Odpowiedzialne społecznie imprezy integracyjne, czyli eventy zaangażowane

kategoria:
Odpowiedzialne społecznie imprezy integracyjne, czyli eventy zaangażowane

Imprezy integracyjne polegają na tworzeniu więzi. Nie tylko między pracownikami, ale i z marką i jej wartościami 

Najczęstszym sposobem na realizację celów eventów integracyjnych jest dostarczanie uczestnikom rozrywki

 Znacznie lepsze rezultaty mogą przynieść eventy odpowiedzialne i zaangażowane społecznie
pobierz ofertę organizacji zielonej imprezy integracyjnejImprezy integracyjne polegają na budowaniu więzi.

W pierwszym rzędzie chodzi o więź między członkami zespołów. Ale nie tylko.

Równie ważne jest stworzenie trwałej relacji między uczestnikami i marką, jej wartościami i misją. Budowanie w pracownikach pozytywnego jej wizerunku i tworzenie poczucia uczestnictwa w czymś istotnym i cennym. Nie tylko podczas eventu. Za każdym razem, gdy przychodzą do pracy. 

Do osiągnięcia tego celu znakomicie nadają się eventy, których motywem przewodnim jest odpowiedzialność społeczna i środowiskowa. 

Imprezy integracyjne zależą od zaangażowania uczestników. Tylko co to znaczy?

Kluczem do sukcesu eventu firmowego jest zaangażowanie uczestników. To punkt wyjścia i milcząco przyjmowane założenie. Bez tego nie ma co zabierać się za tego rodzaju przedsięwzięcia. Z jednej strony chodzi o przekonanie, że pracownicy chcą się zaangażować. Z drugiej, że wystarczy ułożyć odpowiednio atrakcyjny program, który zachęci ich do włączenia się w przebieg wydarzenia. 

I tu pojawiają się pewna trudność wynikająca z przeświadczenia, że najlepiej angażować za pomocą rozrywki. Prowadzi to zwykle do wniosku, że jeśli impreza integracyjna ma być udana, należy skupić się właśnie na tego rodzaju elementach. I mało kto w ogóle zastanawia się, czy to rzeczywiście prawda.

Bo na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza. Dobrze dobrane do grupy docelowej atrakcje, nawet jeśli wymagają wysiłku, przynoszą satysfakcję i poczucie zadowolenia stanowiące natychmiastową gratyfikację, którą wszyscy przecież lubimy. Dzięki temu można bardzo sprawnie włączyć grupę w przebieg wydarzenia.

Tego rodzaju podejście widać wyraźnie w konstrukcji zapytań briefowych. Jeden z najczęściej pojawiających się punktów dotyczących organizacji imprez firmowych brzmi:

jakie macie nietuzinkowe, niepowtarzalne atrakcje, dzięki którym grupa będzie się dobrze bawić?

Problem pojawia się kiedy trzeba podsumować długofalowe rezultaty produkcji eventowych. Często okazuje się, że nawet jeśli jakieś są, to nie usprawiedliwiają poniesionych wydatków. Szczególnie jeśli ważnym punktem wydarzenia jest zbudowanie poczucia więzi z marką i jej wartościami.

Z jednej strony jest to związane z samym sposobem, w jaki organizowane są te przedsięwzięcia – zdarza się na przykład, że atrakcje nie są dobrane do preferencji i oczekiwań grup odbiorców.

O tym jak realizować firmowe integracje, by wykorzystać ich potencjał wspominaliśmy już na naszym blogu.

Z drugiej zaś strony z niezrozumieniem potrzeb samych uczestników. Ok, wszyscy lubimy rozrywkę i zwykle chętnie się jej oddajemy. Problem tylko w tym, że wspomnienie o tym, że dobrze się bawiliśmy przechowujemy najczęściej tylko do kolejnej okazji. A że wszyscy lubimy rozrywkę i zwykle chętnie się jej oddajemy….

W tej perspektywie trudno dziwić się, że dla uczestnika event firmowy trafia do tego samego koszyka co impreza ze znajomymi czy wyjście do kina. Doświadczenie przyjemne, ale nieszczególnie znaczące. Dla organizatora imprezy integracyjnej to niezbyt dobra wiadomość.

Eventy angażujące = zaangażowane eventy

Eventy mogą być czymś więcej

Jak sobie z tym radzić?

Warto wrócić do podstaw.

Zaangażowania. Więzi. Wartości. Misji.

Trzeba tylko odrobinkę zmienić perspektywę.

Zaangażowanie może prowadzić do budowy wartościowej relacji. Szczególnie jeśli wiąże się ze współuczestnictwem w przedsięwzięciu wyjątkowym, mającym znaczenie, sens wykraczający poza tu i teraz. Przykładów nie trzeba szukać daleko: wystarczy wspomnieć o niebywałym sukcesie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tysiące dobrowolnie angażujących się uczestników autentycznie utożsamiających się z wartościami i misją marki, którą reprezentują.

Dlaczego tak się dzieje? Bo jednym z najsilniejszych motywatorów jest przeświadczenie, że nasze działania zmienią coś na lepsze. I daje się to zauważyć zarówno w planie indywidualnym, jak i społecznym.

Warto pokusić się o wykorzystanie tego mechanizmu w kontekście eventów firmowych.

Pomysłem na event byłoby wtedy nie tyle dostarczenie rozrywki, co danie uczestnikom szansy na wspólne zaangażowanie się w działania, które przyniosą pozytywny skutek – środowisku czy lokalnej społeczności.

Wskazanie pracownikom jak wartościowe i ważne rzeczy robią ich firmy jest znakomitym sposobem na tworzenie więzi z marką i budowanie motywacji. Wspólne rozwiązanie jakiegoś problemu lokalnej społeczności. Czynne wsparcie akcji ekologicznej czy charytatywnej. Pomoc w przedsięwzięciu ułatwiającym życie w jakimś miejscu na prowincji. To wszystko przykłady zaangażowania, które można zrealizować w ramach eventu.

Przygotowanie programu eventu integracyjnego opartego na odpowiedzialności społecznej i środowiskowej daje przy tym możliwość szczególnego podkreślenia wartości, jakimi kieruje się marka. I szansę na autentyczne ich zrozumienie i przyswojenie, a w konsekwencji uznanie za własne. To rodzi poczucie wspólnoty, którą niezwykle ciężko wytworzyć na płaszczyźnie relacji czysto biznesowych.

Przemyślane i konsekwentne działania w tym kierunku pozwolą uświadomić pracownikom, że współtworzą organizację, której zadanie nie sprowadza się wyłącznie do sukcesu w grze rynkowej. I że dobrze wybrali miejsce, w którym pracują. Bo obok rozwoju zawodowego i satysfakcji daje im jeszcze niezapomniane wrażenia i emocje oraz poczucie robienia czegoś znaczącego.    

Pomożemy Ci zrobić zaangażowany event intergacyjny

Jesteśmy pierwszą w Polsce agencją realizującą eventy integracyjne pod znakiem odpowiedzialności i zaangażowania społecznego. 

Dzięki jednemu eventowi z Lilla House:

  • zmotywujesz pracowników
  • pomożesz lokalnej społeczności
  • wzmocnisz kapitał marki

Pomożemy Ci zmotywować i zintegrować pracowników pokazując im jak wartościowe i ważne rzeczy robią ich firmy dla lokalnych społeczności.

Skontaktuj się z nami


chcesz zrobić event integracyjny? skontaktuj się z nami

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube