Komunikacja Marketingowa w Czasach Zarazy

kategoria:
Komunikacja Marketingowa w Czasach Zarazy

Pandemia spowodowała zmiany w codziennym funkcjonowaniu prawie wszystkich biznesów i wpłynęła (albo niedługo wpłynie) na sposób, w jaki firmy dostarczają wartość na rynek. Marketing i komunikacja marketingowa nie są tutaj wyjątkiem. Sposób, w jaki firmy komunikują się ze swoimi klientami albo już ulega, albo w najbliższym czasie będzie musiał ulec zmianie, odzwierciedlając zmiany w zachowaniach konsumentów oraz problemy, z jakimi się borykają. 

Trwałe Zmiany w Świecie Jaki Znamy

Na obecną, kryzysową sytuację nie możemy patrzeć tylko z perspektywy nadchodzących tygodni, ale już teraz próbować przyjąć racjonalne założenia na temat tego, jak będzie wyglądało życie w przyszłości. Nie jest to zadanie łatwe, ale z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że nasz sposób funkcjonowania w świecie ulegnie znacznej zmianie.

Sytuacja całkowitego zamknięcia obywateli w domach i zatrzymanie funkcjonowania prawie wszystkich firm z pewnością nie będzie trwała długo, ponieważ będzie miało to katastrofalny wpływ na gospodarkę. Jakkolwiek trafne jest upominanie do zostania w domu, wynika to z potrzeby szybkiej reakcji na groźnego dla zdrowia wirusa. Wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, że wcześniej czy później będziemy musieli wszyscy wrócić do pracy, żeby nie doprowadzić do falowych bankructw, całkowitego załamania się rynku i żeby móc zarabiać na życie.

Będzie musiało to nastąpić raczej wcześniej niż później.

Nowe Problemy w Nowym Świecie

To wszystko powoduje, że trzeba przygotować się na sytuację, w której koronawirus będzie realnym zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia do momentu wynalezienia szczepionki. Z punktu widzenia gospodarki jest to perspektywa odległa. Rok albo dwa.

W tym czasie nie będziemy cały czas zamknięci w domach i będziemy musieli nauczyć się żyć w warunkach dla nas całkowicie nowych i niepewnych. Będziemy zmuszeni do wprowadzenia zachowań dostosowawczych i powolnego powrotu do codziennych aktywności. Pojawi się na pewno większa ostrożność czy choćby większy dystans społeczny. Niestety nieustająco będzie nam również towarzyszył lęk o własne zdrowie i życie. 

 

 

Można również z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że nasze obecne doświadczenia strachu związanego z epidemią pozostaną już z nami na zawsze. Z jednej strony będziemy obarczeni traumą wynikającą z praktycznie nagłej utraty życia jakie znamy i lubimy, z drugiej towarzyszyć nam będzie świadomość, że podobny kryzys zdrowotny i jego skutki mogą pojawić się w każdej chwili w przyszłości.

Jak w tej sytuacji może wyglądać komunikacja marketingowa?

Komunikacja Nowych Wartości

W tych warunkach firmy powinny jak najszybciej rozpoznać i zaakceptować nowe wyzwania i problemy klientów i odpowiednio dopasować strategię komunikacji. Jednym z najistotniejszych aspektów dla nas wszystkich będzie troska o własne zdrowie i życie. Konsumenci będą szczególnie zainteresowani tym, w jaki sposób marki odpowiadają na te potrzeby w swojej codziennej działalności. I na tej podstawie będą podejmować decyzje zakupowe. Kluczowe stanie się pytanie: czy mogę czuć się bezpieczny stając się klientem tej firmy?

Biorąc pod uwagę nadchodzącą dużo większą wrażliwość konsumentów na sprawy związane z czystością i zachowaniem zasad higieny firmy powinny położyć nacisk na komunikowanie wysokich standardów czystości przy produkcji towarów. Sprzedawcy powinny informować o wprowadzanych sposobach dbania o higienę pracowników oraz metodach utrzymywania czystości w placówkach handlowych zarówno w odniesieniu do samego miejsca jak i znajdujących się tam towarów.

 

 

Usługodawcy powinni odpowiadać na oczekiwania klientów odnośnie standardów higieny poprzez komunikowanie co jest robione w miejscach świadczenia usług, aby zapewnić czystość oraz w jaki sposób i jak często szkoleni są pracownicy w tym zakresie.

Firmy będą zmuszone do podnoszenia standardów czystości i komunikowania efektów swoich działań w całym łańcuchu dostaw, aby ograniczać poczucie lęku wśród swoich konsumentów.

Komunikowanie Nowej Roli Społecznej Firm

Firmy będą miały również do spełnienia rolę społeczną związaną ze wzmacnianiem zdrowych nawyków i higienicznego stylu życia. Marketing powinien stać się nie tylko sposobem na komunikowanie zalet produktu, ale równie, a może przede wszystkim, powinien przypominać o odpowiedzialności konsumentów za zdrowie własne i szerzej, całej społeczności. Wzmacnianie zdrowych nawyków w dbaniu o czystość, przypominanie o odpowiedzialnym postępowaniu w przypadku wystąpienia choroby oraz komunikowanie jaka jest propozycja wartości marki w tych istotnych zachowaniach społecznych to nowe wyzwania i przestrzeń do komunikacji dla biznesu.

#badzodpowiedzialny to wartość, wokół której powinna organizować się komunikacja marketingowa firm w przyszłości.

Komunikowanie Nowych Postaw

Aby właściwie odpowiedzieć na nowe problemy i oczekiwania konsumentów w wyłaniającym się po koronawirusie świecie szczególnie ważne dla marek stanie się budowanie trwałego zaufania. W świecie, który znaliśmy dotychczas reputacja była tym, co pozwalało tworzyć wartościowe i długotrwałe relacje z klientami. W nowym świecie będzie to jeszcze bardziej istotne. Komunikacja marketingowa niestety niejednokrotnie budzi istotne podejrzenia co do intencji marki i nie ma się co dziwić. W końcu w interesie sprzedającego jest mówić o sobie i swoich produktach jak najlepiej. Ta niepewność będzie spotęgowana w świecie, w którym zdrowie i życie będzie obiektem nieustającej troski. Klienci będą szczególnie przewrażliwieni na uczciwość komunikacyjną firm i bezwzględni wobec tych marek, które nadszarpną zaufanie.

Budowanie zaufania będzie możliwe tylko w warunkach empatycznego podejścia do klientów i myślenia z perspektywy ich oczekiwań i lęków. Firmy będą musiały prowadzić komunikację pełną wyrozumiałości i troski. Niezbędna będzie umiejętność słuchania i patrzenia na świat z perspektywy klienta. Komunikacja marketingowa powinna odzwierciedlać empatyczną postawę i stać się dowodem na rozumienie postaw i motywacji swoich kluczowych odbiorców. #badzempatyczny

 

Firmy w nowej rzeczywistości będą popełniały liczne błędy. Szczególnie zanim wszyscy przyzwyczaimy się do życia w nowych okolicznościach. Bardzo ważne jest, wobec tego konsekwentne i częste komunikowanie się z rynkiem i nieukrywanie własnych niedociągnięć. Szczere przyznawanie się do potknięć będzie wbrew pozorom oznaką troski o klientów i otoczenie biznesu, co pozwoli budować reputację opartą na dużym zaufaniu.

Nadciągający kryzys gospodarczy, będący efektem walki z kryzysem epidemicznym ma być największym wyzwaniem dla gospodarek świata od wielu dziesięcioleci.

Poszczególne państwa przygotowują pakiety pomocowe dla rynków na niespotykaną jak dotąd skalę. Firmy muszą brać pod uwagę fakt, że minie wiele lat zanim będziemy mogli wrócić do poziomu życia znanego nam z okresu przed koronawirusem.

Nie ulega również wątpliwości, że utrzymująca się potrzeba dystansu społecznego i rezygnacja przez wielu klientów z bardzo konsumpcyjnego stylu życia wpłynie na strategię i sposób prowadzenia przedsiębiorstw. Marki powinny podejść do komunikacji marketingowej w przyszłości w sposób bardziej odpowiedzialny i przemyślany. Stawiać w większym stopniu na jakość komunikacji, a nie ilość. Oszczędniej formułować komunikaty stawiając na większą efektywność w relacjach z bardziej odpowiedzialnym i świadomym konsumentem, jaki wyłoni się w jutrzejszym świecie.

 

Świat, który wyłoni się po epidemii koronawirusa prawdopodobnie będzie na zawsze inny niż ten, do którego się przyzwyczailiśmy. Nowymi wyzwaniami klientów i obszarem ich szczególnego zainteresowania będzie troska o zdrowie i potrzeba odnalezienia komfortu w nieprzewidywalnym świecie zagrożeń nie tylko epidemicznych, ale również rodzących się w efekcie tego zagrożeń dla ich bytu.

Firmy powinny tworzyć i komunikować wartości, które są odpowiedzią na nową rzeczywistość. Informacje o tym, w jaki sposób dbają o higienę w tworzonym łańcuchu wartości będzie budziło zainteresowanie odbiorców i obniżało poczucie lęku. Marki powinny również jasno i często komunikować oczekiwane postawy empatii i myślenia z perspektywy potrzeb psychologicznych klienta, robiąc to szczerze i bez zwłoki przyznając się do popełnianych błędów, aby móc budować tę wartość, która będzie szczególnie ważna w świecie jutra. Zaufanie.

 

Daj nam znać, w czym możemy pomóc?

Jesteśmy po to, by wspomóc Cię w prowadzeniu komunikacji marketingowej w ciągle zmieniającym się świecie. Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie prowadzenia kampanii w internecie daj nam znać. Pomożemy Ci podjąć optymalne decyzje i znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu. 

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube