Kampanie promocyjne offline. Jak je robić, by było warto

kategoria:
Kampanie promocyjne offline. Jak je robić, by było warto

Kampanie promocyjne w świecie rzeczywistym wydają się melodią przeszłości. W porównaniu z nowoczesnymi narzędziami marketingowymi dostępnymi w internecie (i za jego pośrednictwem) wydają się mało atrakcyjne. Wymagają sporego wysiłku logistycznego, zaangażowania znacznych środków, a ich zasięg nie wydaje się powalający. Niezwykle trudno wyobrazić sobie, że mogą stanowić skuteczne narzędzie służące pozyskiwaniu nowych klientów. 

Kiedy zadać sobie pytanie, gdzie najłatwiej znaleźć nowych klientów odpowiedź wydaje się oczywista: w internecie. I faktycznie – wszyscy jesteśmy w sieci. I wszyscy jesteśmy potencjalnymi klientami. Pozostaje zatem stworzenie cyfrowego wizerunku firmy, przygotowanie strategii obecności w sieci oraz zaprojektowanie i wdrożenie kampanii.

Dostępnych narzędzi i możliwych rozwiązań jest bez liku. Sam internet aż kipi od fachowych doradców, rozmaitych poradników i szkoleń. Prędzej czy później na pewno uda się wypracować metody skutecznego pozyskiwania klientów.

Kłopot w tym, że w wielu przypadkach raczej później niż prędzej.

Składa się na to dużo czynników, z których jednym z najważniejszych jest dokładnie to, na czym opiera się nadzieja na sukces: w internecie są wszyscy. I wszyscy zabiegają o zainteresowanie.

 Kampanie promocyjne offline. Jak je robić, by było warto

 

Dla biznesu ma to dość nieoczekiwany skutek: prowadząc kampanie marketingowe w sieci walczysz nie tylko ze swoją branżową konkurencją. Walczysz ze wszystkimi, bo przykuć uwagę Twojego idealnego odbiorcy może dokładnie wszystko. Nie ma się co oszukiwać, większość z nas w internecie zachowuje się jak 4 latek na placu zabaw: chcieliśmy iść na zjeżdżalnie, ale ta karuzela wygląda tak świetnie… To rzecz jasna nic złego, ale strasznie utrudnia działania marketingowe.

Dodatkowo nie ułatwia sprawy jeszcze jedna cecha ludzkiej natury: nie tyle chcemy wiedzieć, co poczuć. Bardziej od informacji pociąga nas przeżycie, bezpośrednie doświadczenie. A o to trudno jeśli w działaniach koncentrować się wyłącznie na internecie.

Borykając się z trudnościami w marketingu internetowym coraz więcej firm szuka rozwiązań alternatywnych. Bo te istnieją. Jednym z nich są kampanie promocyjne prowadzone równolegle on- i offline, zgodnie z przekonaniem:

Experience, not just exposition

Kluczowy w skutecznych działaniach marketingowych jest właśnie nacisk na doświadczenie marki. Przykładów na to, jak skuteczne marketingowo są tego rodzaju strategie jest bez liku. Pierwszy z brzegu: eve Sleep. Co stało za niesamowitym sukcesem tego przedsięwzięcia?

Otóż zgodnie z przekonaniem jego twórców – doświadczenia.

Związane z procesem zakupowym, z obsługą, ale i z obecnością marki offline. Proste, ale i niespotykane w branży rozwiązanie: dostarczanie materacy za pośrednictwem brandowanych rowerów przykuwało uwagę i sprawiło, że marka stała się rozpoznawalna i budziła zainteresowanie. A efekty okazały się spektakularne.

 Kampanie promocyjne offline. Jak je robić, by było warto

Na tym samym zamyśle – dostarczaniu doświadczeń marki – oparte są strategie marketingu eventowego, szczególnie jeśli staną się jednym z elementów kompleksowej strategii komunikacyjnej w schemacie:

event - content - social

Najlepsze biznesowe korzyści płyną bowiem z połączenia możliwości budowania doświadczeń zgodnych z wartościami marki, tworzenia treści poświadczającej ich autentyczność i utrzymywania komunikacji. A to właśnie dają eventy.

Skuteczność tej formy komunikacji marketingowej polega zatem na dostarczaniu odbiorcom treści, które najlepiej dopasowane są do ich potrzeb. Wszyscy otwarci bowiem jesteśmy na nowe doświadczenia, a nierzadko aktywnie ich poszukujemy.

Kampanie promocyjne offline. Jak je robić, by było warto

Jak sprawić, by kampanie promocyjne były atrakcyjne?

Co jest najważniejsze, to znaleźć się tam, gdzie są potencjalni klienci i trafić do nich z emocjonującym, kreatywnym przekazem oraz dostarczyć zachęty do działania.

Możliwych miejsc interakcji odbiorców z marką jest bez liku. Mogą to być popularne letnie i zimowe kurorty, festiwale muzyczne, eventy motoryzacyjne, czy kluby taneczne i muzyczne oraz obiekty branży HoReCa. Wszystko rzecz jasna zależy od tego, jaką grupę zamierzamy obsłużyć. To abecadło działań marketingowych i ta faza wygląda identycznie w każdej strategii.

Co wyróżnia planowanie kampanii promocyjnych offline to konieczność opracowania planu przemieszczania się zespołu oraz wzięcia pod uwagę kwestii logistycznych.

Kampanie promocyjne offline. Jak je robić, by było warto

Druga rzecz, to zaproponowanie potencjalnym odbiorcom treści i aktywności, które będą dla nich atrakcyjne, a jednocześnie dadzą szansę na spersonalizowany i wartościowy kontakt z marką. Jednym z rozwiązań spełniających te kryteria są mobilne centra rozrywki, takie jak stworzone przez nas na potrzeby tegorocznych tras promocyjnych trucki.

Potężne samochody ciężarowe przygotowane na potrzeby kampanii dla Wawel oraz Trefl doskonale sprawdzają się w tej roli, oferując wszystkim odwiedzającym możliwość uczestnictwa w spersonalizowanych interakcjach, których motywem przewodnim są promowane produkty.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube