Fotografia eventowa. 3 powody by zrobić to dobrze

kategoria:
Fotografia eventowa. 3 powody by zrobić to dobrze

Nikt raczej nie kwestionuje sensowności robienia zdjęć na eventach. Problem w tym, że często nacisk kładzie się na przygotowanie fotograficznej dokumentacji wydarzenia. Rezultatem jest garść średnio atrakcyjnych zdjęć z logotypem organizatora, których życie jest niezbyt gwałtowne i dość krótkie. Tymczasem fotografia eventowa może przynieść znacznie lepsze rezultaty. Szczególnie w internecie.

Fotografia eventowa pomaga rozszerzać sieć relacji w internecie

Obecność w internecie zasadza się na relacjach. Zarówno w przypadku osób, jak i firm, marek, organizacji. Z punktu widzenia marketingu, istotna jest umiejętność rozbudowywania sieci tych relacji. Te zaś najłatwiej rozszerza się poprzez tworzenie interesujących wpisów, którymi internauci sami będą chcieli się podzielić. Event stanowi doskonałe źródło tego rodzaju materiałów. Dlaczego?

Zastanówmy się chwilę, co sprawia, że materiał dostępny online ma wysoki wskaźnik udostępnień:
- jest niepowtarzalny
- jest widowiskowy
- jest zaskakujący
- jest interesujący
- wywołuje emocje

A co wyróżnia event? No właśnie:
- jest niepowtarzalny
- jest widowiskowy
- jest zaskakujący
- jest interesujący
- wywołuje emocje

Okazja do zrobienia wysokiej jakości materiałów tego rodzaju sama się narzuca. I często jest przeoczana. A tymczasem na samym evencie zwykle dostępne są wszystkie kluczowe elementy: publiczność, produkt, scenografia, oświetlenie. Zdarza się tylko, że brakuje profesjonalnego fotografa.

Może Cię również zainteresować

 

Wideo marketing

Widoe marketing i eventy. 3 kroki do udanej realizacji

Case study

Najciekawsze produkcje Lilla House w 2018 roku

Marketing eventowi i RODO

RODO a współpraca z agencjami eventowymi

 

Fotografia przedłuża event

Dobrze zaplanowana sesja fotografii eventowej dostarcza materiału, który się nie zużywa.

Sam event ze swej natury jest ulotny i niepowtarzalny. To z jednej strony jego zaleta – w końcu świadomość uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu stanowi ważną część oddziaływania na odbiorców. Z drugiej jednak może również być wadą. Szczególnie z perspektywy organizatora. Jednorazowy, niemały często wydatek z budżetu marketingowego może budzić wątpliwości.

Tymczasem warto o eventach myśleć nie tylko jako o narzędziu stosowanym bezpośrednio, ale również mającym wpływ na długofalową strategię marketingową marki.

Dysponowanie dużą ilością wysokiej jakości materiałów to potrzeba i pragnienie każdego specjalisty od działań online. Organizowany event jest ich kopalnią. Co więcej, materiały mogą być wykorzystywane jeszcze wiele miesięcy po wydarzeniu. Z różnych okazji i w różnych kontekstach.

Dzięki fotografii eventowej marketingowe „życie” eventu można wydłużyć.  Kluczowym elementem wyróżniającym event od standardowych działań marketingowych jest jego niecodzienny charakter. A to sprawia, że jest wyjątkowo fotogeniczny. Warto z tej cechy skorzystać.  

Część eventów, szczególnie dużych, opiera się na szczegółowo rozpisanym scenariuszu. Wydarzenia następują po sobie w z góry zaplanowanym, przewidywalnym porządku. Z góry zatem można zaplanować przebieg i sesji fotograficznej. A to już gotowy pomysł na angażujące wpisy storytellingowe w sieciach społecznościowych.

Social proof

Event jest świetną okazją do pokazania entuzjazmu i radości jaką daje kontakt z firmą, marką czy produktem. Wywołanie tego rodzaju emocji to przecież jeden z celów eventu. A to ważny element strategii marketingowych w sieciach społecznościowych.

Jedną z funkcji sieci społecznościowych jest możliwość potwierdzenia prawdziwości przekazu marketingowego. Istnieje wiele sprawdzonych mechanizmów weryfikacji, również poprzez zasięgnięcie opinii. Fotografia eventowa powinna służyć dokładnie temu celowi. Rozradowani, pełni entuzjazmu ludzie na fotografiach stać się mogą i powinni ambasadorami marki. Uchwycenie autentycznych emocji uczestników wydarzenia wymaga oczywiście skierowania uwagi na publiczność, ale przynieść może znakomite rezultaty.

Dodatkowo emocje przenoszone przez fotografię łatwo się udzielają. Skojarzenie marki z pozytywnymi emocjami to korzyść, którą trudno przecenić.             

Podsumowanie

Fotografia eventowa ma do zaoferowania znacznie więcej, niż niezbędna dokumentacja wydarzenia. Jej rolą nie jest wyłącznie zapewnienie pięknych wspomnień organizatorom, agencji eventowej czy uczestnikom. Odpowiednio przygotowana i wykorzystana może przynieść wymierne korzyści marketingowe.

Głównym polem oddziaływania będzie oczywiście internet i sieci społecznościowe. Wykorzystanie tych kanałów jest naturalnym sposobem na dotarcie do szerokiej rzeszy potencjalnych klientów. Ich charakter wymusza natomiast przygotowywanie materiałów o wyjątkowej charakterystyce. Takich właśnie, jakie dostarczyć może fotografia eventowa.

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube