Eventy online jako skuteczne narzędzie komunikacji

Eventy online jako skuteczne narzędzie komunikacji

Kolejny miesiąc pandemii sprawia, że większość z nas zdążyła już wyrobić w sobie nowe nawyki. Staliśmy się zapamiętałymi internautami. Nauczyliśmy się już nawet w ten sposób realizować podstawowe potrzeby życiowe.

Internet stał się nie tylko narzędziem do kontaktu z najbliższymi, robieniu zakupów i źródłem rozrywki. Za jego pośrednictwem dbamy o zdrowie, uczymy się i pracujemy. Technologia oddaje w nasze ręce narzędzia, które sprawiają, że staje się to możliwe niemal dla wszystkich. Wystarczy podstawowy sprzęt, dostęp do internetu i już można uczestniczyć w webinarach, szkoleniach, konferencjach, wykładach, a nawet wirtualnych akcjach promocyjnych.

W ten sposób możliwe staje się przenoszenie w świat online działań, które do niedawna kojarzone były wyłącznie z aktywnością w świecie rzeczywistym. Jednym z nich są eventy.

Czy każdy event da się zrobić online?

I tak i nie. 

Jeśli chodzi o samą mechanikę eventową, która opiera się na kontakcie, możliwości wymiany wiedzy i dostarczaniu wyjątkowych doświadczeń nietrudno dojść do przekonania, że wszystko jest do zrobienia. Spektakularne konferencje, pokazy produktowe, angażujące integracje, spotkania biznesowe śmiało można prowadzić za pośrednictwem narzędzi dostępnych w internecie. Podobnie akcje promocyjne. Możliwe jest stworzenie interaktywnej strefy w postaci aplikacji webowej czy mobilnej. Dzięki niej odbiorcy mogą wejść w interakcję z marką, brać udział w aktywizacjach, konkursach, czy nawet porozmawiać z jej ambasadorem podczas sesji q&a i zamówić próbkę produktu z dostawą do domu za pośrednictwem kuriera. 

Stosując tego rodzaju rozwiązania można prowadzić działania metodami experiential marketing, oferujące użytkownikom unikatowe doświadczenia marki.

Inna sprawa to kwestia doznań. W pierwszym rzędzie eventy prowadzone w świecie rzeczywistym dają możliwość oddziaływania na wszystkie zmysły uczestników. Tego rodzaju czynniki w znacznym stopniu wpływają na immersję odbiorcy i jego odbiór wykreowanego doświadczenia. Szalenie trudno byłoby je powtórzyć w środowisku online, chociaż rozwój technologii VR daje tu pewne nadzieje.

Druga rzecz to poczucie współuczestnictwa. Bardzo trudne jest powtórzenie unikatowej atmosfery towarzyszącej wydarzeniu, a wynikającej z wzajemnie wzmacniających się bezpośrednich reakcji pozostałych uczestników w internecie. Jakąś część tego rodzaju doznań można wprowadzić za pomocą umiejętnego korzystania z sieci społecznościowych.

Planując event online nie można zapomnieć o obu tych czynnikach. Nieprzemyślana implementacja może bowiem skutkować porażką całego projektu. Zagrożenie jest o tyle duże, że wiąże się zarówno z przeszacowaniem jak i niedoszacowaniem możliwości stosowanego narzędzia. 

Dlatego warto zastanowić się nad zaangażowaniem do realizacji agencji, która ma doświadczenie zarówno w obszarze eventowym jak i digital.

Czy każdy event warto przenosić online?

Na pewno warto w każdym przypadku się nad tym zastanowić. Jak zwykle rozstrzygać powinno staranne zestawienie kosztów z potencjalnymi zyskami. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych eventów realizacje online mogą być skierowane do wewnątrz i na zewnątrz organizacji.

Te pierwsze obejmować mogą konferencje i szkolenia dla pracowników i kontrahentów oraz działania teambuildingowe. W wyjątkowych warunkach w jakich wszyscy się znajdujemy inwestycje w aktywizacje bezpośredniego otoczenia biznesowego firmy mogą okazać się niezwykle istotne z punktu widzenia wydajności pracy i utrzymania kluczowych relacji rynkowych. Również w długim terminie, kiedy zaangażowanie i lojalność mogą stać się kluczowym warunkiem szybkiego odbicia.

W tej perspektywie relatywnie niewielkie nakłady na realizacje eventową online nie okażą się całkiem nieuzasadnione.

W przypadku działań nakierowanych na pozyskiwanie nowych i zwiększenie lojalności obecnych klientów sprawa wygląda podobnie. Potencjał komunikacji marketingowej w internecie stale rośnie. Przede wszystkim przez wzgląd na fakt, że pandemia przykuła nas wszystkich do komputerów. W wolnych chwilach skłonni jesteśmy do poszukiwania nowych ofert, nowych źródeł rozrywki, nowych doświadczeń. Duży ruch w sieci umożliwi zatem markom, które zdecydują się na stworzenie eventu online, na dotarcie do większej liczby potencjalnych odbiorców, którzy znudzeni niezaskakującymi treściami, szukają ciekawszej alternatywy.

Czy event online jest skuteczny? Jak zbadać efekty?

W tym wypadku monotonia codziennych czynności i brak możliwości uczestnictwa w życiu towarzyskim działa na korzyść eventów online. Angażujące realizacje internetowe mają bardzo dużą szansę na zaspokojenie tej naturalnej potrzeby odbiorców. Naturalnie też marki, które będą swoim odbiorcom dawać tego rodzaju wartość będą też mogły liczyć na to, że ich działania zostaną zapamiętane na długo, co skutkować może wzrostem lojalności odbiorców nawet po zakończeniu okresu przymusowej izolacji.

Tworząc swój event w internecie mamy również więcej możliwości zbadania jego skuteczności.

Wykorzystywane na co dzień internetowe narzędzia analityczne znakomicie sprawdzą się w ocenie efektów. Pozwolą również na coś znacznie więcej. Pozwolą również na bliższe poznanie odbiorców, ich preferencji i zachowania w internecie, umożliwiając zbudowanie znacznie pełniejszego ich obrazu, który da się wykorzystać w innych kanałach.  Można to osiągnąć na przykład dzięki przeróżnym ankietom, przekierowaniom czy poprzez obserwacje sposobów interakcji z zaprojektowaną witryną. W ten sposób zmierzyć można ile osób było zainteresowanych konkretnym produktem, komu spodobała się gra integracyjna i wziął w niej udział, ile osób komentowało na bieżąco zagadnienia poruszane na konferencji czy spotkaniu.

Czy nie wystarczą reklamy online?

Reklamy online są bardzo popularne i stosowane przez większość firm chcących zaistnieć na rynkuCzęsto jednak, z powodu nadmiaru informacji, reklamy nie przyciągają na tyle uwagi odbiorcy, aby chciał bardziej się zaangażować. Event online to przede wszystkim, niejako z definicji wydarzenie wyjątkowe. Daje możliwość dotarcia bezpośrednio do odbiorcy i wzbudzeni w nim emocji, które będą kojarzyć się z marką. Przekierowanie na dedykowaną stronę, na której klient może znaleźć informacje, ale również rozrywkę, zapada w jego świadomości bardziej, niż obejrzenie reklamy. 

 

Każde działanie można przenieść do internetu, ale tylko ze świadomością korzyści, które chce się osiągnąć i ograniczeń narzędzi z których można skorzystać. Oczywistym jest, że impreza integracyjna lub konferencja nie będą wyglądały identycznie jak ich offlinowe odpowiedniki. Można zastosować wiele technik, które połączą członków zespołu ze sobą lub za pomocą indywidualnego hasła, wprowadzą w świat rozrywki przeznaczonej tylko dla dedykowanej grupy.

Istnieje też wiele możliwości przygotowania specjalnych stron dla klientów lub streamów live z koncertów artystycznych.

Chcąc stworzyć event online należy zastanowić się nad jego efektem, czyli bardzo podobnie jak w przypadku działań offlinowych. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że nie znając narzędzi ułatwiających komunikację w internecie, nie osiągnie się zamierzonego celu. Dlatego też planując event online warto sięgnąć po wsparcie specjalistów z doświadczeniem w obu tych obszarach.

Jesteśmy tu, aby Ci pomóc

Zajmujemy się skuteczną komunikacją marketingową łączącą środowiko on- i offline. Jeśli masz wątpliwości jakie podjąć działania marketingowe w internecie i potrzebujesz wsparcia w tym zakresie skontaktuj się z nami. Chętnie przygotujemy najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.

 

Kontakt Lilla House

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube