Komunikacja marketingowa typu pull z wykorzystaniem narzędzi digital marketing

kategoria:
Komunikacja marketingowa typu pull z wykorzystaniem narzędzi digital marketing

Komunikacja marketingowa w internecie odznacza się niespotykaną wcześniej dynamiką i wielowymiarowością. Pozwala przy tym zachować ciągłość prowadzonych rozmów.

Warto zwrócić na to uwagę.

Obecnie komunikacja to bardziej dwustronna rozmowa niż jednostronne informowanie. W tradycyjnej formie kontakt marki z klientami miał w zasadzie jeden wektor: od firmy do klienta. Zakładał przy tym pasywną postawę odbiorcy. Była to komunikacja push, która pozwalała co prawda na większą kontrolę nad treściami, ale też uniemożliwiała dokładne rozpoznanie potrzeb klienta i właściwe dopasowanie komunikacji marketingowej. Utrudniała też skuteczne reagowanie na zmiany.

Digital marketing zmienił tę rzeczywistość i uaktywnił klientów, którzy inicjują kontakt z firmą w poszukiwaniu informacji i zaspokajaniu własnych potrzeb. Mamy do czynienia z komunikacją pull i odebraniem pełnej kontroli firmom nad przekazywaną treścią.

Skuteczna komunikacja marketingowa online

W kanałach digital, które możemy podzielić na:

 • Reklamy display
 • Reklamy w wyszukiwarkach
 • Email marketing
 • Social media marketing
 • PR online
 • Marketing afiliacyjny

możliwa jest komunikacja z rynkiem zarówno w trybie push jak i pull. Firma może prowadzić stałą komunikację poprzez reklamę display albo kampanie email marketing mając pełną kontrolę nad treścią i przebiegiem tej formy marketingu.

W jaki sposób jednak maksymalnie wykorzystać komunikację pull aby realizować cele marketingowe, dostarczając tym samym wartość dla klienta?

Poznaj klienta i jego zachowania

Właściwe rozpoznanie grupy docelowej jest niezbędne, aby firma mogła dostarczyć wartość dla klienta. Poznanie motywacji oraz zachowań klienta umożliwia prowadzenie komunikacji, która jest spersonalizowana i trafia do oczekiwań, wpływając tym samym na postawy i podejmowane przez odbiorcę decyzje.

Firmy muszą zrozumieć w jaki sposób klienci wchodzą w relację z marką i jaka jest specyfika miejsc kontaktu zarówno w odniesieniu do etapu ścieżki zakupowej, jak i narzędzi digital, mediów oraz platform.

Wyspecjalizuj się w kluczowych dla komunikacji pull obszarach

Skuteczność komunikacji pull gwarantuje firmie dotarcie do klienta wtedy, kiedy ten aktywnie poszukuje informacji albo próbuje rozwiązać problem. Wymaga to doskonalenia w 3 następujących obszarach:

 • Kontent
 • Social media
 • Wyszukiwarki

Kontent w środowisku digital

Kontent jest kluczowym narzędziem wspierającym wpływanie na zachowania klienta na każdym etapie ścieżki zakupowej, począwszy od budowania świadomości a skończywszy na decyzji zakupowej. Kontent musi być wartościowy z punktu widzenia grupy docelowej, aby został zauważony, wzbudził zaangażowanie i sprowokował do działania. Musi być również dostosowany do kontekstu, w jakim jest konsumowany przez klienta, aby skutecznie trafiał i rezonował z odbiorcą. Wreszcie musi osiągać określone cele wywołując zaplanowane reakcje dopasowane do etapu klienta na ścieżce zakupowej.

Rodzaje kontentu w zależności od realizowanego celu

Źródło: SmartInsights

Strategie social media i ich rola komunikacji marketingowej

Środowisko social media umożliwia budowanie relacji marki z odbiorcami oraz prowadzenie wartościowej komunikacji. Chociaż nie jest kanałem, który w istotny sposób wpływa na sprzedaż, jest miejscem, w którym klienci poszukują informacji na temat marki, poznają opinie innych użytkowników oraz doświadczają marek, co pośrednio wpływa na nastawienie wobec dostawców i decyzje zakupowe.

 

Sprawdź naszą ofertę Digital Marketing

 

W środowisku social media firmy mogą rozmawiać z klientami, prowadzić obsługę klienta oraz reagować na komentarze zarówno pozytywne jak i negatywne przyczyniając się do budowania doświadczenia marki i tworzenia zaangażowanych klientów.

Środowisko social media to nie tylko znane platformy jak Facebook czy Twitter. To również wszystkie miejsca, gdzie dochodzi do rozmów klientów z marką lub klientów między sobą na temat doświadczeń z firmami. Narzędzia digital umożliwiają wpływanie na komunikację poprzez uczestnictwo marek w rozmowach na forach, blogach i na portalach, gdzie następuje wymiana informacji przez konsumentów.

Klienci aktywnie uczestniczą w pozyskiwaniu informacji na temat firm oraz dzielą się doświadczeniami z markami i wymieniają o nich komentarze w social mediach. Zadaniem firm jest uczestnictwo w tych aktywnościach oraz wykorzystanie narzędzi digital, takich jak monitorowanie sieci w celu prowadzenia wartościowego dialogu, budowania relacji i angażowania grup docelowych.

Aktywności w wyszukiwarkach internetowych

Klienci szukający informacji w wyszukiwarkach mają już najczęściej określone intencje zakupowe. Są świadomi problemu i sposobu w jaki chcą go rozwiązać i aktywnie szukają firmy, która im w tym pomoże. Zadaniem firmy jest opisanie rozwiązań tak, aby były odebrane przez klienta jako najbardziej wartościowe i zaprezentowanie ich w odpowiednim miejscu i czasie.

Umiejętność zrozumienia kontekstu, w jakim klient wyszukuje informacje wpływa na zaprezentowanie oferty wtedy, kiedy klient jej potrzebuje oraz przy użyciu treści, która do niego trafia.

 

Aktywność w wyszukiwarkach obejmuje strategie reklam (SEM) oraz pozycjonowanie strony w wyszukiwaniu organicznym (SEO).

Na skuteczność w środowisku SEM składają się między innymi:

 • Tytuł i treść reklamy dopasowana do słowa kluczowego
 • Odpowiednia strategia aukcji słów kluczowych
 • Wybór targetowania słów ogólnych albo długich ogonów
 • Strona odsyłająca odnosząca się do treści reklamy
 • Odpowiednia struktura kampanii i grup reklam

Na skuteczność działań w wyszukiwaniu organicznym składają się między innymi:

 • Odpowiedni wybór tytułu strony i meta tagów
 • Właściwa kompozycja strony w odniesieniu do treści i grafiki
 • Łatwość nawigacyjna poprawiająca doświadczenie klienta
 • Linkowanie wewnętrze i zewnętrzne
 • Szybkość ładowania strony

Digital marketing umożliwił prowadzenie komunikacji w sposób dużo bardziej złożony i przy użyciu narzędzi push oraz pull. Te drugie wymuszają na firmach skuteczne działania w zakresie kontent marketingu oraz w kanałach social media i w wyszukiwarkach, aby umożliwić dostarczenie odbiorcom wartości, których potrzebują w czasie i miejscu dla nich najwygodniejszym.

Strategie pull spowodowały utratę przez marki pełnej kontroli nad prowadzoną komunikacją, ale właściwie poprowadzone są okazją do lepszego budowania trwałych relacji z najbardziej wartością grupą klientów.

Jesteśmy tu, aby Ci pomóc

Zajmujemy się skuteczną komunikacją marketingową łączącą środowiko on- i offline. Jeśli masz wątpliwości jakie podjąć działania marketingowe w internecie i potrzebujesz wsparcia w tym zakresie skontaktuj się z nami. Chętnie przygotujemy najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.

 

Kontakt Lilla House

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube