Black Friday w Centrum Handlowym. Jak osiągnąć większe zyski?

kategoria:
Black Friday w Centrum Handlowym. Jak osiągnąć większe zyski?

Wszyscy mamy to skojarzenie: Black Friday = zniżki. I tłumy w Centrach Handlowych.

Powód jest prosty: każdy uwielbia okazje zakupowe. Szczególnie gdy trzeba zaopatrzyć się w prezenty. Dlatego też zewsząd biją komunikaty o promocjach i super okazjach. To w zasadzie jedyne co przychodzi na myśl o tym dniu.

Zniżki. Okazje. Gratisy. Rabaty na kolejne zakupy.
Dzięki temu przyjdzie więcej osób, więcej osób kupi. A to oznacza gigantyczne zyski.

Polacy również chętnie korzystają z takich wydarzeń.

W ostatnim roku 79% Polaków skorzystało z obniżki ceny do zakupienia produktu
(Według raportu z badania „Promocje lubiane mimo wad”wykonanego w 2017 r. przez instytut ARC Rynek i Opinia).

Event z okazji black friday

Najlepsza strategia marketingowa?

Dla Centrum Handlowego strategia marketingowa wydaje się prosta: poinformować o ofercie jak najszerszą rzeszę ludzi. Do tego celu najlepiej wykorzystać standardowe środki komunikacji: reklamy w sieci wyszukiwania, w sieciach społecznościowych, powiadomienia push czy smsy. Nie ma skuteczniejszego i tańszego sposobu na dotarcie do szerokiej grupy odbiorców.

Pojawiają się jednak dwa problemy, które trzeba wziąć pod uwagę:

Po pierwsze kwestia konkurencji. Tu rozwiązanie zwykle samo się narzuca: „Hej, u nas będą większe zniżki! Damy kolejne rabat! Zaproponujemy więcej gratisów!” I to może być nawet strategia bardzo skuteczna. Kłopot w tym, że konkurencja zawsze może wymyślić coś lepszego. A na tej drodze kiedyś jednak trzeba się będzie zatrzymać. Jest jakiś próg opłacalności i zwykle należy założyć, że ktoś może go zawiesić nieco niżej. Co wtedy? Czy rzeczywiście trzeba się pogodzić z tym, że lepiej już być nie może?

Druga sprawa, to coraz wyraźniej widoczne zniechęcenie klientów do uczestnictwa w tego rodzaju masowych gonitwach, jakie łączą się z Black Friday. Czy się to komuś podoba, czy nie żyjemy w świecie indywidualizmu. Coraz więcej ludzi zwraca uwagę nie tylko na to, co kupuje, ale i w jakich okolicznościach. By zachęcić ich do podjęcia decyzji zakupowej nie wystarczy odwołać się do zdrowego rozsądku (na przykład poprzez podkreślenie atrakcyjności oferty), ale również do emocji. Ale czy można pogodzić oba te światy? Zachować masowy charakter wydarzenia, a jednocześnie zagwarantować klientom możliwość przeżycia czegoś niezwykłego?

event z okazji balck friday

Event na Black Friday

Do klientów dotrzeć można nie tylko z komunikatem o fantastycznych zniżkach, ale również z obietnicą wyjątkowego doświadczenia zakupowego. „No dobrze, powie ktoś, ale jak mam dostarczyć niezwykłe doświadczenia tłumowi skoncentrowanemu na znalezieniu najlepszych okazji?” Jest na to odpowiedź: starannie zaplanowany, wyreżyserowany i przeprowadzony event. Dzięki temu Black Friday w Centrum Handlowym nie musi wyglądać jak sceny z filmu „300”. Klienci to docenią. I zapamiętają.

Jeśli spojrzeć na sprawę z perspektywy marketingu eventowego Black Friday jest dla Centrum Handlowego okazją idealną. Rzut oka na zasoby wyjaśnia wszystko:

  • Przestrzeń do aranżacji? Jest
  • Atrakcyjna i bogata oferta? Jest
  • Tłum klientów? Jest
Event z okazji black friday

Nic tylko korzystać ze sprawdzonych rozwiązań eventowych. Doświadczona Agencja eventowa będzie w stanie zaproponować nie tylko projekty scenograficzne czy mechanizmy pro-sprzedażowe, ale przygotować oraz wyreżyserować ścieżkę klienta od samego wejścia do Centrum.

Właśnie taki charakter ma przygotowana przez nas oferta eventu na Black Friday dla Centrów Handlowych. Jeśli chcesz poznać szczegóły, skontaktuj się z nami.

Kluczem jest zaproponowanie nie tylko spójnego tematu dzięki starannej aranżacji wnętrza, ale również dostarczenie unikatowego doświadczenia i wywołanie pozytywnych emocji w odbiorcy. Ważne jest wprowadzenie go w odpowiedni nastrój i zagwarantowanie czegoś więcej niż możliwości dokonania zakupów. Stąd dobrze jest, by pojawiły się odpowiednio zaplanowane wydarzenia towarzyszące. Dzięki temu event nabierze charakteru nie tylko ściśle pro-sprzedażowego, a Black Friday w Centrum Handlowym kojarzyć zacznie się również z wysokiej jakości rozrywką. Przekonanie odbiorcy, że organizator widzi w nim nie tylko klienta i dalece wykracza poza jego potrzeby zakupowe sprzyja budowaniu poczucia zaufania oraz więzi, która będzie skutkować w przyszłości.

W tym sensie frekwencyjny sukces Black Friday może przynieść zwiększenie sprzedaży Centrum Handlowego również w dłuższej perspektywie.

Czytaj dalej na naszym blogu: O wpływie eventów na zwiększenie zysków w dłuższej perspektywie

Black Friday to wydarzenie cykliczne

I czasem można odnieść wrażenie, że mało kto o tym pamięta. Albo nie przywiązuje do tego należytej wagi. Tymczasem nawet jeśli uda się skusić klienta szalonymi obniżkami, ale zakupom będzie towarzyszyć jakieś przykre doświadczenie, to zapewnespędzi kolejny Black Friday w centrum handlowym, ale raczej już nie tym samym. I kolejne rabaty raczej nic tu nie pomogą. Jeśli przy okazji zdecyduje się na podzielenie swoimi wrażeniami w sieciach społecznościowych, to jest to już gotowy przepis na katastrofę.

Z tego powodu lepiej nie zdawać się na ślepy przypadek i zaplanować tak wiele, jak to tylko możliwe. Nie musi to oznaczać organizowania specjalnego eventu, ale z całą pewnością warto zadbać choćby o sprawę tak podstawową, jak odpowiednio przygotowany i przeszkolony personel.

event z okazji black friday

Podsumowanie

Oblicze Black Friday ukształtowało się już na dobre. Wszyscy je znamy: jest taniej, są więc i tłumy chętnych do skorzystania z promocji.
Wiele jednak wskazuje na to, że już wkrótce zmieni się jego charakter. Wraz ze wzrostem zamożności klientów i możliwością robienia zakupów w internecie zmieniają się też zachowania zakupowe. Coraz trudniej będzie nakłonić ich do zakupów w sklepach stacjonarnych odwołując się wyłącznie do atrakcyjnej oferty cenowej. To z kolei wymusi na organizatorach zmianę strategi.

Aby mieć jeszcze sens i przynosić spodziewany skutek, Black Friday w centrum handlowym musi stać się wysokiej jakości eventem.

 

Podziel się

Polub nas na Facebooku

Oceń realizacje na Instagram

Obserwuj nas na LinkedIn

Obserwuj nas na Tweeterze

Odwiedź nasz kanał na YouTube