Event marketing jako narzędzie do budowania relacji

kategoria:
Event marketing jako narzędzie do budowania relacji

Doświadczenia. Emocje. Relacje. Wokół nich ogniskuje się nasze życie. Wielki triumf technologii niewiele w tej sprawie zmienił. Nawet w jakiejś mierze uwypuklił ten fenomen i pozwolił zobaczyć go w ostrzejszym świetle. Nasze przywiązanie do nowoczesnych gadgetów zależy głównie od tego jak ułatwiają nam zdobywanie doświadczeń, przeżywanie emocji i budowanie relacji. Mało kto w końcu otacza się podpiętymi do sieci gadgetami ze względu na przemożną potrzebę powiększania swojej wiedzy o świecie. 

Czego szukają millenialsi

Według raportu Harris Group badającego zachowania millenialsów najważniejsze dla tej grupy jest przeżywanie bogatego, pełnego doświadczeń życia wypełnionego wspomnieniami, którymi mogą się dzielić z rodziną i przyjaciółmi. I znacznie chętniej wydają pieniądze na tego rodzaju doświadczenia niż na rzeczy.
78% spośród badanych deklaruje, że woli wydać pieniądze na doświadczenie czegoś niezwykłego niż na niezwykłą rzecz.

Marketing oczywiście tego faktu nie przeoczył. Storytelling, personalizacja, nacisk na korzystanie z mediów społecznościowych to aktualnie najmocniejsze trendy. Wszystko po to, by do masowej komunikacji za pomocą internetu dodać walor emocjonalny, mający skutkować tworzeniem relacji, wartościowych więzi marki z klientami. Chodzi w gruncie rzeczy o to, by w świecie cyfrowym stworzyć symulację kontaktu bezpośredniego.

Bo najważniejsze są doświadczenia, emocje i relacje.

Event marketing jako narzędzie do budowania relacji

Co poza sprzedażą?

Wiele wskazuje na to, że kluczowym zadaniem marek nie jest już sama sprzedaż. Równie ważna okazuje się umiejętność przekonania odbiorców, że marka jest, lub może być ważnym elementem ich codziennego życia. Skutkiem tego coraz częściej działania marketingowe przypominają nie tyle zdobywanie nowych klientów, co pozyskiwanie przyjaciół.

W związku z tym szczególnie skuteczne okazują się strategie marketingowe skoncentrowane na nadawaniu marce unikatowej osobowości. Osobowości, która nie tyle przekona odbiorców, co ich zachwyci bądź poruszy. Bardzo wiele rynkowych historii sukcesu da się sprowadzić do tego wspólnego mianownika. Co nawet ciekawsze, w wielu wypadkach łatwiej odbiorcy powiedzieć więcej o marce i jej wartościach niż jej produkcie bądź usłudze.

W większości wypadków jest to wynik świadomie przyjętej i konsekwentnie realizowanej strategii marketingowej nakierowanej na zdobywanie doświadczeń, przeżywanie emocji i budowanie relacji. Strategii opartej na autentycznej, dwukierunkowej komunikacji prowadzonej zarówno on-, jak i offline.

Event marketing jako narzędzie do budowania relacji

Event marketing służy budowaniu relacji

Spośród narzędzi marketingowych eventy w swoim centrum stawiają właśnie potrzebę budowania trwałych i wartościowych więzi z klientami. Dodatkowo zapewniają bezpośredni kontakt z marką, produktem bądź usługą. I to w sposób szczególnie skuteczny. Dzięki możliwości starannego wybrania grupy docelowej, zaplanowaniu okoliczności wydarzenia i dostarczeniu unikatowych doświadczeń uczestnikom sprawia, że marka w odbiorze ożywa i nabiera osobowości. A to jest kluczowy element w budowaniu i pielęgnowaniu relacji.

Dzięki temu event jest skuteczniejszy w budowaniu lojalności niż inne formy komunikacji marketingowej. I rzeczywiście: coraz więcej firm zaczyna dostrzegać potencjał tkwiący w tego rodzaju aktywnościach inwestując w marketing eventowy.

Oddziaływanie na emocje poprzez dostarczanie wyjątkowych doświadczeń marki nie tylko umożliwia konkurowanie na polu marketingowym, ale i pomaga związać odbiorców z firmą na dłużej.

A to przynosi wymierne korzyści w dłuższej perspektywie.

Event marketing jako narzędzie do budowania relacji

Nawiązanie trwałych relacji z odbiorcami się opłaca

Celem działań marketingowych jest nawiązanie trwałych i wartościowych więzi z odbiorcami, a jedną z najskuteczniejszych strategii rynkowych jest umożliwienie klientowi stać się częścią brandu. Aby ten efekt uzyskać należy dać odbiorcom szansę doświadczenia marki żywej, obdarzonej unikatową osobowością.

Strategia komunikacyjna opierać się w tym wypadku musi nie tyle na informowaniu o zaletach korzystania z oferty, ile na konsekwentnym i spójnym przekazywaniu wartości i wizji marki, związanej z nią filozofii, czy nawet stylu życia.

Jak działa to w praktyce? Wystarczy spojrzeć na Nike. Istnieją firmy, które dysponują równie zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Są nawet takie, które proponują produkt lepszy. Ale to Nike jest globalnym leaderem sprzedaży. Dlaczego? Bo różnymi metodami potrafiło wytworzyć emocje, wejść z odbiorcami relacje i stworzyć całą masę wiernych fanów, aktywnych w najróżniejszych dziedzinach życia - od sieci społecznościowych po rozliczne sportowe eventy na całym świecie.

To rzecz jasna przykład z różnych względów trudny do naśladowania w tej skali, ale dobrze obrazuje sam mechanizm.

Ze strategii obliczonej na tworzenie wiernych fanów marki skorzystać może każda firma. Wszystko opiera się przecież na zadbaniu o wyjątkowe doświadczenie, jakie odbiorcy będą mieć w kontakcie z nią. I to od jakości tych doświadczeń zależeć będzie, czy uda się pozyskać lojalnego klienta, czy tylko dokonać transakcji.

Czytaj dalej

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube