogą przeprowadzić proces zgodnie z najlepszymi praktykami. Dalej pozostaje już tylko regularne publikowanie swoich treści i wchodzenie w interakcje z innymi użytkownikami promując w ten sposób swoją markę, usługi lub produkty.

Na pozór nic prostszego. No właśnie. Na pozór.

Pierwsze pytanie i już można się nieźle nagłowić:

Którą sieć społecznościową wybrać?

Wszystkie sieci społecznościowe wykorzystują tę samą zasadę działania – umożliwiają użytkownikom publikowanie treści i dzielenie ich z innymi. Różnią się jednak znacznie sposobem, w jaki wprowadzają ją w życie.

Zanim podejmie się decyzję, którą platformę social media wybrać warto zastanowić się nad tym, która przyniesie największą korzyść. Jest to szczególnie ważne kiedy dysponuje się ograniczonymi zasobami (również czasu).

Rozwiewając wątpliwości na wstępie: nie, nie wystarczy spojrzeć na wielkość sieci. Nie zawsze te, które gromadzą największą liczbę odbiorców będą odpowiednie dla konkretnego biznesu.

 

Rozważając tę sprawę warto pamiętać o trzech podstawowych kontekstach:

  • celu, który zamierza się osiągnąć
  • grupy docelowej, do której chce się trafić
  • preferowanych treści

Każdy z tych punktów to osobne, szerokie zagadnienie, tutaj przyjrzymy się nieco bliżej trzeciemu.

Każda sieć społecznościowa to inny sposób konsumpcji treści. W konsekwencji inny sposób ich podania. Jedne znakomicie nadają się do szybkiego przejrzenia w telefonach komórkowych, inne swój potencjał pokażą dopiero skupionemu czytelnikowi na komputerze.

Jedne dadzą przewagę rzucającym się w oczy, krótkim komunikatom, na innych bardziej cenione będą rzeczowe analizy i opracowania.

Użytkownicy bardzo szybko odrobili tę lekcję. Aby sprostać ich wymaganiom również twórcy treści muszą się dostosować.

Wybierając sieć społecznościową trzeba rozważyć, gdzie zatem łatwiej znaleźć będzie zainteresowanych odbiorców. I czy dysponuje się zasobami by najbardziej pożądane materiały regularnie tworzyć.

Jeśli sprzedajesz skomplikowane systemy baz danych to raczej nie skorzystasz na firmowym koncie na Instagramie. Co innego na LinkedInie.

Podobnie jeśli oferowane produkty ciężko jest przedstawić za pomocą zdjęcia, a fachowy opis znudzi odbiorcę, można wybrać kanał, w którym osobiście opowie się o zaletach i wadach. Dzięki temu klienci będą mieli szansę bliżej poznać nadawcę i jego temperament.

Wybranie odpowiedniej platformy dla siebie to jednak tylko pierwszy krok do tworzenia wyjątkowych treści.

Social media to nieprzebrane rzesze użytkowników produkujących gigantyczne ilości treści. Marki nie są w tym przypadku niczym wyróżnione i komunikat marketingowy, niezależnie od branży, musi konkurować o uwagę odbiorców z treściami o charakterze lifestyleowym czy politycznym.

Co zrobić, by komunikat wrzucony w ten strumień nie przepadł bez wieści?

Zaczniemy od oczywistości: komunikat musi odpowiadać na jakąś rzeczywistą potrzebę odbiorcy i nieść dla niego wartość. Bez tego nawet najlepiej wypromowana treść raczej nie przyniesie pożądanego skutku.

W Social Media w perspektywie marketingowej kluczową sprawą jest przeanalizowanie grupy docelowej i stworzenie szczegółowego modelu potencjalnego klienta, czyli wybranego odbiorcy treści. Dobrym pomysłem jest stworzenie persony. To jednak tylko pierwszy krok.

Drugi, to zestawienie modelowego nabywcy ze schematem zakupowym, np. AIDA:

 

 

Zależnie od etapu lejka, na jakim się znajduje odbiorca inaczej reagował będzie komunikat marketingowy. W wielu wypadkach nietrafioną treść zwyczajnie zignoruje. Zastanawiając się zatem dla kogo publikowane są treści warto wziąć też pod uwagę na jakim etapie procesu zakupowego się znajduje.  

Prowadzenie tego rodzaju analiz wymaga pewnego doświadczenia i wiedzy, dlatego przeprowadzenie ich samodzielnie może nastręczać pewnych trudności. Warto jednak podjąć chociaż próbę jej przeprowadzenia, bardzo pomoże to bowiem w przygotowaniu skutecznej strategii publikacji treści w sieciach społecznościowych.

Jakie treści tworzyć?

Nawet jednak najlepsza analiza nie sprawi, że komunikat automatycznie trafi do wymarzonego odbiorcy. Trzeba go jeszcze wypromować.

Podstawowe metody są być dwie.

Pierwsza wiąże się z opłatami. W zależności od sieci społecznościowej można korzystać z rozbudowanych narzędzi reklamowych bądź prostej promocji posta.

Skuteczność tych rozwiązań może być bardzo wysoka, ale najczęściej wymaga opanowania skomplikowanych mechanizmów. Dla każdego, kto będzie w stanie je opanować otwierają się wyjątkowo szerokie możliwości dotarcia ze szczegółowym komunikatem do precyzyjnie zaplanowanych grup w dokładnie wybranych porach.

Druga polega na próbie włączenia w proces promocji samych użytkowników sieci społecznościowych i wykorzystanie ich sieciowego potencjału i zbudowanej przez nich wiarygodności, chociażby w grupie znajomych.

 

 

Aby to osiągnąć potrzebna jest umiejętność tworzenia wyjątkowych, wyróżniających się i interesujących treści. Takich, które spodobają się użytkownikom, ale i które będą dostosowane do specyfiki platformy, na której się pojawią.

Sieci społecznościowe różnią się od siebie między innymi sposobem prezentacji i konsumpcji treści. Użytkownicy nauczyli się już czego mogą spodziewać się na poszczególnych platformach i w zależności od tego, z której korzystają oczekują innego rodzaju materiałów.

Jedna zasada pozostaje jednak niezmienna: w sieciach społecznościowych liczą się głównie grafiki i multimedia. Całkowicie zdominowane przez nie są najpopularniejsze platformy – Facebook, Instagram, Twitter. Nawet sieć dla profesjonalistów w rodzaju LinkedIna wprowadziła już możliwość przesyłania klipów wideo.

Przyczyna jest prosta: ludzie uwielbiają tego rodzaju materiały i chętnie się nimi dzielą.

Jak robić to skutecznie?

Przede wszystkim należy pamiętać o celu. I to nie w kontekście rezultatu publikacji posta w postaci zasięgu i lajków, a raczej reakcji, jaką chcemy w odbiorcy wywołać. Wyniki statystyczne powinny być traktowane jako wskazówka dotycząca skuteczności działań, a nie punkt dojścia.

W końcu znacznie lepiej, gdy odbiorca po kontakcie ze stroną marki zamiast kliknąć kciuk w górę stuknie w przycisk Messengera bądź złapie za telefon.

Im wcześniej uświadomimy sobie co chcemy osiągnąć naszym działaniem, tym lepiej. Mamy wtedy większą szansę na formułowanie wartościowych komunikatów oraz skupianie się na potrzebach w docelowej grupie odbiorców.

Warto również na chwilę postawić się w roli odbiorcy. Świadomość, że ktoś czyta publikowane posty lub ogląda prezentowane treści, jest bardzo ważna. Warto uzmysłowić sobie przy tym, że nie wszystkim może się podobać prezentowany kontent. I że wcale nie powinno się do tego dążyć. Nie ma jednak nic gorszego, niż sztampowe teksty lub pytania retoryczne, na które nikt nie odpowiada.

 

W mediach społecznościowych istnieje również pojęcie przekazu synchronicznego. To oznacza, że wszystkie publikowane treści, dotrą do odbiorcy w czasie rzeczywistym. Często komunikacja jest natychmiastowa. To ważne, żeby nie przegapić momentu, w którym klient znajduje się w odpowiednim dla nas kontekście i właśnie wtedy dotrzeć do niego z komunikatem.

W końcu nikt nie chce słuchać o ozdobach choinkowych w lipcu.

Social media to znakomite narzędzie, które można i należy wykorzystać do promocji marki i jej oferty w internecie. Warto jednak nie ulec pokusie przyjęcia strategii "wystarczy być". Nie tylko okaże się nieskuteczna, ale może przynieść szkody. 

Przygotowanie dobrych, skutecznych treści, które będą w stanie przykuć uwagę i zaangażować odbiorców w działania marki warte są podjęcia wysiłku. Szczególnie, że dostępne są na wyciągnięcie ręki. 

Jesteśmy tu, aby Ci pomóc

Zajmujemy się skuteczną komunikacją marketingową łączącą środowiko on- i offline. Jeśli Jeśli potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu swoich kanałów w social media skontaktuj się z nami. Chętnie przygotujemy najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.

 

Kontakt Lilla House

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube