Cena eventu w perspektywie inwestycji w marketing

Cena eventu w perspektywie inwestycji w marketing

Podczas bardzo wielu realizacji eventów kluczowym pytaniem, jakie pada już na początku rozmów są warunki finansowe. Jest to jednak, wbrew intuicji, element, który powinien być omawiany na końcu rozmów dotyczących warunków realizacji, a nie na początku.

Klienci koncentrują się zwłaszcza na cenie eventu i mimo, że wydaje się to rozumowanie właściwe, nie jest tak do końca. Przecież, jako się rzekło:

Event jest narzędziem marketingowym

Ma za zadanie dostarczyć firmie klienta określoną wartość, na przykład:

  • zwiększenie sprzedaży,
  • poprawę wizerunku firmy
  • konsekwentne budowanie lojalności wśród kluczowych klientów

Jak dobrze sprawdzają się w tym mechanizmy marketingu eventowego pokazuje poniższa infografika.

Takim celem może być jednak również zwiększenie produktywności zespołu pracowników, jeśli event obliczony jest na wewnętrzny użytek organizacji. To właśnie powinno być przedmiotem wnikliwych rozmów przede wszystkim dlatego, że pozwala na skierowanie uwagi i rozmów na podjęcie działań, które mają być skuteczne.

Dopiero następnym elementem rozmów powinny być zagadnienia finansowe, a więc rozmowa o osiągnięciu celów w sposób najbardziej efektywny. Ich efektem powinno być oczywiście osiągnięcie właściwego i akceptowalnego przez obie strony stosunku wartości do ceny. To sprawia, że cena eventu trudno daje się ująć określeniami w rodzaju "tanio" i "drogo".

Warto wszak mieć na uwadze, że mają one charakter relacyjny, a o cenie eventu należy myśleć w perspektywie zwrotu z inwestycji.

Negocjacje cenowe

Nawet jeśli obie strony omówią dokładnie, jakie cele marketingowe mają zostać osiągnięte przez produkcję eventową nie powoduje to jeszcze, że rozmowy o kosztach nie są twarde albo wręcz są pomijane. Każdy przedstawiciel zakupów biznesowych w firmie albo przedstawiciel agencji eventowej dokładnie wie, jak trudne mogą być to rozmowy i jak szczegółowo są one prowadzone.

Przy produkcji eventowej, jak zresztą w każdej branży, oddziałują na siebie trzy wzajemnie od siebie zależne czynniki a są nimi cena, czas i jakość. Zależnością tą rządzi zaś proste, ale nieubłagane prawo:

Jeżeli event ma zostać przeprowadzony szybko i tanio, na pewno nie uda się go przeprowadzić w wysokiej jakości. Jeśli ma zostać przeprowadzony w wysokiej jakości i tanio, na pewno nie da się go wyprodukować szybko. Jeśli event ma zostać wyprodukowany szybko i w wysokiej jakości na pewno będzie to znacząco wpływało na cenę. 

Cena eventu

W pierwszym rzędzie, cenę warunkuje jakie cele mają być zrealizowane podczas realizacji eventu dla klienta. Im bardziej ambitne i wymagające specjalistycznej wiedzy, tym cena będzie wyższa.

Oczywiście eventy tego rodzaju organizowane mogą być wyłącznie przez doświadczone i kompetentne agencje. A te wiedzą, że event nie jest produkowany po to, by wypełnić kalendarz, ale by osiągnąć dobrze skalkulowany, wymierny efekt biznesowy. I są w stanie przedstawić sposoby jego osiągnięcia.

W tej perspektywie nie sama cena zrealizowania zaplanowanego wydarzenia będzie grała kluczową rolę, ale spodziewany zwrot z inwestycji.

Cena eventu dodatkowo, zależy w istotny sposób od faktu, jak duża jest agencja, która będzie produkowała event a w związku z tym, jakie ma chociażby koszty prowadzenia własnej działalności. Jeśli klient chce zrealizować złożony projekt, trudno, żeby zwrócił się do agencji małej, czy niedoświadczonej.

To w oczywisty sposób wpływa na cenę, która w tej sytuacji będzie wyższa, niż projekt mniej skomplikowany, realizowany przez mały podmiot.

Te dynamiki powinny być brane pod uwagę podczas negocjacji cenowych i razem z precyzyjnym omówieniem celów realizacji eventu stanowić wstęp do rozmów o kosztach a nie ich konkluzję.

 

Czytaj więcej:

O strukturze kosztów agencji eventowej
O mierzeniu zwrotu z inwestycji w event (w języku angielskim)
O wzroście planowanych inwestycji w event marketing w budżetach marketingowych (w języku angielskim)

Podziel się

Skontaktuj się z nami

Masz dla nas ofertę? Napisz:

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube

Biuro Łódź
ul. Piotrkowska 276,
90-361 Łódź 795 978 998

Biuro Kraków
ul. Bociana 22a,
31-213 Kraków 518 258 851