Jakie są zalety digital marketingu poza sprzedażą i promocją produktów i usług (RACE)

kategoria:
Jakie są zalety digital marketingu poza sprzedażą i promocją produktów i usług (RACE)

Digital marketing obejmuje cały szereg działań wykorzystujących narzędzia cyfrowe. Obejmują one kanały dotarcia, platformy i rozwiązania technologiczne, które uzupełniają środowisko offline w ścieżce klienta.

Digital znacząco zwiększył liczbę punktów kontaktu klienta z marką. Spowodował przez to znaczne urozmaicenie jego wędrówki od rozpoznania problemu do podjęcia decyzji o sposobie jego rozwiązania. Tym samym digital marketing służy nie tylko ułatwieniu klientowi przeprowadzenia samego zakupu. Staje się też doskonałym narzędziem do wspierania konsumenta i budowania zaangażowania od punktu ZMoT (Zero Moment of Truth – rozpoznanie potrzeby) do UMoT (Ultimate Moment of Truth – ewaluacja po zakupie).

Digital marketing umożliwia również tworzenie niezwykłych doświadczeń marki poprzez ułatwienie pozyskania informacji, wygodę i szybkość przeprowadzenia procesu zakupowego czy korzystanie z serwisu posprzedażowego. Jest to w końcu narzędzie do budowania relacji z klientami oraz angażowania ich w życie marki dzięki prowadzeniu dialogu na kanałach social media. Daje również odbiorcom szansę na wymianę opinii na temat dostarczanej przez firmę wartości.

źródło: google

Digital marketing a ścieżka zakupowa klienta

Digital marketing ma swoje istotne miejsce w budowaniu świadomości klienta co do sposobów na rozwiązanie problemu lub zaspokojenie potrzeby. Reklamy display, marketing afiliacyjny, reklamy w wyszukiwarce Google czy również działania w social media z wykorzystaniem marketingu wiralowego to skuteczne metody marki na zwrócenie uwagi konsumenta na tym etapie.

Digital marketing nie jest oczywiście tak skutecznym narzędziem w budowaniu świadomości jak media tradycyjne, takie jak telewizja czy radio, ale dają możliwość efektywnego dotarcia do kluczowej grupy docelowej. W wyniku dobrze zaprojektowanej kampanii display firma może zaistnieć w świadomości klienta, nawet kiedy ten nie ma jeszcze intencji poszukiwania sposobów na realizację własnego celu. Kiedy taka motywacja się pojawi, marka zostanie przywołana jako pierwsza (TOMA).

Na etapie poszukiwania informacji klient w środowisku digital ma możliwość łatwo i wygodnie pozyskać wiedzę na temat firm i proponowanych przez nie rozwiązań. Reklamy PPC czy kampanie social media, właściwie zaprojektowane i dopasowane do profilu psychologicznego, to sposób na przekazanie treści, z którą konsument może się identyfikować i którą może uznać za wartościową. Digital marketing ułatwia dostarczenie kontentu, który jest spersonalizowany i umożliwia osadzenie treści w rozmaitych kontekstach wyszukiwania.

 

 

W podejmowaniu decyzji o zakupie digital marketing może pomóc klientowi poprzez umożliwienie dostępu do rankingów, porównywarek oraz komentarzy i opinii innych użytkowników. Właściwe działania firm w środowisku social media ułatwiają klientom zebranie najważniejszych informacji i dokonanie optymalnego wyboru.

Zakup w środowisku digital to bardzo istotny element ścieżki klienta. Digital marketing daje możliwość właściwego zaprezentowania produktu oraz zapewnia wygodę związaną z dostawą. Czynnikiem krytycznym jest odpowiednie zaprojektowanie procesu zakupowego oraz zagwarantowanie kupującemu bezpieczeństwa związanego z przechowywaniem danych i przeprowadzaną transakcją. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to wartość dla tych, którzy cenią sobie szybkość i wygodę. Osobom motywowanym relacjami społecznymi zakupy w internecie nie będą mogły w pełni zastąpić tych dokonywanych w sklepie. Dla takich klientów digital marketing powinien stanowić wsparcie w pozyskiwaniu informacji i podjęciu właściwej decyzji, która będzie miała swój skutek w środowisku offline.

Digital może stanowić wyzwanie dla tych firm, które prowadzą sprzedaż zarówno online jaki i w kanałach tradycyjnych. Właściwa integracja tych kanałów jest niezbędna po to, aby stanowiły uzupełniające się elementy doświadczenia klienta. Zrobiona nieumiejętnie doprowadzi do tego, że kanały będą między sobą konkurować i wzajemnie obniżać dostarczaną wartość.

Producent odzieży, który ma własną sieć sklepów może traktować je jak punkt budowania świadomości i zainteresowania klientów poprzez odpowiedni projekt witryn i doświadczenia estetyczne wnętrza. Sprzedawane tam towary mogą być natury bardziej uniwersalnej. W internecie natomiast może prowadzić sprzedaż produktów bardziej spersonalizowanych, umożliwiając klientom wybór z większego asortymentu, kładąc tym samym nacisk na inną propozycję wartości niż tę dostarczają w sklepie.

 

Dla każdego biznesu powinno liczyć się nie tylko pozyskanie klienta, ale również skłonienie go do dokonywania powtórnych zakupów. Digital marketing jest doskonałym narzędziem do prowadzenia dialogu z konsumentem, przede wszystkim po to, aby poznać lepiej jego motywacje i nawyki, żeby móc lepiej dostosować własną ofertę.

Tutaj również świetnie sprawdzą się aktywności w środowisku social media, ale także kampanie emailingowe, obsługa klienta na stronie www, czy prowadzenie ankiet satysfakcji. Digital marketing umożliwia angażowanie klienta oraz daje mu możliwość dzielenia się opinią o marce. Głos użytkowników produktu lub usługi jest tym, w który najbardziej wsłuchują się potencjalni klienci.

Różne cele firm w środowisku digital

Firma nie musi prowadzić sprzedaży, żeby dostarczać wartość dla swoich klientów z wykorzystaniem digital marketingu. W zależności od swoich celów oraz modelu biznesowego firmy mogą wykorzystać aktywności w środowisku digital do:

  • Budowania relacji i pozyskiwania leadów
  • Budowania doświadczenia marki (np. branża FMCG)
  • Budowania społeczności i networking

Poprzez działania digital firmy mogą realizować cele inne niż sprzedażowe. Tworzenie wartościowego kontentu, czyli takiego który jest dopasowany do motywacji klienta oraz bierze pod uwagę kontekst, w jakim treści są konsumowane to sposób na angażowanie klienta, budowanie relacji, wpływanie na jego zachowania oraz dostarczanie niezwykłego doświadczenia marki, które wywołuje zamierzone reakcje zarówno w środowisku online i offline.

Zalety digital marketingu dalece wykraczają poza wygodę dokonywania zakupów w sieci. Dzialania digital umożliwiają budowanie wiedzy na temat klienta po to, aby lepiej dostarczać mu wartości, których poszukuje. Właściwe aktywności w kanałach digital z wykorzystaniem spersonalizowanego kontentu dają możliwość towarzyszenia klientowi na każdym etapie ścieżki zakupowej, budując zaangażowanie oraz wpływając na podejmowane dezycje.

Digital marketing to sposób na prowadzenie dialogu z klientem i wywoływanie niezwykłych doświadczeń marki dzięki bezpośredniemu kontaktowi i indywidualnemu traktowaniu. Działania digital to wreszcie możliwość dostarczania wyróżniającej propozycji wartości w każdym miejscu styczności z marką. Takiej, która uzupełnia doświadczenia klienta czyniąc go lojalnym konsumentem.

Jesteśmy tu, aby Ci pomóc

Zajmujemy się skuteczną komunikacją marketingową łączącą środowiko on- i offline. Jeśli masz wątpliwości jakie podjąć działania marketingowe w internecie i potrzebujesz wsparcia w tym zakresie skontaktuj się z nami. Chętnie przygotujemy najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.

 

Kontakt Lilla House

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube