Komunikacja marketingowa. Jak sprawić, by była skuteczna?

kategoria:
Komunikacja marketingowa. Jak sprawić, by była skuteczna?

Komunikacja marketingowa służy właściwemu przekazaniu grupie docelowej jakie wartości realizuje marka i w czym jest lepsza od konkurencji. Sprawnie i rozsądnie poprowadzona pozwala marce wyróżnić się na rynku i zakotwiczyć się w świadomości klientów jako ta pierwszego wyboru.

Komunikacja marketingowa staje się coraz bardziej wymagająca

Problem w tym, że aktualnie sprawnie i rozsądnie zaczyna znaczyć już coś nieco innego niż dotychczas.
Do tej pory w komunikacji marketingowej firmy najczęściej wybierały model oparty na dużym zasięgu i powtarzalności. W jego ramach odbiorcy bombardowani są jedną formą przekazu powielaną we wszystkich kanałach, do których firma ma dostęp i uważa za istotne.

Tego rodzaju kampanie często prowadzone są z pominięciem różnic w sposobie przyswajania treści na danej platformie, w poziomie świadomości marki wśród odbiorców oraz ich gotowości do dokonania zakupów.

I ten model jeszcze do niedawna sprawdzał się znakomicie. Ale już przestaje.

Przyczyna jest prosta: komunikacja marketingowa prowadzona w taki sposób zamienia się w dość jednorodny i mało atrakcyjny szum, który w najlepszym razie jest dla odbiorców męczący, a w najgorszym ich irytuje.

Co zatem należy zrobić, żeby komunikacja marketingowa stałą się rzeczywiście skuteczna?

Spełnić musi 3 podstawowe warunki:
1. Będzie zintegrowana
2. Będzie respektowała ścieżkę zakupową klienta
3. Będzie mówiła językiem i emocjami grupy docelowej

Komunikacja marketingowa. Jak sprawić, by była skuteczna?

Integracja kanałów w ramach spójnej komunikacji marketingowej

Zintegrowana komunikacja w skrócie sprowadza się do wyboru tych kanałów komunikacji, które są wykorzystywane przez grupę docelową marki i zrozumienia jaka jest specyfika podawania na nich treści.

Zupełnie inaczej brzmieć powinien komunikat marketingowy w sieciach społecznościowych, w mediach tradycyjnych oraz na ulotce w punkcie sprzedaży. Integracja kanałów komunikacji pozwala stworzyć spójny i całościowy obraz przekazywanych treści, który wzajemnie się uzupełnia i nie daje poczucia bezwartościowego powielania.

Komunikacja marketingowa. Jak sprawić, by była skuteczna?

Komunikacja marketingowa a ścieżki zakupowe klienta

Uzupełnieniem zintegrowanej komunikacji jest świadomość tego, że klienci są na różnych etapach rozwiązywania swoich problemów bądź zaspokajania potrzeb oraz różnią się poziomem świadomości co do produktów i usług, które mogą im w tym pomóc.

W konsekwencji jedni będą wiedzieć jakie potrzeby chcą zaspokoić i będą szukać szczegółowych informacji na temat możliwości jakie daje rynek, podczas gdy inni będą dopiero uświadamiać sobie, że stoją przed określonym problemem.

Każdy z tych klientów znajduje się w innym miejscu ścieżki zakupowej i będzie oczekiwał innych informacji. Jeżeli marka tworząca treść marketingową nie weźmie tego pod uwagę komunikat nie przyniesie rezultatu.

Komunikacja marketingowa. Jak sprawić, by była skuteczna?

Ścieżka zakupowa może być nakreślona zgodnie z modelem AIDA, gdzie w sposób naturalny klienci przechodzą przez etap budowania świadomości o istnieniu marki, poprzez budowanie zainteresowania, następnie etap podejmowania decyzji oraz faktycznego działania.

W takim ujęciu łatwiej jest firmie zrozumieć jaki jest stan wiedzy i stan emocjonalny klientów a tym samym zbudować komunikat marketingowy w sposób, który będzie sprawiał wrażenie, że jest przygotowany dokładnie z myślą o jego odbiorcy.

Komunikacja marketingowa mówiąca językiem i emocjami grupy docelowej

Wreszcie równie istotnym jak pozostałe elementy jest odpowiedni język i kompozycja komunikatu, która ma wywołać przemyślane i zaprojektowane emocje skłaniające klienta do reakcji w sposób odpowiedni do jego stopnia gotowości do działania.

Zupełnie inaczej będzie wyglądał komunikat przedstawiony w telewizji, gdzie informacja może być przekazana w kilkadziesiąt sekund i trafić w środowisko, które nie musi być nim specjalnie zainteresowane.

Inaczej jeszcze będzie wyglądał komunikat przedstawiony w kanałach social media, gdzie jest możliwość prowadzenia dialogu z klientem. Jeszcze inaczej zaś na ulotkach firmowych, gdzie klient ma więcej czasu i koncentracji dla dokładniejszego zapoznania się z treścią reklamy.

Komunikacja marketingowa. Jak sprawić, by była skuteczna?

Podsumowanie

Komunikacja marketingowa jest bardzo złożonym procesem jednak kluczowym dla osiągnięcia sukcesu rynkowego. Nie wystarczy mieć świetny pomysł i wybrać właściwie grupę docelową, której problemy marka chce rozwiązać.

Jeśli nie będzie przygotowana właściwa treść, która uwzględnia poziom gotowości klienta do przyjmowania informacji oraz komunikaty nie będą się uzupełniały w kanałach, z których korzysta grupa docelowa znaczna większość wykonanej przez firmy pracy nie przyniesie pożądanych efektów co odbije się niekorzystnie na utrwaleniu marki w umysłach klientów w taki sposób aby zawsze wybierali ją wtedy, kiedy będą gotowi kupić.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube