Organizacja eventów marketingowych, czyli jak zdobyć zaufanie klientów

kategoria:
Organizacja eventów marketingowych, czyli jak zdobyć zaufanie klientów

Kluczem do osiągania wysokich wyników sprzedaży jest zdobycie zaufania odbiorców

By nawiązać relacje z potencjalnymi klientami należy zapewnić im możliwość osobistego doświadczenia marki

Organizacja eventu promocyjnego stwarza idealne warunki do pozyskania lojalnych klientów marki

Siła eventów marketingowych tkwi w bezpośrednim kontakcie z odbiorcami. Twarzą w twarz: z marką, jej przedstawicielami oraz produktem bądź usługą. Kolejność w tym wyliczeniu nie jest przypadkowa. Promowana oferta jest ogniwem ostatnim (chociaż rzecz jasna nie najmniej istotnym). Wynika to z prostej przyczyny znanej w marketingu w zasadzie od zawsze: 

Jeśli chcesz sprzedać, musisz najpierw zdobyć zaufanie. 

Niezwykle trudno osiągnąć ten cel ograniczając się do zawieszenia oferty w witrynie i zachwalania jak jest doskonała. Potrzebne jest dodatkowe działanie, sprawiające że odbiorca zdecyduje się skorzystać z oferty. Popularność mechanizmów w rodzaju social proof wynika właśnie z tego przekonania. W skrócie chodzi o to, by od ludzi z krwi i kości zyskać dowód, że warto marce i jej ofercie zaufać. 

 

Marce chowającej się za swoim produktem w przekonaniu, że jest tak dobry, że sam zapracuje na swój sukces rynkowy trudno wróżyć powodzenie. Nie jest to oczywiście niemożliwe. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie jest jednak tak nieduże, że nie sposób pokładać w takiej pasywnej strategii dużych nadziei.

Aktywny marketing

Dlatego znakomita większość firm wybiera podejście znacznie bardziej aktywne. Wszystko po to, by wejść w relacje, nadać marce osobowość, którą odbiorcy polubią i poczują z nią więź. I w rezultacie jej zaufają. Z jednej strony obserwujemy nacisk na sposób komunikacji: storytelling, personalizacja, nacisk na korzystanie z mediów społecznościowych, gdzie możliwe jest prowadzenie bezpośrednich rozmów. Z drugiej większa waga przykładana do doświadczeń klienta – w punkcie sprzedaży, serwisie, podczas reklamacji. Każdy moment bezpośredniego kontaktu marki z odbiorcą staje się szczególnie ważny. To dlatego, że niesie w sobie olbrzymi potencjał marketingowy. Wszak każdy kontakt jest okazją do zaprezentowania unikatowej osobowości marki, którą odbiorcy polubią i z którą zaczną się identyfikować.

Coraz więcej marek zatem zmierza do tego, by każdy taki punkt styku wykorzystać do stworzenia wyjątkowego doświadczenia, które zwróci uwagę i podkreśli jej unikalny charakter. W tym punkcie role istotną rolę do odegrania mają bez wątpienia reprezentanci marki – najczęściej jej personel.

 

 Strategia wydaje się zatem dość czytelna: akcent w marketingu postawiony jest na przykucie uwagi odbiorcy, zaangażowanie go i osobistą komunikację, dzięki czemu możliwe jest przedstawienie opowieści o marce, jej wartościach i celach. Chodzi zatem o wyjątkowe przeżycie związane z marką i poznanie jej ludzi.

I rzeczywiście: coraz więcej firm zaczyna dostrzegać potencjał tkwiący w tego rodzaju aktywnościach inwestując w marketing oparty na nawiązywaniu bezpośrednich relacji ze swoimi odbiorcami, nie tyle reklamując produkt, co dając poznać jej ludzi i związane z marką wartości.

Eventy marketingowe i promocyjne

Istnieje narzędzie marketingowe, które doskonale wpisuje się w tę strategię. To eventy marketingowe. Dzięki nim możliwe staje się nie tylko wyjątkowe zaprezentowanie marki, ale też jej bezpośredniego doświadczenia.


Eventy marketingowe stanowią format, w którym najważniejsza jest umiejętność budowania relacji z odbiorcami. Ich przebieg może różnić się w zależności od grupy docelowej i branży podstawowy schemat jednak pozostaje zawsze ten sam:

kontakt-zaangażowanie-relacja-korzyść

 

Popularne wyobrażenie akcji promocyjnych jako głównie realizacji samplingowych coraz rzadziej opisuje rzeczywisty przebieg kampanii. Potencjał kryjący się w tego rodzaju realizacjach daleko wykracza poza możliwości jakie niesie stoisko z hostessą rozdającą ulotki czy próbki produktu. Często ograniczanie się do tego rodzaju rozwiązań oznacza zmarnowanie okazji. I niestety budżetu.

Eventy marketingowe oparte na aktywizacjach i bezpośrednim kontakcie nie muszą być wcale kosztowne. By się o tym przekonać wystarczy rzut oka na case studies z naszych wybranych realizacji.

Kampania promocyjna dla Trefl SA

Kampania dla wiodącego dystrybutora zabawek prowadzona w miesiącach letnich. W tym wypadku skorzystaliśmy ze sprawdzonego modelu mobilnej strefy promocyjnej w postaci brandowanego Trucka.

Naszym zadaniem było wsparcie strategii reklamowej służącej zaznajomieniu rynku z nową linią produktów dla dzieci. W tym celu postawiliśmy na dostarczenie odwiedzającym niezwykłych doświadczeń wynikających z możliwości kontaktu z promowanymi produktami. Odwiedzający naszą strefę mieli możliwość nieskrępowanej interakcji z tematycznymi atrakcjami, skorzystania ze specjalnie zaprojektowanych gier i zabaw, wzięcia udziału w akcjach prowadzonych przez animatorów oraz rozlicznych aktywizacjach prowadzonych przez nasze teamy promocyjne.

Podczas wydarzeń prowadzone były również działania promocyjne w internecie, dla których nasze aktywizacje stanowiły znakomite źródło contentu. Relacje zdjęciowe i wideo niemal w czasie rzeczywistym trafiały na profile społecznościowe naszego klienta, dzięki czemu zasięg akcji znacząco wzrósł.

Letnia kampania promocyjna dla ITPL

Seria akcji promocyjnych odbywających się w najpopularniejszych letnich kurortach w Polsce.

Naszym zadaniem było poszerzenie świadomości marki naszego klienta wśród wybranych grup docelowych. By osiągnąć cel zrealizowaliśmy cykl wydarzeń w wybranych kurortach, na festiwalach oraz w kanale HoReCa. Centralnym punktem każdego z wydarzeń była dedykowana strefa promocyjna, w której zaproszeni goście mogli wziąć udział w aktywizacjach, odebrać brandowane gadgety bądź zapoznać się z materiałami promocyjnymi.

Zespoły promocyjne dbały o sprawny przebieg aktywizacji oraz informowały o produkcie. Dzięki wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania konkursowego podczas każdej z akcji tworzone były listy mailingowe służące do prowadzenia dalszych działań marketingowych.

Przygotowane przez nas strefy promocyjne odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. W ramach działań rozdaliśmy kilkaset tysięcy próbek produktu, brandowanych gadgetów i materiałów promocyjnych. Dla naszego klienta pozyskaliśmy kilkadziesiąt tysięcy wartościowych leadów.

Podsumowanie

Rola bezpośredniego kontaktu i unikalnych doświadczeń marki w marketingu wzrasta coraz bardziej. Marketing internetowy w tych aspektach sprawdza się z trudem i wymaga sporo wysiłku by przyniósł oczekiwane rezultaty.

W tej dziedzinie odpowiednio przygotowana akcja marketingu doświadczeń okazuje się znacznie skuteczniejsze. W połączeniu z możliwościami jakie daje internet działania te okażą się bezkonkurencyjne. Potwierdzają to wyniki badań, wedle których 77% firm inwestujących w ten rodzaj marketingu obserwuje 300% zwrot z inwestycji bądź wyższy.

To sprawia, że coraz więcej marek decyduje się na akcje oparte na mechanizmach eventowych. I to nie tylko wielkie koncerny w rodzaju M&Ms, ale również mniejsze, lokalne biznesy. Coraz większa dostępność rozwiązań technologicznych, takich jak rzeczywistość rozszerzona czy wirtualna sprawia, że łatwiej jest przygotować akcję wyjątkowo angażującą i zapadającą w pamięć bez konieczności rozbijania banku.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube